zprávy - foto - od čtenářů - INZERCE - redakce - CENÍK  

 
  Obrazem a slovem z koncertních cest prachatických klarinetistů

PRACHATICE - 27/6 2022 - 17:53 – Prachatičtí klarinetisté za sebou mají řadu vystoupení po celém Česku a nyní zvou i na koncerty v našem regionu.

      

   Z REDAKČNÍ POŠTY: Klarinetový soubor Prachatice

 

Klarinetový soubor Prachatice se svými členy Janem Hovorkou, Petrem Chalupským, Tomášem Janouškem, Vítem Neužilem a zpěvačkou Petrou Sovovou absolvoval v poslední době velké množství koncertů a vystoupení po celé České republice.

Během měsíce května zahrál posluchačům v Klatovech v rámci Evropského festivalu duchovní hudby, poté cestoval do moravského Krnova, kde se konalo celostátní kolo pěveckých soutěží Hlas Čech a Moravy. Zde v kategorii klasický zpěv získala Petra Sovová třetí místo a v kategorii komorní zpěv se svými kolegyněmi za do doprovodu klarinetů místo druhé.

Z Krnova se poté vydal náš soubor do Hradce Králové, kde se konal společný koncert tří hudebních těles - Novoměstské filharmonie, Komorního orchestru Univerzity Hradce Králové a našeho Klarinetového souboru Prachatice. Tento koncert byl zaznamenáván a chystá se vydání těchto nahrávek na hudebních nosičích. Koncert se konal v rámci Národního festivalu hudebních těles.

Hned na začátku měsíce června pak absolvoval koncert tří hudebních těles na Státním zámku Bučovice na jižní Moravě. Tentokráte si společně zahrál s komorním orchestrem Kolegium Musicum z Brna a Komorním orchestrem Arthursa Nikische. Tento koncert proběhl s velkým úspěchem přítomných posluchačů a soubor si za své výkony zasloužil závěrečný Standing Ovation.

Krátká zastávka v Prachaticích byla ve znamení zahájení dnů duchovní hudby. Slavnostní uvedení této tradiční prachatické hudební akce proběhlo v prachatickém bývalém klášteře. Vedle této akce proběhl ještě koncert v rámci prachatické Noci kostelů v Kostele sv. Jakuba.

V následujících dnech a týdnech čeká Klarinetový soubor Prachatice společný koncert s prestižním anglickým pěveckým sborem The Choir of St Catharine’s College. Tento sbor se může pochlubit význačnou a pestrou hudební tradicí, ve které hraje hlavní roli krása a harmonie zpěvu.

Těžištěm činnosti sboru je kaple s jednou z nejlepších akustik v Cambridge a pravidelné týdenní bohoslužby Evensong, Eucharist and Compline („Noční písně“). Zpívají anglikánskou liturgii v její tradiční podobě, středověký gregoriánský chorál, někdy doplněno instrumentální komorní hudbou, která vytváří intimnější atmosféry.

Sbor ve spolupráci s profesionálními instrumentalisty pravidelně koncertuje, často z hlavních sborových děl, jako jsou Monteverdiho nešpory a Mozartovo Requiem. Sbor se také pustil do série nahrávek pro nahrávací společnost Resonus, z nichž nejnovější – ze soudobé adventní a vánoční hudby – vyšla na podzim 2020.

Koncerty a nahrávky sboru, vzdělávací a komunitní práce, si získaly obdiv pro své kouzlo a dokonalost. Pěvecký sbor vystoupí pod vedením sbormistra Edwarda Wickhama za klavírního doprovodu Alexe Walece a Juna Rippona.

Klarinetový soubor Prachatice je oproti pěveckému sboru české hudební uskupení skládající se z klarinetistů Jana Hovorky, Petra Chalupského, Tomáše Janouška, Víta Neužila a zpěvačky Petry Sovové. Soubor v letošním roce oslavuje šestnáct let svého působení během, kterého získal řadu prestižních ocenění na mezinárodních hudebních festivalech.

Je držitelem čtyřiadvaceti zlatých cen festivalů, které přivezl z evropských zemí. Jeho repertoár je všestranný, věnuje se jak hudbě klasiky, tak swingu, jazzu, filmové a muzikálové tvorbě. Právě mix těchto žánrů má přichystaný pro společný koncert v Českém Krumlově. Koncert se bude konat 2. července 2022 od 15 hod. v Prokyšově sále Městské knihovny v Českém Krumlově.

Pro domácí posluchače je pak připraven Letní koncert v Záblatí u Prachatic, který se bude konat 5. července 2022 od 18 hod., v Kostele sv. Jana Křtitele. Tento koncert bude sestaven multižánrově a zazní zde různé styly a žánry.

Další důležitou akcí souboru bude účast na Mezinárodním hudebním festivalu v Bratislavě. Zde se představí soubor v několika koncertních výstupech. Tato akce bude probíhat mezi 6. - 8. července 2022. - Srdečně zveme na některý z našich koncertů.

 
 

OD ČTENÁŘŮ

 
     
 

OBRAZEM: Děti z chlumanské školky prožily svatojánskou noc

OBRAZEM: Strunkovická školka jede celý červen na plný plyn

Loučení s předškoláky v mateřské škole Pastelka Vlachovo Březí

Kvůli dovoleným a investicím musíme omezit operace a porody

OBRAZEM: Volarská ZUŠ ukázala, že je v plné síle a kondici

Paraplíčko vyrazilo do lesa, na kozí farmu i vlakem za Matýskem

OBRAZEM: V Zahrádce se rozloučili se školáky na Zlaté stezce

OBRAZEM: Montessori předškolní děti vyrazili za kapříkem Mírou

OBRAZEM: Spolek Zlatá stezka vyrazil na výlet do středních Čech

Mladí zdravotníci Červeného kříže se učí i aktivně pomáhají

V Chrobolech zněly kostelem flétny i zpěv a chutnalo občerstvení

Letnice jsme oslavili ve Starých Prachaticích a Ostrově tradičně

OBRAZEM: Předškoláci se loučili s Krumlovskou šmoulympiádou

Šumavské Hoštice přivezly z krajské dopravní soutěže zlato

Srdeční záležitost prachatické knihovny už zná svého vítěze

OBRAZEM: V muzeu natiskli na trička věnečky z devatera kvítí

OBRAZEM: U Mistra Křišťana rozdávali poníci radost seniorům

OBRAZEM: Malí čtenáři prožili v knihovně Noc s Andersenem

OBRAZEM: Mažoretky z Minimy přivezly titul druhý vicemistr ČR

OBRAZEM: Den dětí ve volarských mateřinkách byl plný zážitků

Zámek hostí výstavu inspirovanou lidmi a přírodou Šumavy

OBRAZEM: Děti ze Zahrádky vyjely na žížalí farmu a také slavily

Sto let knihovny ve Vlachově Březí slavili s nadšením obroditelů

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena