zprávy - foto - od čtenářů - INZERCE - redakce - CENÍK  

 
  K prvorepublikovým ŘOPíkům po nově vybudované stezce

PRACHATICE - 8/8 2022 - 11:30 – Po více než osmi letech snah se podařilo vybudovat naučnou stezku Utajená obrana Prachatic. Otevřena bude za týden.

      

   Text: KATEŘINA KARBULKA PŘIBYLOVÁ a TOMÁŠ FRANTIŠEK PŘIBYL

  

Utajená obrana Prachatic - takový název ponese naučná stezka, která se návštěvníkům otevře v 10 hodin dopoledne 15. srpna na parkovišti na Libínském Sedle. Po trojúhelníku mezi Libínským Sedlem, kde stezka začíná, Perlovicemi a Albrechtovicemi, které stezka spojuje, mohou příchozí postupně dojít ke čtyřem prvorepublikovým bunkrům.

Projekt, jehož náklady jsou podle prachatického místostarosty Jana Klimeše předběžně vyčísleny na 202 tisíc korun, má příchozím připomenout dobu, v níž byly bunkry postaveny. Hraniční opevnění neboli ŘOPíky byly budovány hlavně ve 30. letech minulého století za účelem obrany hranic Československa před hrozbou útoku nejen z fašistického Německa.

Za již zmíněnou částku bylo možné ŘOPíky částečně opravit, zpevnit terén okolo nich, vytyčit stezku a vytvořit celkem osm informačních tabulí. Nyní se město také věnuje propagaci. „V rámci propagace pracujeme na propagačním materiálu, který bude k dispozici na Informačním centru a stránkách Prachatic,“ upřesnil pro prachatickoNEWS.CZ Jan Klimeš.

Celkové náklady by mohla až z 80 procent pokrýt dotace. „Výsledek dotačního řízení zatím není znám. Jak jsme byli, či nebyli, úspěšní se dozvíme během srpna. Požadovaná dotace je ve výši 141 400 korun. Žádost o dotaci byla podána do programu rozvoje venkova z MAS Šumavsko,“ informoval místostarosta.

Město má také v úmyslu momentálně zapůjčené bunkry odkoupit. „Je to trochu zdlouhavý proces, na kterém stále pracujeme. Bohužel stát nemůže objekty bezplatně na město převést,“ řekl. Majitelem bunkrů je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který Prachaticím stavby prozatím vypůjčil.

Práce na stezce by přitom měly pokračovat. „Další plány ohledně rozšíření pochopitelně máme, ale v tuto chvíli je nejdůležitější převézt objekty do majetku města a pak řešit jejich postupnou obnovu a dovybavení,“ uvedl k tomu Jan Klimeš. Také se připravují komentované prohlídky, besedy s odborníky a ukázky dobové výzbroje vojáků, kteří měli bránit pohraničí proti nacistickému útoku.

Kde se ŘOPíky nacházejí, prozradil místostarosta pro naši redakci už dříve. „První bunkr se nachází v Perlovické zatáčce hned na kraji lesa po pravé straně. Druhý je od toho prvního vzdálen zhruba sto padesát metrů ve směru k silnici. Další je na cestě z Perlovické zatáčky na Záblatí. A poslední stojí ve stráni v lese proti tomu třetímu. Zhruba dvě stě padesát metrů od cesty na Záblatí,“ popsal.

Jan Klimeš se přitom podle svých slov o prvorepublikovou historii zajímá dlouhodobě a stezka, kterou připravuje, vzniká i proto, aby se na toto období nezapomínalo. „Celou dobu, co jsem v Prachaticích, jsem se jako učitel dějepisu zajímal o předválečné opevnění a před osmi lety jsem začal pracovat na tom, abychom zrekonstruovali několik bunkrů a připravili je pro výuku historie,“ řekl loni pro prachatickoNEWS.CZ.

Zahájení projektu zdržely vládní restrikce kvůli covidu ale také se šest let jednalo s armádou o výpůjčce ŘOPíků na pozemcích radnice. S městem na projektu přitom pracuje také Vojenský historický ústav a hlásí se mu i dobrovolníci.

Každý ze čtyř bunkrů, které budou stezku tvořit, je jiný typ ŘOPíku. Stezka začne na Libínském Sedle, kde je možnost parkování třeba i pro školní autobusy a bude tu stát informační cedule s mapou stezky. Odtud pak půjdou návštěvníci do Perlovické zatáčky, kde je bude čekat další tabule s informacemi třeba i o armádě v Prachaticích ve 30. letech nebo o obraně Prachatic. Další informace třeba o počtu mužů pro obsluhu bunkrů a jejich výzbroji pak budou čekat u samotných ŘOPíků.

Podle prachatického místostarosty by měl být jeden z bunkrů uveden do stavu v roce 1938. U dalších se pak počítá třeba s tím, že ukážou i jejich maskování z doby po druhé světové válce, kdy byly opět součástí opevnění Československa před kapitalistickým Západem. Další by pak mohl zůstat v dnešním stavu a u jednoho se počítá i s okopem s kulometnými hnízdy. 

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

Výtvarně vždy mimořádný Salve Prachatice visí v Zimní zahradě

OBRAZEM: Prachatice slavnostně otevřely letní kino/amfiteátr

Prachatice se opět mohou těšit na skvělé sýry, ryby a vína

Muž, který mlátil kladivem do aut, skončil rychle v rukách policie

I erotické pomůcky pro ženy mohou mít cenami ověnčený design

Policejní psovodi dopadli dalšího nočního kopáče vltavínů

Květinové louky v Prachaticích potěší kolemjdoucí až do mrazů

Vernisáž prací umělců z Výtvarného workshopu Volary potěšila

Vilový festival rozezněl Prachatice a přivedl sem spoustu mládí

Alkoholový recidivista to za volantem dotáhl až do policejní cely

Výtvarný workshop SALVE Prachatice zve v neděli na výstavu

Letní kino začíná. Promítne hity a první film bude zadarmo

Sedmý výtvarný workshop ve Volarech je právě v plném proudu

V případu tragické srážky na šumavské sjezdovce padlo obvinění

Má ceny za vibrátor i tramvaj a bude vystavovat v Prachaticích

Muž z Vimperska objednal traktor i s dopravou a přišel o 160 000

OBRAZEM: Ve Volarech se vzpomínalo na legendu Emila Kintzla

Krádeže nářadí se množí. Další zmizelo ze zaparkovaného auta

Hradlový most přes Vydru je po rekonstrukci a voní modřínem

Dvaadvacátý ročník setkání dřevosochařů ve Vimperku se blíží

U Vimperka se čelně srazila auta. Nehoda má tragické následky

 
 

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena