ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Požár stodoly se škodou 7 000 000 založil žhář

ZPRÁVA - Prachatičtí kriminalisté informovali, že velký požár v srpnu ve Slunečné byl založen úmyslně. Žháře už přitom dopadli a soud ho poslal do vazby.

    

  

# Úterý 5/9 2023 - TEXT: Tomáš František Přibyl

FOTO poskytl HZS Jihočeského kraje a Policie ČR

Stodola ve Slunečné na Volarsku, která navazovala na stáje i obytné části areálu, začala hořet 18. srpna před jednadvacátou hodinou. Na místo vyjelo celkem dvanáct cisteren profesionálních hasičů z Prachatic a šesti sborů dobrovolných hasičů. Nakonec přitom úplná likvidace všech ložisek požáru trvala až do 22. srpna, tedy čtyři dny.

„Požárem došlo ke shoření stodoly, ve které bylo uloženo větší množství palivového dřeva, štěpky, ručně tesané trámy, jasanové kmeny, akátové fošny a také 180 balíků sena. Požárem byly dále zničeny různé pracovní stroje a nářadí - například štípačka za traktor, dva kusy kotoučových pil, lis na balíky, zemědělská radlice, malý traktůrek, ale také třicet kusů solárních panelů či starožitné tažné saně za koně a starožitný tažný vůz,“ vypočítala zničený majetek prachatická policejní mluvčí Martina Joklová.

První odhad škody byl stanoven na sedm milionů korun, ale skutečnou výši škod stanoví až znalecký posudek. Prachatickým kriminalistům přitom netrvalo ani celé dva týdny a vznik požáru objasnili, když shromáždili informace o tom, že ho má mít na svědomí dvaačtyřicetiletý recidivista, který už měl s požáry co dočinění. K trvalému pobytu je hlášen v Praze, ale pobýval na Prachaticku.

„Obviněný byl zadržen kriminalisty minulý čtvrtek, a to po předchozím souhlasu státního zástupce. Se souhlasem soudu v jeho obydlí proběhla také domovní prohlídka. V pátek 1. září pak prachatičtí kriminalisté podali na okresní státní zastupitelství podnět pro jeho vzetí do vazby, kterou soudce ještě ten den akceptoval a vazbu na obviněného uvalil,“ dodala mluvčí s tím, že muži hrozí v případě prokázání viny až osm let ve vězení.

Snímky pochází z dohašování požáru, které zabralo zhruba čtyři dny a z vyšetřování Policie ČR.

  
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky