ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Vimperský svátek dokumentů o přírodě začíná

ZPRÁVA - Dvěma komentovanými vycházkami do přírody a prvním blokem dokumentů začíná česká část festivalu NaturVision. A to už její dvaadvacátý ročník.

    

  

# Pátek 15/9 2023 - TEXT: Tomáš František Přibyl

NaturVision je jedním z největších festivalů dokumentů o přírodě na světě. Jeho německou soutěžní část navštívilo v roce 2019 rekordních pětadvacet tisíc diváků. Festival vznikl v roce 2002 v Bavorském lese s tím, že jeho česká část – pomítání vybraných snímků - se koná od té doby ve Vimperku v městském kulturním středisku. A ve Vimperku si festival zachoval svou oblibu a pozici i poté, co se v roce 2012 přestěhoval v Německu do Ludwigsburgu nedaleko Stuttgartu, kde se koná každý rok v červenci.

Letos přitom festival nabídne ve Vimperku dvě vycházky do přírody, dva promítací bloky velmi zajímavých dokumentů a také několik besed mimo jiné i s ředitelem správy šumavského národního parku Pavlem Hubeným a známým rybářem, cestovatelem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem. A ani letos nebudou v programu NaturVisionu chybět Ozvěny Ekofilmu na Kvildě.

Snímek z dokumentu o tajemném Česku.

První na řadě je v sobotu 16. září putování vimperskou přírodou, které začne v deset hodin na nádraží v Bohumilicích a povede ho Jakub Hromas z Českého svazu ochránců přírody. V neděli pak vezme ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený v devět hodin od lenorského parkoviště u hřiště zájemce kolem Radvanovického hřebenu.

„Sobotní vycházka povede přes druhou nejstarší naučnou stezku v Jihočeském kraji Sudslavický okruh, kde uvidíme kvetoucí hořečky, navštívíme včelařské stanoviště a přes Velkou Homolku okolo oveček se vrátíme do Vimperka. V neděli uvidíme staré až pralesovité porosty, ve kterých dochází k přirozené obnově porostu pod odumřelým stromovým patrem,“ uvedl pro prachatickoNEWS.CZ ředitel vimperského městského kulturního střediska Tomáš Jiřička.

V pondělí 18. září se pak široká veřejnost může vypravit do vimperského kina na první blok dokumentů, které se NaturVisionu letos v Ludwigsburgu účastnily. Připraveny budou čtyři:

PONDĚLÍ 18. ZÁŘÍ 2023 od 17:30

TAJEMNÉ ČESKO – ZEMĚ JAKO V POHÁDCE
Rakousko/ČR 2022, 52 min, režie: Michael Schlamberger, čtený překlad
Česká republika bývá vnímána jako romantická „země pohádek“ a tento dokument ukazuje, proč tomu tak je: příroda je tajemná, bizarní a neporušená. Uprostřed této idylické krajiny se medvědi starají o svá mláďata, a čápi sedí na svých hnízdech. Společně s plchy, puštíky, liškami, vlky a mnohými dalšími zvířaty pomáhají udržovat přírodní rovnováhu. Dokument byl nominován na cenu NaturVision za nejlepší filmovou hudbu.

PŘÍRODNÍ KORIDORY – ZVÍŘATA V POHYBU
Německo, 2022, 50 min, režie: Herbert Ostwald, čtený překlad
Mnoho zvířat přechází při hledání potravy naše silnice. Často přitom zahynou, jejich životní prostředí jsou dělena na jen obtížně překonatelné úseky. Jak je možné vyřešit tento problém? Pomocí ukrytých videopastí a trpělivého pozorování film ukazuje málo vídané záběry dokumentující chování divokých zvířat na silnicích a zároveň naznačuje možná řešení problému zvířecích koridorů. - Dokument byl nominován na zvláštní cenu poroty NaturVision za „Změnu perspektivy vyprávění ve filmu o přírodě“.

Snímek z dokumentu o přírodních koridorech.

 

PONDĚLÍ 18. ZÁŘÍ 2023 od 20:00

PASTÝŘI ZEMĚ
Finsko, 2022, 74 min, režie: Iiris Härmä, titulky
V keňském regionu Turkana, kterému se přezdívá kolébka lidstva, dnes žije domorodý kmen pastevců Daasanach. Dvojice přírodovědců z Evropy je okouzlena tradičními pověstmi a bajkami tohoto kmene, jejichž příběhy vykreslují přírodu plnou života a divoké zvěře. Při průzkumu okolí však objeví suchou a pustou krajinu, kde žijí už jen zbytky zvěře. Střet těchto dvou světů odhalí význam přírody a divoké zvěře pro oba z nich.

QUEÑOA: MEMOÁRY HORSKÝCH STROMŮ
Chile, 2020, 24 min, režie: Santiago Luis Serrano, titulky
Queñoa je strom, který se vyskytuje v extrémních nadmořských výškách. Roste na náhorní plošině Altiplano, a to až ve výšce 5200 metrů nad mořem. Stromy jsou v tomto nehostinném klimatu vystavené vysoké radiaci a přežívají díky vláze z rosy a ranním slunečním paprskům. Poté stromy zmenší plochu listu, aby zabránily odpařování. Šetří tak energii a po zbytek dne odpočívají. Rostou pomalu a dožívají se až 800 let. Jejich husté a mozolovité dřevo využívají obyvatelé And jako topivo, ale také pro tradiční těžbu, což z něj dělá vzácný a ohrožený zdroj.

Festival se koná za finanční spoluúčasti Jihočeského kraje a společnosti E.GD

             

  
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky