Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  V programu Parkboudy přišla nyní řada na vimperskou sklárnu

VIMPERK - 23/7 2021 - 10:51 – Po Tiskárnách a Šumavanu Vimperk se v cyklu vzpomínání na vimperské fabriky dostala ve středu na řadu sklárna.

      

   Text a foto: TOMÁŠ PŘIBYL 

  

Vzpomínání na podniky, provozy, jejich výrobky a lidi kolem nich pořádá Musejní spolek vimperského panství každou středu od 19:00. Je součástí košatého letního kulturního programu parkboudy ve vimperském městském parku.

Návštěvníci mezi sebou přivítali pamětníky časů, kdy Vimperk byl nejen městem knihtisku, ale i sklářů. Historii vimperské sklárny nejprve výstižně shrnul předseda Musejního spolku vimperského panství Ladislav Čepička. Vznik vimperské sklárny se datuje do první poloviny 19. století, kdy do města přenesl své podnikatelské aktivity sklářský mistr Josef Meyer. V roce 1878 už tu byla první parní brusírna v Rakousko-Uherské monarchii. Později v tradici pokračoval rod Kraliků. Sklářská tavicí huť tady fungovala naposledy před druhou světovou válkou.

Poválečná doba pak zaznamenala slušný pokus o její oživení, spojený s osobností Viléma Kralika mladšího, a později už se tu dařilo výhradně broušení skla. Zdejší brusiči a brusičky, tedy kuliči, jak si říkali, měli skvělou pověst a jejich výrobky jakbysmet.

Potvrzovali to i hosté, kteří přišli ve středu na besedu - vyučený sklář Jaroslav Zedník, který ve sklárně pracoval v novější době, než se dal na soukromo, kde působí dodnes, a Václav Sládek, pamětník starých časů, který, jak říká, pracoval ještě s Němci. Ale i mezi jejich posluchači seděly brusičky nebo alespoň vnučky brusiček.

Vzpomínání na vimperskou sklárnu, která zanikla v devadesátých letech vinou nepovedené privatizace, citlivě moderoval Ladislav Čepička. Přineslo i tentokrát řadu zajímavých informací, které se nedají nikde vyčíst.

Například, že srdcem sklárny byla vodní turbína, která přes vantroky přiváděla vodu z Volyňky, turbína že v nové době vzala za své a je doslova zahrabána pod sklárnou. Zajímavé byly samozřejmě osudy sklářů. I po válce tu pracovali často členové celé rodiny. Například otec Pankratz a jeho dva synové Freda a Jindra. Vzpomínalo se i na legendárního skláře Pepu Kliera a další šikovné lidi.

Na počátku 60. let minulého století se s povolením československého státu mohli podle svého přání do Německa vystěhovat němečtí skláři. Tak jich z Vimperka nemálo odešlo. Do brusírny, která až příliš často měnila majitele a začlenění do nějakého podniku, naposledy v Nižboru a pod křídly Skláren Bohemia, přicházeli noví lidé.

"Nebyla to práce pro každého, ne všichni vydrželi," říká Jaroslav Zedník. Ale zůstávala tu parta skvělých brusičů. "Největší spolehnutí bylo na ženy, kterých tu pracovala zhruba polovina," vzpomněl Václav Sládek. "Když nám přisunuli vagon skla, které bylo třeba vybrousit, přišly ženy do práce třeba i na Štědrý den, narozdíl od mužů," říká s úsměvem.

Doufejme spolu s Ladislavem Čepičkou, který s Musejním spolkem vimperského panství a ve spolupráci s vimperskou radnicí a dalším zapáleným podporovatelem úspěšně usiluje o založení specifického muzea ve Vimperku, že alespoň někteří pamětníci zkusí své vzpomínky zapsat nebo někomu nadiktovat. Příští beseda z cyklu vzpomínání na vimperské fabriky bude následující středu 28. července o Dřevopodniku Vimperk.

 
 

ZPRÁVY

 
     
  Ubytovna terčem zloděje. Vypáčil dveře do pokoje kvůli hotovosti

Jak vypadalo Prachaticko a Vimpersko před dvěma stoletími?

Continuo přinese v Pokojích do veřejné samoty intimní zpověď

Příští volby budou po čtyřiadvaceti letech bez Roberta Zemana

GLOSA: Oživení vily se podařilo! Festival Vivat Vila je vyprodán

Nad přehradou se srazily dvě dodávky. Na místo letěl vrtulník

Rozhledna na Libíně bude mimo provoz kvůli dokončení opravy

Na dubském zámku se křtila kniha o obnově šumavských křížů

OBRAZEM: Vimperská parkbouda má unikátní výstavu o půdě

OBRAZEM: Třicetiletý národní park Šumava slavil a křtil dárky

Parkbouda se Šumavanem našla přechodné útočiště ve Skále

OBRAZEM: Vimperská zvonice se otevřela pro veřejnost a turisty

Strážníci začnou používat osobní kamery a koupí i nové fotopasti

Vimperské sídliště čekají také větší investice do tras pro pěší

Město investuje 29 milionů do kvality veřejného prostoru v parku

Šestý Volarský výtvarný workshop bude letos opět mezinárodní

Neslyšící mají na prachatické radnici větší šanci se dorozumět

Zaměstnavatele čeká více úsilí při shánění nových zaměstnanců

Na 150 běžců Hospicové desítky zaplatilo nový koncetrátor kyslíku

Zpestřete si prázdniny se skvělými sýry z farmářského obchodu

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena