Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  OBRAZEM: Podpora a péče o pečující aneb čtrnáct oceněných

PRACHATICE - 16/10 2021 - 12:55 – V rámci Týdne sociálních služeb v ČR se v Prachaticích uskutečnila konference Podpora a péče o pečující.

      

   Z REDAKČNÍ POŠTY: Hanka RH+ Rabenhauptová s

  

Konala se ve středu 6. října v Národním domě v Prachaticích, za účasti odborníků, laiků, pečujících, hostů. Konference nabídla kulturní program, informace o péči – projektech zaměřených na pečující osoby, příběhy pečujících, výstavu, vyhlášení 14ti Pečujících s kytičkou ORP Prachatice.

Cílem setkání bylo zaměřit pozornost přítomných a veřejnosti na důležitost neformální péče a poděkovat nominovaným pečujícím. Podle kvalifikovaných odhadů existuje v ČR 1,3 milionu osob, které dlouhodobě pečují v domácím prostředí o své blízké, nemocné partnery, seniorní rodiče a děti nebo dospělé se zdravotním postižením.

Pečují mnohdy 24 hodin, denně sedm dní v týdnu, svátky i pátky. Udělat si přestávku v pečování dává prostor pro dobití baterek a možnost věnovat se svým zájmům. Osoba, o níž je pečováno, z toho bude také profilovat.

Symbolickým vyjádřením Dne pečujících byl zvolen kvítek chrpy (vyhlásila organizace Alfa Human Service). A pořadatelé si zvolili chrpu ze Šumavy výtvarnice Jolany Kimlové. Na konferenci byl, jak obraz originál, tak také všichni přítomní dostali pohlednici se symbolem chrpy a žádostí, ať ji pošlou dál, někomu ze známých pečujících.

Na úvod konference uživatelé sociálních služeb sociálně terapeutické dílny Chelčického domova sv. Linharta zahráli pantomimou hru A pošli to dál, která mnohé z přítomných hned v úvodu dojala. Zpěvem pohladily i sestry Jarmila Šímová a Marie Šímová.

Slova, která zazněla od pořádajícího města Prachatice a SOS Šumavsko: „Vítejte na sekání, užijte a prožijte si chvíle, které jsou pro nás všechny vzácné, radujte se a sdílejte s námi vše dobré“.

V sále byly představeny některé aktivity, které mohou pečujícím osobám pomoci, ať již to byly knihy (připravila Městská knihovna Prachatice), nebo pomůcky (připravila Půjčovna pomůcek Jihočeského centra pro zdravotně postižené a seniory, Prachatice), nebo relaxace, masáže (připravila Bohdana Kollárová a Stanislava Linhová), informace (připravil Domácí hospic sv. Jakuba Prachatice).

Na stolech všichni dostali čerstvé číslo SeniorPoint Pressu, který nabízí mnoho aktivit, informací a soutěží pro volné chvíle (připravil SeniorPoint). Občerstvení zajistila střední škola „Nerudovka Vimperk“ – SOU – kuchař – číšník pod vedením Antonína Olaha. Vyzdobený sál nabídl desítky malovaných obrázků od dětí ze soutěže Chrpa, která je symbolem pečujících.

V programu vystoupila socioložka Olga Starostová, z Diakonie CČE Praha o Péči o pečující, ředitelka Domova pro seniory Mistra Křišťana Prachatice a ředitelka Institutu Smyslové aktivizace Hana Vojtová, která se zaměřila na podporu, pomoc a péči s respektem, úctou a láskou.

V prvním bloku byli vyhlášeni pečující v zařízeních, kterým předával certifikát místostarosta Jan Klimeš, zastupitel, předseda sociální komise a ředitel společnosti KreBulZdeněk Krejsa a Iveta Frková, zastupující SOS Šumavsko.

Ivana BÍLKOVÁ, Domov seniorů Mistra Křišťana

Lucie VONDROVÁ, Senior HouseEDEN

Jitka SIMANDLOVÁ, Domov pro seniory POHODA

Lenka ILLYOVÁ, Senior HouseEDEN

Následovalo představení jednoho z organizátorů SOS Šumavsko a projektu PODPORA PEČUJÍCÍCH OSOB NA PRACHATICKU A VIMPERSKU Ivetou Frkovou.

Velmi zajímavou přednášku přinesla Andrea Tajanovská z Asociace poskytovatelů sociálních služeb v ČR – Jak pečovat a nevyhořet? Projekt Pečuj doma pro Jihočeský kraj představila Monika Marušková, koordinátorka a vystoupil i kolega z Charity Zábřeh Martin Smolka.

V druhém bloku byly předány certifikáty neformálním pečujícím vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu Prachatice Světlanou Růžičkovou, zastupitelem Zdeňkem Krejsou a zástupcem pořádající organizace Ivetou Frkovou z SOS Šumavsko

Růžena ŠLESINGEROVÁ

František PAPEŽ

Daniela BŽOCHOVÁ

Marta KADLECOVÁ

o osobně budou ještě předány certifikáty těm, kteří se dostavit nemohli

Camelia MARES

Věra NĚMCOVÁ

Marie HRUBEŠOVÁ

Miroslava HAVLÍKOVÁ

Karel BÍNA

Prezentace byly zakončeny novinkou v poskytování sociální služby – osobní asistence na Prachaticku. Jiří Gabriel Kučera ve své prezentaci obeznámil s rozjíždějící se službou osobní asistence pod společností KreBul od 1. 1. 2021 s přednáškou a názvem Osobní asistence / alternativa soběstačnosti.

Třetí gratulace patřila Evě Poštové, která pečuje několik desítek let o dvě těžce zdravotně postižené děti. Eva Poštová se v letošním roce stala zároveň Pečující roku 2021, v soutěži vyhlášené MPSV. Pořadatelé natočili s kameramanem Václavem Malinou z TV Šrumec dokument o Pečující Evě Poštové, který byl jako dárek nejen pro ni poprvé spuštěn na konferenci. Gratulace byla umocněna přítomností herečky Lilian Malkiny, která právě Evě Poštové předala certifikát. Místostarosta Lorenc vedle květiny i dvě poukázky na dva stromy.

Lilian Malkina, herečka uzavřela slavnostní dopoledne svým skvělým povídáním o životě a práci, koníčcích.

“Je velmi důležité o neformální péči v naší společnosti mluvit a neustále připomínat, že bez pomoci pečujících by se náš stát neobešel.”

Přejeme všem pečujícím, aby nebyli na péči sami a aby našli v ten pravý čas podporu a pomoc.

 
 

OD ČTENÁŘŮ

 
     
 

OBRAZEM: Chroboly slavily posvícení i s operní pěvkyní Cambraia

OBRAZEM: Ve strunkovické školce poznávají na podzim přírodu

Prachatická knihovna hostila slovinské a litevské knihovníky

OBRAZEM: Den otevřených dveří Portusu se letos velmi vydařil

OBRAZEM: Spolek Zlatá stezka na výletě v Bavorsku a Rakousku

Nerudovka se představila na vimperské burze škol a žáky zaujala

OBRAZEM: Prachatičtí senioři vědí, jak se učí podle Montessori

Mladí si zkoušeli v hospici stáří s Alzheimerem na vlastní kůži

Vyšla nová kniha o smyslové aktivizaci, která vás může navést

Novohradské babí léto aneb Druhá badatelská cesta studentů U3V

Pro Světlušku v Prachaticích a Lažišti vybrali přes dvanáct tisíc

OBRAZEM: Devátý ročník MiniGP nepřízeň počasí neodradila

Nový školní rok začal v ZŠ Zlatá stezka 240 pohybem a zábavou

Hospicovým parkem zněly sametové tóny světových skladeb

Osadnické léto zakončilo slunné počasí a napínavý závod

OBRAZEM: Do školy na Zlaté stezce 387 dorazil také medvídek

Táborníci putovali s knihovnou po stopách hrdinů z knížek

 

 

 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena