ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Chrámový sbor se letos díky grantu i více zahřál

ZPRÁVA - Sboru od svatého Jakuba v Prachaticích se daří v posledních letech stále zlepšovat úroveň svých vystoupení a nyní mu město pomohlo i s vybavením.

    

  

# Pondělí 13/11 2023 - TEXT: Tomáš František Přibyl

FOTOGRAFIE poskytl Chrámový sbor Prachatice

Chrámový zpěv při liturgiích má v Prachaticích dlouhou tradici. Někdy se zpěvákům na kůru dařilo při jejich počínání lépe a jindy zase ne tak dobře. V posledních více než pěti letech, kdy ho vede sbormistryně Veronika Kraliková, kvalita jeho vystoupení roste tak, že roste i zájem o jeho koncerty také mimo mše i mimo Prachatice a oceňují to i pravidelní návštěvníci prachatických liturgií.

Letos se přitom sboru podařilo získat i grant od Města Prachatic ve výzvě podporující volnočasové aktivity a díky tomu zpěváci a zpěvačky od prachatického svatého Jakuba mohli s hudebním doprovodem vystoupit také na Velikonoce ve Strakonicích a na prachatické noci kostelů. Koncerty s hudebním doprovodem přinesly další pokrok v růstu sboru.

Díky grantové podpoře Města Prachatic letos navíc sbor vylepšil také svůj komfort při vystoupeních. Chrámový sbor totiž zpívá většinou v chladných prostředích kostelů a kvůli tomu musí být asi nejotužilejším ze všech prachatických sborů. Nyní ale jeho členové nově mohou používat moderní zahřívací polštářky.

„Zkuste vydržet v kostele stát a zpívat hodinu - zmrznete. Anebo hrát na housle, varhany, flétnu... Polštářky se nabijí jako powerbanka a pak se zapne zahřívání. Polštářek je třístupňový, takže můžete regulovat, kolik tepla vydává a můžete si s ním zahřát ruce nebo ho dát do kapsy,“ uvedla pro prachatickoNEWS.CZ sbormistryně Veronika Kraliková s tím, že sbor nechal letos vyrobit také nové desky na noty s logem města.

Nyní v prachatickém chrámovém sboru vystupuje pravidelně osmnáct členů a sedm až osm dalších zpěváků v něm hostuje. Loni se rozrostl o pět nových členů, což také svědčí o tom, že nyní prožívá období, kdy se mu daří. Repertoár má přitom oproti ostatním sborům v Prachaticích unikátní, když vychází z neocenitelné a velmi bohaté církevní tradice.

„Posláním našeho sboru je především podílet se na společném slavení liturgie, přispívat ke kráse křesťanské bohoslužby a prezentovat hodnoty křesťanské duchovní hudby jak při bohoslužbách, tak při koncertech a významných příležitostech. Jsme reprezentanty shromážděného božího lidu, jsme si vědomi, jak čestná funkce to je, jak je odpovědná. Tomu odpovídá i repertoár skladeb chrámové hudby různé doby a různých autorů,“ dodala Veronika Kraliková.

  
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky