ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Volarští policisté přijeli včas a zachránili život

ZPRÁVA z REDAKČNÍHO @ - Jak je důležité být včas na místě události a zachovat chladnou hlavu, o tom se přesvědčili čtyři policisté z obvodního oddělení Volary.

# Neděle 23/6 2024 – Z REDAKČNÍ POŠTY

Štěpánka Schwarzová – Policie ČR

Ti v sobotu 22. června krátce před 21:30 hodinou přijali oznámení o tom, že na střeše jednoho panelového domu ve Volarech stojí muž a vyhrožuje tím, že skočí dolu. Obě hlídky policistů ve složení prap. Petr Jelínek, nstržm. Jiří Richter, nprap. Jiří Kubačka a prap. Josef Helíšek okamžitě vyrazily na místo.

Na první pohled policité viděli, že skutečně na střeše čtyřpatrového panelového domu chodí muž, který pokřikuje, že pokud zavolá někdo záchrannou službu, tak skočí. V tu chvíli na pomoc čtveřici policistů už vyjížděl vyjednavač a také hasiči s plošinou a plachtou.

Policisté věděli, že je potřeba jednat co nejrychleji. Dva vstoupili dovnitř do domu, každý do jednoho vchodu, vyběhli do čtvrtého patra a ze střechy jasně slyšeli kroky a hluk. Střešní okno vedoucí nahoru však bylo uzamčené. Stejně tak další střešní okno ve vedlejším vchodě domu. Další dva policisté mezitím dole zajistili místo před domem a snažili se s osobou na střeše navázat kontakt.

Díky výborné spolupráci s obyvateli domu se jim ve velmi krátké době podařilo po odemčení zpřístupnit jedno střešní okno a policisté tak po žebříku mohli vylézt na střechu. První po žebříku vyšplhal prap. Josef Helíšek, který nahoře spatřil velmi rozrušeného muže, který se pohyboval poblíž okraje střechy.

Policistovi se povedlo s mužem navázat konverzaci. Opatrně a s rozvahou vylezl na střechu za ním. Skvěle vedenou komunikací se mu podařilo získat mužovu důvěru a pozornost tím, že mu nabídl cigaretu. Mezitím na střechu vystoupali i další tři policisté. Díky osobní znalosti věděli, že se jedná o místního muže (37 let).

Společně s ním pak komunikovali, mimo jiné jim řekl, že na střechu vyšplhal po bleskosvodu budovy s jasným úmyslem spáchat sebevraždu skokem ze střechy. Během probíhající konverzace se muž pomalu vzdaloval od kraje střechy až se nakonec posadil v prostorech jejího středu. Policisté měli situaci postupně více a více pod kontrolou, skvěle vedenou komunikací nakonec muže přesvědčili, aby společně s nimi slezl po žebříku střešním oknem do prostor domu a následně dolů.

Policisté pracovali opravu velmi rychle, každý dělal, co bylo v tu chvíli potřeba, výborně spolupracovali a i díky tomu celá akce trvala pouhých dvacet minut. Policisté náseldně zjistili, že je muž pod vlivem návykových látek. Po konzultaci s přivolaným lékařem ho eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici.

Všichni čtyři policisté předvedli vynikající a především rychlou práci - ještě před příjezdem vyjednavače se jim profesionálním způsobem podařilo navázat komunikaci s rozrušeným mužem a rozumně vedeným rozhovorem jej přesvědčili, aby od svého rozhodnutí, ukončit svůj život, upustil. Motto policie tak naplnili beze zbytku. POMÁHALI A CHRÁNILI a za to jim patří obrovské poděkování.

Štěpánka Schwarzová – Policie ČR   

  
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky