ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Zbytky vimperských hradeb lemuje nová stezka

ZPRÁVA - Druhý velký středověký systém opevnění na Prachaticku se dočkal konečně naučné stezky. Ta začíná u Černé brány pod vimperským státním zámkem.

    

  

# Sobota 16/9 2023 - TEXT: Tomáš František Přibyl

FOTO: Město Vimperk a prachatickoNEWS.CZ

Na vrcholu středověku a začátku novověku vyrostly na Prachaticku dva na místní poměry poměrně velké systémy opevnění. Ten postavený ve 20. letech 16. století kolem Prachatic obepíná jeden a půl kilometru dlouhá naučná stezka s pěti zastaveními už dlouhé roky. A nyní se konečně naučné stezky dočkaly i pozůstatky vimperských hradeb, které chránily město a hrad – dnešní zámek.

Vimperské hradby jsou o pár desetiletí starší než Prachatické. Prachatice totiž svůj starší systém opevnění postavený po husitských válkách zbouraly a postavily na začátku 16. století hradby nové. Vimperské hradby kolem města začaly vznikat po povýšení Vimperka na město v roce 1479 a navázaly na hradby chránící hrad.

Tak jako v Prachaticích se ve Vimperku velká část středověkého opevnění města dochovala. I proto patří vimperské hradby k velmi zajímavým ukázkám toho, jak vypadala česká pohusitská opevňovací architektura. A to i díky tomu, že dochované části vimperských hradeb přetrvaly často bez přestaveb od doby svého vzniku.

Do současnosti se ve Vimperku dochovala Černá brána, která letos dostala novou šindelovou střechu a také čtyři bašty. V minulosti tu však stávaly brány hned čtyři a bašt bylo sedm. Hlavním podnětem pro vznik hradeb přitom byly dlouhé války mezi Kaplíři ze Sulevic, kteří měli Vimperk tehdy ve správě, a pasovským biskupem.

Nová naučná stezka vedoucí kolem vimperských hradeb byla otevřena slavnostně tento týden. „Na panelech jsou ilustrace vimperské malířky Jany Plechingerové, autorem textů je Vladislav Razím a na grafice se podílel autor vimperského loga a vizuálu Matěj Chabera. Náš odbor pak vytvářel doprovodné otázky pro děti o středověkých řemeslech. O zhotovení panelů a jejich nesnadnou instalaci se pak skvěle postarala vimperská firma Petra Poláka,“ řekla Lenka Pechoušková z odboru školství, kultury a cestovního ruchu ve Vimperku.

Vimperskou radnici vybudování stezky stálo zhruba sto třicet tisíc korun a část nákladů uhradila díky dotaci od Jihočeského kraje. „Do budoucna bychom chtěli stezku dále rozvíjet a obohatit ji o mobiliář a výhled z bašty na město. Stezka okolo hradeb je první etapou plánovaného okruhu kolem opevnění,“ dodala starostka Vimperka Jaroslava Martanová.

  
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky