Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  V Brantlově dvoře slavnostně vysvětili zachráněnou kapličku

VIMPERK - 13/9 2021 - 12:00 – Opravenou a vysvěcenou kapličku Panny Marie Pomocné v Brantlově dvoře předal v sobotu spolek Vimpersko veřejnosti. 

      

   Text a foto: ZDENĚK PŘIBYL 

  

Obřad zahájila Věra Vávra ze spolku Vimpersko, který se ujal záchrany a opravy kapličky, jíž před třemi roky hrozilo zbourání. Iniciátorkou myšlenky na záchranu a oživení historické kaple byla výtvarnice a restaurátorka Vladimíra Fridrichová Kunešová. Hybatelkou a dobrou duší všech prací pak vimperská podnikatelka Věra Vávrová. Oběma ženám vyslovila Věra Vávra poděkování.

Velké díky za spolek Vimpersko pak adresovala Česko-německému fondu budoucnosti, bez jehož podpory by se oprava nemohla uskutečnit, a spolku Heimatsammlung Stadt Winterberg v partnerském bavorském Freyungu, jehož předseda Wilfried Stadlbauer byl obřadu přítomen.

Díky patřily i dalším přispěvatelům na transparentní účet na opravu kapličky, zejména občanům, kteří se skládali do pěti kasiček ve městě. Na opravu šel například i výdělek z diskotéky spolku. Ocenění se dostalo i sousedům kapličky za pochopení a spolupráci. Celkové náklady opravy, které se zhostila dodavatelská firma TV Invest, činily jeden milion korun. Na dobu oprav si spolek Vimpersko pronajal kapli a pozemek pod ní od města.     

Bohoslužbu s vysvěcením kapličky v sobotu sloužil farář římskokatolické církve ve Vimperku páter Jaromír Stehlík. "Kaplička není nějaké muzeum ani jen památka, ale je jako malý kostel, kde se věřící povznášejí k bohu," řekl mimo jiné. "A déšť je také symbolem božího požehnání," poznamenal otec Jaromír s úsměvem k přeháňce, která vysvěcení kapličky doprovodila.

Obřad provázelo působivé hudební vystoupení klavíristy Jana Tláskala a pěvkyně Ani Vardanjan. K slavnostní atmosféře přispěla i výstava obrázků dětí z vimperské Základní umělecké školy.

O další z řady povznášejících okamžiků se postaral rodák z Brantlova dvora Josef Fuchs, kteří se obřadu rovněž osobně zúčastnil. Jeho vzpomínku na život v Brantlově dvoře přeložil a přednesl Roman Hajník. Vyplynulo z ní, že kapličku nechal postavit Franz Eiter z trvanlivého přírodního kamene a dal nad vchod vytesat letopočet založení spolu s iniciálami svého jména a příjmení F 1833 E. Ke stavbě kaple ho inicioval zejména denní rituál pěti modliteb dodržovaný ve dvoře.

Na závěr slavnosti Vladimíra Fridrichová Kunešová, která je i autorkou oltářního obrazu Panny Marie Pomocné, předala za spolek Vimpersko klíč od opravené kapličky městu. Konkrétně do rukou Martiny Navrátilové, která má na odboru školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Vimperk na starosti péči o památky.

Poděkování starostky Vimperka Jaroslavy Martanové všem, kteří se o opravu kapličky zasloužili, zejména spolku Vimpersko, slavnostní obřad uzavřelo. A při společném fotografování už pomalu přestávalo pršet...

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

Prachatice ve 20. letech 20. století představuje stoletá knihovna

Nezaměstnanost na Prachaticku zůstává sedmá nejnižší v ČR

Riskantní předjíždění kamionu skončilo čelní srážkou dvou aut

Virtuální studenti oděvní kultury II. a myslivosti byli u zápisu

OBRAZEM: Eva Poštová získala titul Pečující osoba roku 2021

Nechat si nalezenou peněženku se nevyplácí. Policie vás najde

OBRAZEM: Literární kavárna připomněla hudbou svatou Ludmilu

Dolní brána vystavuje postavy i fotografie na hraně pornografie

Senior se vydal v noci přes les pro vajíčka a ztratil se u močálů

Nová čtenářská generace Vimperska dostala skvělé podmínky

Jihočeská rodačka vystavuje v Netolicích obrázky pro radost

Ze hřbitova zmizela busta bývalého starosty. Škoda je 65 000

Seniorka z Prahy spolykala jed zmije. Otekl jí silně obličej a jazyk

Na mol opilý řidič nedobrzdil u pumpy a odrazil auto u stojanu

OBRAZEM: Volarské děti se do školy těšily. Na cestu se vyčasilo

OBRAZEM: Klarinety se loučily s prázdninami tradičně u sv. Anny

Tři hledače vltavínů zastavil na útěku tmou až policejní ovčák

Nový pomník obětem chtějí ve Volarech odhalit na Den veteránů

Prachatice otřásají pozicí Vimperka coby lídra jihočeského třídění

Pokladní supermarketu markovala svým známým jen některé věci

Prachatice čeká opět skvělý dvoudenní gastronomický zážitek

Mobilní týmy naočkovaly na 200 lidí. A teď míří do dalších měst

Vimperk zavře další úsek ulice 1. máje a předchozí naopak otevře

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena