Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Dramatický příběh Prachaticka po válce ožil v aule gymnázia

PRACHATICE - 17/9 2021 - 11:13 – Obnovené Hovory v aule gymnázia pokračovaly ve středu 15. září dramatickým příběhem Prachaticka po druhé světové válce.

      

   Text a foto: ZDENĚK PŘIBYL 

  

Události pohnuté doby jsou stále živé a tehdejší příběhy lidí se často předávají z generace na generaci. Také proto ohlášená přednáška učitele Gymnázia v Prachaticích Tomáše Soumara dokázala v aule zaplnit všechna místa. Učitel dějepisu a německého jazyka své posluchače nezklamal a poutavým výkladem i promítáním výmluvných obrázků a grafů udržel jejich napjatou pozornost.

Téma, které by samo vydalo na tlustý román nebo několikadílný film, dokázal Tomáš Soumar vtěsnat do rámce dvou a půl hodiny. Nevynechal z historie nic podstatného a navíc častokrát přidal podrobnosti, které se vidí, slyší a čtou jen málo. 

Posluchači si například vyslechli zajímavosti o střetech německých vojáků s přicházející americkou armádou ve dvou kotlích u Soumarského mostu a Strážného, kde Němci využili proti Američanům české opevnění vybudované před válkou. Pozornost věnoval Tomáš Soumar partyzánům v regionu, organizovaným například v Husinci, Bavorově či Vlachově Březí, kteří aktivně škodili nacistům sabotážemi.

Josefa Suchardu, plukovníka československé armády, kterého partyzáni povýšili na svého generála, představil jako člověka odvážného a velmi zkušeného, ke kterému ovšem také patřily hazardní kousky, při kterých se přesunoval na motocyklu se svým synem a pokoušel se odzbrojovat německé vojáky. Podrobně popsal i průběh posledních dnů války v květnu 1945, kdy se v Husinci shromáždilo na 800 partyzánů a pod vedením generála partyzánů Josefa Suchardy vstoupili do Prachatic k obrovské hrůze zdejších Němců...

Stejně zajímavé byly v podání učitele dějepisu i podrobnosti z příprav a samotného pečlivě československým státem organizovaného odsunu Němců z regionu, který začal 3. března 1946 a skončil téhož roku v listopadu jedenadvacátým transportem po železnici. Někteří odcházeli sami, nehlídaná hranice byla blízko. Zůstat mohli například němečtí antifašisté, z nichž někteří přesto odcházeli, nebo lidé ze smíšených česko-německých manželství. Zůstávali i pro republiku důležití specialisté, kteří ale později většinou přesídlili z pohraničí do vnitrozemí a na začátku šedesátých let využili často možnost odejít do Německa.

Svým posluchačům Tomáš Soumar mistrně přiblížil i dobu po odsunu Němců, kdy se vysídlenou Šumavou toulal opuštěný dobytek, krajem putovali zlatokopové, kteří se chtěli obohatit na zanechaném majetku odsunutých. Někteří z nich se už z Německa vraceli do Čech pro část svého majetku nebo si ho nechávali dopravit přes průchodnou hranici. Nesklizenou úrodu na šumavských polích pak s příchodem zimy pokryl sníh...

"Československá vláda se snažila vypořádat se s novými okolnostmi po odsunu, organizovala pastvinářská družstva, která by se postarala o dobytek, brigády z vnitrozemí na sklizeň, postupně i dosídlování pohraničí lidmi z vnitrozemí i třeba rumunskými Slováky, ale vše bez výrazných dlouhodobých úspěchů. Byl to příliš těžký úkol," konstatoval učitel dějepisu Tomáš Soumar.   

Po koronavirové pauze Hovory v aule, obnovené minulý týden se senátorem Tomášem Jirsou, budou v prachatickém gymnáziu pokračovat. "Hned ve středu 22. září přednáškou Roberta Huneše o eutanásii s otazníkem zda se jedná o lidskost nebo barbarství. O týden později 29. září přivítají zájemci v aule Barboru Koritenskou s tématem Kralova vila v Prachaticích - funkcionalistická perla na jihu Čech," řekla nám zástupkyně ředitelky gymnázia Věra Chválová. Podle jejích slov je následně v plánu i setkání s kastelánem státního zámku Kratochvíle Vojtěchem Troupem a také dalšími osobnostmi. 

Josef Vaněk, velitel I. partyzánské roty.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

OBRAZEM: Národka vylepšila své prostory pro první stupeň

Městská policie dokončí letos digitalizaci kamerového systému

Po dvou letech veřejnost uvidí, jak bude Libín jednou vypadat

V Brantlově dvoře slavnostně vysvětili zachráněnou kapličku

Prachatice ve 20. letech 20. století představuje stoletá knihovna

Nezaměstnanost na Prachaticku zůstává sedmá nejnižší v ČR

Riskantní předjíždění kamionu skončilo čelní srážkou dvou aut

Virtuální studenti oděvní kultury II. a myslivosti byli u zápisu

OBRAZEM: Eva Poštová získala titul Pečující osoba roku 2021

Nechat si nalezenou peněženku se nevyplácí. Policie vás najde

OBRAZEM: Literární kavárna připomněla hudbou svatou Ludmilu

Dolní brána vystavuje postavy i fotografie na hraně pornografie

Senior se vydal v noci přes les pro vajíčka a ztratil se u močálů

Nová čtenářská generace Vimperska dostala skvělé podmínky

Jihočeská rodačka vystavuje v Netolicích obrázky pro radost

Ze hřbitova zmizela busta bývalého starosty. Škoda je 65 000

Seniorka z Prahy spolykala jed zmije. Otekl jí silně obličej a jazyk

Na mol opilý řidič nedobrzdil u pumpy a odrazil auto u stojanu

OBRAZEM: Volarské děti se do školy těšily. Na cestu se vyčasilo

OBRAZEM: Klarinety se loučily s prázdninami tradičně u sv. Anny

Tři hledače vltavínů zastavil na útěku tmou až policejní ovčák

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena