ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Na NaturVision míří nejznámější český rybář

ZPRÁVA - Ve Vimperku pokračuje další ročník festivalu dokumentů o přírodě NaturVision a kromě besedy s Jakubem Vágnerem přinese třeba ještě i Ozvěny Ekofilmu na Kvildě.

    

  

# Středa 20/9 2023 - TEXT: Tomáš František Přibyl

NaturVision má letos za sebou už dvě komentované vycházky do přírody, první promítací blok pro veřejnost a besedu o letošním šedesátém výročí založení CHKO Šumava. Dnes ve středu 20. září program pokračuje projekcí nového dokumentu o Jizerských horách a ve čtvrtek 21. září se chystá další promítací blok dokumentů, které soutěžily v létě v německé části festivalu. Za zmínku a vidění určitě stojí třeba snímky o nosorožcích nebo Argentině.

Na pátek 22. září je pak připravena divácky asi nejatraktivnější část programu festivalu, který se koná letos už po dvaadvacáté. Večer od devatenácti hodin je naplánováno ve Vimperku v městském kulturním středisku setkání s dobrodruhem, cestovatelem a rybářem Jakubem Vágnerem. Ten už přitom hostem NaturVisionu v minulosti jednou byl a tentokrát přijíždí, aby vyprávěl o své cestě do nitra deštného pralesa v Amazonii.

V sobotu 23. září dopoledne pak můžete dopoledne vyrazit na Kvildu do informačního střediska správy parku, kde budou od deseti hodin do jedné odpoledne připraveny Ozvěny Ekofilmu. Ty jsou součástí NaturVisionu řadu let.

Snímek z dokumentu z Argentiny, který je na programu festivalu ve čtvetek.

NaturVision je jedním z největších festivalů dokumentů o přírodě na světě. Jeho německou soutěžní část navštívilo v roce 2019 rekordních pětadvacet tisíc diváků. Festival vznikl v roce 2002 v Bavorském lese s tím, že jeho česká část – pomítání vybraných snímků - se koná od té doby ve Vimperku v městském kulturním středisku. A ve Vimperku si festival zachoval svou oblibu a pozici i poté, co se v roce 2012 přestěhoval v Německu do Ludwigsburgu nedaleko Stuttgartu, kde se koná každý rok v červenci.

„Letošní téma festivalu NaturVision zní: Změnit způsob myšlení. Samozřejmě se nabízí otázka - dokážeme to? Jsme ochotni ho změnit? Letošní dokumenty ukazují přírodu jednak jako malebnou, která nás zve k odpočinku a relaxaci, ale také přírodu, kterou svou činností člověk
vydrancoval až z ní vznikla nehostinná poušť,“ řekl Tomáš Jiřička.

Snímek z dokumentu o nosorožcích, který je na programu festivalu také ve čtvrtek.

ČTVRTEK 21. ZÁŘÍ 2023, 17:30 hodin, MěKS Vimperk

KAPKY ŽIVOTA
Írán, 2022, 47 min, režie: Farshid Azari, titulky
Rančer Masht Hussein je uvážlivý člověk, který má přírodu ve velké
úctě. Už více jak 30 let každý den, zodpovědně a bez jakékoliv cizí pomoci, chodí několik kilometrů nepřístupnou, vysoko položenou krajinou, aby dal napít žíznivým ptákům a zvířatům, která žijí v oblasti postižené velkým suchem. V krajině, o kterou se stará, je život stále přítomen. Na konci obtížné cesty a po splnění náročného úkolu sleduje unavený Masht Hussein ptáky a zvěř, jak pijí vodu, a je šťastný.

BYLO JEDNOU JEDNO MOŘE...
Slovensko, 2021, 16 min, režie: Joanna Kozuch
Bylo jednou jedno moře… Aralské moře. Moře, které zmizelo. A spolu s ním zmizel i život a práce. Zůstala jen poušť, vraky obřích rybářských lodí ležící v písku… a lidé, kteří léta žijí na břehu vyschlého přístavu, sní o vysoké vodě a touží ještě alespoň jednou vyplout na moře. Bylo jednou jedno moře… je film o následcích lidských rozhodnutí a činů a o tom, jak ovlivnily život jednoho uzbeckého města a jeho obyvatel. Jak říká novinář Ryszard Kapuściński: „Neexistuje nesmysl, který by člověk nevymyslel.“

HLUBOKO: PRAVÁ CENA TĚŽBY V OCEÁNECH
Nizozemsko, 2021, 18 min, režie: Maarten van Rouveroy, titulky
Jak lidstvo odkrývá tajemství hlubin oceánu, zjišťuje, že tento největší ekosystém světa je bohatý na vzácné nerosty. Závod o těžbu v hlubinách oceánu je vážnou hrozbou pro poslední téměř nedotčené habitaty na planetě. Zbývá jen velmi málo času, abychom zastavili největší průmyslovou operaci, jaké kdy oceán čelil.

OBNOVENÁ NADĚJE
Nizozemsko, 2022, 13 min, režie: Maarten van Rouveroy, titulky
Vědci predikují, že korály jsou odsouzeny k zániku. Nicméně zkušenost z ostrova Bonaire v Karibském Nizozemsku nabízí záblesk naděje.

MOŘSKÉ ÚTOČIŠTĚ
Austrálie, 2022, 6 min, režie: Timothy Raymond Brown, Michael Bruce Portway, titulky
Ray Lewis se při potápění v chráněném mořském území pulzujícím podmořským životem v blízkosti pětimilionové metropole Melbourne vyznává ze své lásky k oceánu. Pro Raye není toto území jen místem k rekreaci, ale i kusem oceánu, který se celý život snaží neúnavně chránit.

 

ČTVRTEK 21. ZÁŘÍ 2023, 20:00 hodin, MěKS Vimperk

NOSOROŽCI – SE SRDCEM A ROHY
Režie: Rosie Koch, Roland Gockel, Německo 2022, 52 min, čtený překlad
Vyprahlé pustiny, dravá zvěř, akrobacie při páření – život nosorožců je plný překvapení a je už od samého počátku naplněn sociálními vazbami. To také dokazuje velmi úzký vztah mezi samicí Malaikou a jejím synem Eliasem. Po celá léta žijí neodlučně vedle sebe. Ale Malaika je znovu březí. Když se později u ní dostaví porodní bolesti, nic už nebude jako předtím…
Dokument získal prestižní filmovou cenu NaturVision Wildlife (Deutscher Wildlife Filmpreis).

DIVOKÁ ARGENTINA – SÍLA VODY
Režie: Christian Baumeister, Moritz Mayerle, Argentina/Německo 2022, 43 min, čtený překlad
Voda určuje ráz krajiny severní Argentiny a vytváří v ní ráj pro jedinečná zvířata, ať už se jedná o žáby, které světélkují ve tmě, roztomilé nosálí rodiny v podrostu nebo mohutné anakondy na lovu. Velkolepé záběry filmu představují severní území Argentiny, které je bohaté na vodní plochy, jako „hotspot“ druhové rozmanitosti a zároveň ukazují, jak sucho a požáry ohrožují tento křehký ekosystém.
Dokument byl nominován na prestižní filmovou cenu NaturVision Wildlife (Deutscher Wildlife Filmpreis). 

Festival se koná za finanční spoluúčasti Jihočeského kraje a společnosti E.GD

             

  
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky