Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Derniéru výstavy F2,8 Prachatice obstarala premiérová Fotojatka

PRACHATICE - 20/2 2022 - 11:22 – Výroční fotoklubovou Výstavu, kterou svět vloni neviděl, zak0nčila v pátek 18. února v prachatické Galerii Dolní brána Fotojatka.

      

   Text: ZDENĚK PŘIBYL, foto: Milan Maxa a Radek Štumpauer

 

Netekla při nich krev, nýbrž proud skvělých fotografií. Fotojatka jsou totiž autorským pořadem Jana Flašky. Jde o malý potulný festival, který od roku 2007, kdy v Českých Budějovicích vznikl, promítá skvělé fotky na plátna v kinech, klubech a kavárnách. Jsou to večery projekcí z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie.

Promítá se na filmové plátno, plynulou slideshow doplňuje hudba a občas i slovní komentář. Formou i obsahem balancují Fotojatka "...někde mezi přednáškou, stand-up komedií, improvizovaným trapnem a řešením nenadálých technických problémů," jak charakterizuje festival jeho protagonista, spoluorganizátor festivalu, českobudějovický fotograf, učitel informatiky, fejetonista a - dle svých slov - extrovertní introvert Jan Flaška.

Fotografů, jejich přátel a hostů přišla na netradiční derniéru výstavy do Dolní brány dobrá půl stovka. "Vůbec poprvé jsme se na výroční výstavě našeho fotoklubu rozhodli pro dernisáž. Po dlouhé době jsme také upustili od komponovaného večera s naším typickým a mezi našimi fanoušky i obíbeným humorem. Prostor jsme plně dali Honzovi Flaškovi s jeho klasickými Fotojatky," řekl nám Radek Štumpauer z pořádajícího fotoklubu F2,8 Prachatice, sám vynikající fotograf dokumentarista.

Půldruhé hodiny měli účastníci netradičního večera příležitost prohlížet si dokumentární i tvůrčí fotografie od autorů schopných netradičního pohledu na svět v celku i detailu. A protože měla Fotojatka také svou "koronapauzu", dobrých fotografií se nashromáždilo opravdu dost. Jan Flaška se musel činit, aby pokud možno žádný vydařený snímek nezůstal na ocet.

Sluší se připomenout, že Fotojatka, kde se nikdy nepromítaly fotografie obsahující násilí, představila v minulosti řadu významných českých fotografů - například Antonína Kratochvíla, Jindřicha Štreita, Jiřího Stacha, Jiřího Hanke či Jana Zatorského. Předvedla se i řada světových es dokumentární a tvůrčí fotografie, jako Anders Petersen a Erwin Olaf nebo Michael Ackerman a Sergej Maximišin. Představila se postupně řada nových či méně známých autorů a mezi nimi i vítězové prestižních světových soutěží, jako je třeba International Photo Award, či World Press Photo.

Všichni autoři poskytují festivalu své fotografie bez nároku na honorář, organizátoři pracují zadarmo. I veškerá propagace je koncipována jako beznákladová. Derniéra výroční výstavy Fotoklubu F2,8 Prachatice se stejně jako celá, o rok kvůli koronaviru odložená výstava, vydařila. A navíc nabídla zájemcům o dobrou fotografii novou příležitost, jaká se v Prachaticích nenaskýtá tak docela každý den - totiž setkání se skvělou fotografií.

 
 

ZPRÁVY

 
     
  Galerie smíření prachatických boromejek má tištěného průvodce

Rekonstrukce Malého náměstí má být připravena k zahájení letos

Silný vítr přidělal práci energetikům a hasičům i na Prachaticku

HEJTMAN MARTIN KUBA k prodeji Kralovy vily a přeložce silnice

Šumavských pašeráků a převaděčů jsou v únoru plné jižní Čechy

V hospicovém parku najdete valentýnskou manželskou stezku

Město zvedlo jen ceny vody. Odpady, teplo a nájmy nezdražují

Fotopsaní z vozíku posílá Maruška v domě Křižovatka u parku

Ze skladovací haly zmizel červený sedm let starý zahradní traktor

Nemocnice provádí rekordní obměnu přístrojů za 72,5 milionu

Na Zadově narazil malý lyžař do fotopointu. Letěl pro něj vrtulník

Konec básníků nehrozí, vystavují a ožívají také na internetu

Kde je Emil Kintzl, tam musí být Jan Fišer. A Jan Tláskal u klavíru

Leden opět vylepšil poměr počtu lidí bez práce a volných míst

Starou smuteční síň na hřbitově čeká obnova. Dostane i toalety

V pondělí začne uzavírka kvůli rekonstrukci parku a potrvá rok

Živá vila podpořila prodej Kralovy vily. Nakonec však neprošel

Obnova zámku začne být vidět i z dálky. Za dvě stě milionů korun

Tvořím, tedy jsem - Výtvarnice Zuzka Návarová v Zimní zahradě

OBRAZEM: Literární kavárnu okouzlily Černobílé Prachatice

Řidička narazila do svodidel a zábradlí. Letěl pro ni vrtulník

Z bývalých lázní bude airsoftové hřiště a kynologické cvičiště

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena