zprávy - foto - od čtenářů - INZERCE - redakce - CENÍK  

 
  Kuřáci Prachaticka budou pod větší kontrolou nemocnice a lékařů

PRACHATICKO - 18/8 2022 - 17:30 – Prachatická nemocnice ve spolupráci s praktiky spustí od září nový monitoring kuřáků v celém našem regionu.

      

   Text: TOMÁŠ FRANTIŠEK PŘIBYL 

  

Prachatická nemocnice bude nově součástí nového celostátního programu, který pomůže s dřívějším odhalováním nebezpečné rakoviny plic u aktivních i abstinujících kuřáků, kteří už kouří nebo kouřili více než dvacet balíčkoroků a je jim 55 až 74 let. Nemocnice jim bude dělat bezplatné a dobrovolné CT vyšetření a vyhledávat je budou praktičtí lékaři s pneumology.

Program běží v Česku od letošního ledna a nemocnice má od července potvrzeno, že se stala jeho součástí. „Pilotní program bychom rádi spustili 1. září. Nyní nás čeká ještě spolupráce s Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR, abychom doladili poslední úkony k realizaci, a to nastavení technických kroků ke správné implementaci dat apod. Dalšími úkoly pro vedení nemocnice je nasmlouvání výkonů screeningového CT hrudníku u všech zdravotních pojišťoven,“ řekl ředitel nemocnice Michal Čarvaš.

Osvědčení o zařazení prachatické nemocnice do programu zatím platí do konce roku 2024. Kuřáky a bývalé kuřáky, kterým může včasné vyšetření zachránit život, budou vyhledávat praktičtí lékaři. Ti je pošlou k pneumologovi na vyšetření plic a vyplnění dotazníku. Odtud pak účastníci programu poputují na vyšetření do nemocnice.

„Role radiologického pracoviště je zásadní v realizaci klíčového LDCT vyšetření. Zde také dojde k vyhodnocení a informování plicního lékaře. Radiologické pracoviště je zároveň kontaktním místem pro sběr a předávání dat pro ÚZIS ČR,“ doplnil primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Roman Čerkl.

Karcinomy plic se příznaky, kvůli kterým nemocný vyhledá lékaře, projeví často až ve třetím nebo čtvrtém stádiu. Pak už jsou ale možnosti léčby omezené, zatímco při zachycení nádoru ve stádiu 1a je dvaadevadesáti procentní pravděpodobnost dožití dalších pěti let.

Vyšetření prováděné CT s nízkou dávkou záření má proto velký význam. „Vyšetření není nijak náročné, provádí se bez podání kontrastní látky a není nutná žádná příprava pacienta před vyšetřením. Vlastní vyšetření trvá několik minut a výsledky hodnotí lékař radiolog,“ dodala mluvčí jihočeských nemocnic Kateřina Koželuhová. 

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

OBRAZEM: Zkouška zkoušky naznačila možnosti kina/amfiteátru

Teprve dvaadvacetiletý muž si vyslechl obvinění z krádeže dřeva

Ve Staré radnici nabídnou candáta s pyré nebo tatarák z kapra

Na vlak střílel opilý muž. Souprava se mu připletla do rány

Prachatice otevřely naučnou stezku věnovanou místním řopíkům

Velmistr lenorského pečení chleba Augustin Sobotovič vzpomíná

Na vlak jedoucí do depa někdo vystřelil ze vzduchové zbraně

Ateliér Seidel fotografoval ve Volarech a chystá se do Prachatic

Kradl dvakrát v prachatické firmě. Poprvé okradl spícího muže

Kritici letního kina se přepočítali. Jeho návštěvnost je vysoká

Budování singltreků má v okolí Prachatic kam pokračovat

OBRAZEM: Po boudě otevřela na Libíně také Galerie Vysoko

 
 

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena