Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Otec Karel sloužil plaveckou mši u Schwarzenberského kanálu

ŠUMAVA - 24/8 2021 - 11:57 – V sobotu se na břehu Schwarzenberského kanálu konala plavecká poutní mše u kapličky Korunování Panny Marie.

      

   Z REDAKČNÍ POŠTY: Hynek Hladík - předseda Libín-S Prachatice

  

Před více než dvěma stoletími tu již v době stavby Krumlovsko-vídeňského plavebního kanálu, dnes mu říkáme podle tehdejšího majitele panství knížete ze Schwarzenbergu Schwarzenberský, visel u místa křížení kanálu s Jezerním potokem svatý obrázek s vyobrazením Panny Marie.

Zcela jistě se u něj pravidelně modlil i zbožný stavitel plavebního kanálu a od roku 1791 plavební ředitel Joseph Rosenauer. Jednou se během stavby knížecího plavebního kanálu modlil před tím svatým obrázkem, když tu byl náhle zezadu zraněn bodnutím nože do šíje.

Když se ten všemi, kdo ho znali, milovaný muž otočil, uslyšel výkřik: "Ježíš, Maria, Josef! To je přece Rosenauer!" a k jeho nohám se vrhl jemu známý a jinak řádný dělník, který jen občas nedokázal odolat pytláckému pokušení, v prosbách o smilování a odpuštění, poněvadž se nechal ošálit mysliveckým úborem, který na sobě Rosenauer měl, chtěje vykonat pomstu na nenáviděném tehdejším vrchním lesním; ten totiž mnohé z dělníků už častěji pro pytlácké pokusy vyčíhat si zvěř pohnal k přísnému trestu.

Rosenauer, jehož šlechetné srdce se dalo obměkčit prosbami atentátníka o odpuštění už s ohledem na jeho ubohou rodinu, připsal ve svém křesťanském přesvědčení zásluhu o záchranu svého života modlitbě ke svatému obrázku a na tom místě byla pak vystavěna prostá malá kaple ze dřeva, jež od těch dob slouží modlitbám tamních lidí.

V kapli pak visel votivní obraz se zpodobením celé zmíněné události, jak jej sem dala pořídit rodina plavebního ředitele Josefa Rosenauera (možná i z podnětu tehdy panujícího knížete Josefa Schwarzenberga). Ve třicátých letech 20. století byl v kapli umístěn obraz Korunování Panny Marie malovaný na plechu. Stejný obraz v závěru 20. století byl značně zkorodovaný a nečitelný. Zřetelné na něm byl pouze Duch Svatý a obličej Panny Marie.

Kaple byla v roce 1999 rekonstruována, podobně jako plavební kanál v její blízkosti. Plavební ředitel Hynek Hladík se obrátil na Jeho Jasnost Karla Jana knížete ze Schwarzenbergu se žádostí, zda by nebyl ochoten objednat nový obraz do Rosenauerovy kaple v těsné blízkosti plavebního kanálu, který nese jméno jeho rodu. Kníže na žádost přistoupil a objednal jej u akademického malíře Jana Vachudy. Kaple byla znovu vysvěcena za přítomnosti donátora a autora obrazu 20. srpna 2000.

Plavecká poutní mše svatá byla oslavou Panny Marie Královny, jíž je kaple zasvěcena. Na mši doputovalo zhruba 20 věřících, mezi nimi byl i mladý muž z Brazílie s českou manželkou a tříletým hošíkem. Mši celebroval otec Karel Falář a hudebně mši zarámovala Slávka Tomešová.

 
 

OD ČTENÁŘŮ

 
     
 

OBRAZEM: Příběhy tvoří lepší život s knihovnou i v daleké Ignalině

OBRAZEM: Soustředění mladých zdravotníků letos na horách

OBRAZEM: Letní workshop pro místní děti a jejich kamarády

Mladí zdravotníci na exkurzi u kolegů z Vodní záchranné služby

OBRAZEM: Potřetí se letos plavilo dříví u potoka Schorellenbach

Vimperští Medoy Meikoy rozdávali radost v dětském domově

NÁZOR: Po úpravě Tankovky rozšíříme možnosti jejího využití

Hudba mezi hranicemi: ProvoCantus a Klarinetový soubor

OBRAZEM: První pomoc v život ohrožujících situacích Na půdě

OBRAZEM: V zahradě Domova Matky Vojtěchy zazněl swing

Projektové dny pro mladé zdravotníky nebyly jen o první pomoci

Klarinetový soubor hrál o svátcích pro radost i na pomoc Moravě

NÁZOR: Asfaltový povrch na Tankovce je hodně špatný nápad

OBRAZEM: Také senioři z Prachatic jeli na Stašovou a Nárožného

OBRAZEM: Ve Starých Prachaticích děti s radostí přivítaly léto

 

 

 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena