Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Letní sezóna na jižní Šumavě jede. Ale s nejistotou a problémy

PRACHATICKO – 10/8 2021 - 15:04 – Hotely v našem regionu jsou vesměs obsazené, často ale až na poslední chvíli. Restaurace dál trápí propad tržeb.

      

   Text: TOMÁŠ PŘIBYL 

  

Loni touto dobou panoval v cestovním ruchu na Prachaticku optimismus. Naopak letos tu vládne mnohem více opatrnosti a nejistoty. Loni totiž vláda vyhlásila vítězství nad covidem a své restrikce rozvolnila, což přineslo onen zmíněný optimismus a lidé více utráceli. Letos naopak vláda drží národ v nejistotě a projevuje se to v i cestovním ruchu. Nejlépe o tom vypovídá situace v jižní části Šumavy kolem Lipna, kde ji zmapoval Turistický spolek Lipenska.

Většina hotelů je tu plně obsazena a platí, že čím blíže Lipnu, tím lépe. Tak dobrou sezónu jako loni ale hoteliéři nehlásí a ztráty z jara a zimy se tak budou dorovnávat těžko. „Trendem jsou rezervace na poslední chvíli, mnoho klientů vyčkává. Jedná se o velice turbulentní dobu plnou nejistot, která je ztížená odlišnou situací v ostatních evropských zemích. Z toho také vyplývají neustálé dotazy, rušení a obnovování rezervací, což nezvykle zatěžuje personál,“ vysvětlil mluvčí spolku Pavel Pechoušek.

I letos u nás přitom citelně chybí cizinci. Na Lipensku běžně tvoří dvacet procent klientely, ale poslední dva roky jsou to pouhá tři procenta a mohou za to i administrativní překážky. „Bohužel řada lidí, zvláště starší generace, není schopna absolvovat on-line covidový screening a tak to raději vzdají a nepřijedou. Jiní hosté zase nejsou ochotni toto podstoupit, protože to považují za buzeraci. Loni tahle administrativa nebyla, proto bylo loňské léto na Lipensku úplně plné,“ řekl předseda Turistického spolku Jiří Mánek.

Vláda přitom podmínky neustále mění a cizinci se v nich nevyznají téměř vůbec. „Nemáme hosta, který by se nezeptal, jaká potřebuje potvrzení o bezinfekčnosti. Časté změny a úpravy pravidel ale zvládáme, musíme. U nás jedeme na týdenní turnusy a prázdniny máme téměř zaplněné, právě si u nás lidé ve velkém užívají borůvkové sezóny,“ říká Dagmar Šubová ředitelka hotelu České Žleby.

Naopak problémy hlásí restaurace a půjčovny. „Co velmi chybí, jsou jednodenní návštěvníci z Rakouska a Bavorska, kteří přijížděli na obědy či večeře, takže v celém regionu zaznamenáváme propady v tržbách v restauracích. Úplně zmizeli Asiati, ale i Holanďani. Co je úplně markantní, je propad tržeb v půjčovnách. Byznys půjčoven byl na rok zastaven a lidé se vybavili vlastními sportovními potřebami. Lacinější zboží se půjčuje jen minimálně, lidé si koupili vlastní. Co se ještě půjčuje dobře, jsou drahá elektrokola, která si lidé raději půjčí než koupí, " dodal Jiří Mánek.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

Kraj posílá do váhajících Volar a Vimperka mobilní očkovací týmy

Čtyři roky obtěžoval kolegyně vyznáním lásky. Teď čelí obvinění

Vimperk obepne vyhlídková stezka s lavicemi od dřevosochařů

Parky zkoumají, jak prospěje tlení dřeva i hospodářským lesům

Vimperští hasiči používají novou cisternu na terénním podvozku

Senior Point vystavuje sbírku plameňáků Hany Rabenhauptové

Netolické muzeum otevřelo novou výstavu. Zve za magií Islandu

Prachatické OČKO nabízí tento týden první termíny bez registrace

Neumannka představuje svěží a minimalistickou módu SOOLISTY

Další vážná nehoda motorkáře. Skončil v plastových kontejnerech

Při krádeži BMW zvolili netradiční metodu. Odtáhli ho na laně

Letní kino uprostřed renesanční krásy promítne Ženy v běhu

Napadl přítelkyni. Strhl ji na zem, klečel na ní a mlátil ji do hlavy

Plocha pro bruslení na Huláku zatím prachatickou radou neprošla

U Prachatic vznikne do roka expozice prvorepublikových ŘOPíků

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena