Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Prachatičtí! Chcete lavičky nebo lavičky či schody ke hřbitovu?

PRACHATICE - 15/6 2021 - 8:32 – Veřejnost v Prachaticích rozhoduje v anketě, jaký si vybere projekt do participativního rozpočtu. Hlasuje se o třech.

      

   Text: TOMÁŠ PŘIBYL, foto poskytlo Město Prachatice

  

Participativní rozpočet, ve kterém si veřejnost sama rozhoduje o tom, jaký projekt chce ve svém městě realizovat, se dostal v Prachaticích do fáze hlasování. To probíhá na internetu do 23. června a zapojit se do něj může každý, komu už bylo patnáct a má mobilní telefon. Radní do hlasování pustili tři projekty a každý hlasující na https://participace.mobilnirozhlas.cz/prachatice/ má pět kladných hlasů a dva záporné.

Návrh, který je v hlasování uveden jako první, přišel od známého prachatického sportovce Hynka Oklešťka. Ten navrhl umístění tří laviček na vyhlídkové místo nad nemocnicí. „Vede tudy vyhlídková trasa kolem Prachatic. Je odtud hezký výhled na město Prachatice a lidé by si zde rádi odpočinuli,“ uvedl ke svému návrhu. Nejde přitom o úplnou novinku. „Už jsme tam loni dvě lavičky dali, ale jednu nám ukradli, i když byla obetonovaná. Zloději ji vyrvali a druhou poškodili. Je tam pěkná vyhlídka, také tam rád chodím,“ řekl pro prachatickoNEWS.CZ starosta Martin Malý.

S druhým návrhem přišel Jakub Nepustil – architekt a zastupitel. Navrhl vybudovat schody na pěšině přes Háječek u hřbitova, která vede od bývalého škvárového hřiště. „Tato cesta není nijak definovaná, podél bývalého škvárového hřiště není ani chodník, přes komunikaci není přechod, přes Háječek je pouhá vyšlapaná pěšina, nicméně se jedná o velmi využívaný přístup z nejvíce obydlené části města. Zejména v případě vlhka je překonávání výškových rozdílů na pěšině velmi nepříjemné, pro starší občany i nebezpečné. Navrhované vyrovnávací schody zvyšují tedy bezpečnost i pohodlnost cesty z města ke hřbitovu pro velikou část obyvatel,“ uvedl Jakub Nepustil.

A třetí návrh připravil fotograf Karel Rabenhaupt. Ten přišel s rozmístěním vyvýšených laviček po městě. „Ve městě jsou lavičky nízké, bez opěradel, ze kterých se velmi těžko seniorům, osobám s omezeným pohybem, osobám vyššího vzrůstu vstává. Cílem projektu je nákup a instalace deseti pevných vyšších laviček po městě. Místa vzešla z ankety od seniorů a osob se zdravotním postižením,“ popsal svůj návrh.

Celkem ale přišlo návrhů pět. Čtvrtý navrhoval úpravy na hřišti v Mírové ulici a pátý vybudování povalového chodníku na stezce ptačích budek nad Fefrovským potokem. I když buď nesplnily podmínky, nebo je radní do hlasování nepustili, mohou mít naději na realizaci nakonec všechny.

„Měl by vyhrát jen jeden návrh. Ale my jsme tací, že jsme si říkali, že i ty ostatní projekty mají něco do sebe. Takže bychom měli přemýšlet o tom, že kdyby na to bylo, tak bychom realizovali více došlých nápadů postupně,“ řekl starosta Martin Malý.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

Motorkář vyletěl do svodidel a byl odmrštěn na protijedoucí auto

Na Prachaticku se objevily padělky eurobankovek. Policie varuje

Úprava Tankovky ožívá. S projektem se bude žádat o dotaci

Virtuózní varhaník Jakub Janšta rozezvučel chrám sv. Jakuba

Novou elektrickou koloběžku si užil jen měsíc. Zmizela z chodby

OBRAZEM: Spisovatel Ondřej Fibich podepisoval Cesty k Šumavě

Rychlý pokles nezaměstnanosti pokračuje. Trh práce krizi zvládl

Na komíně pedárny přistál čáp. Přinese zvýšení porodnosti?

OBRAZEM: Z Dolan u Čkyně jede koloběžkové poselství na Hanou

Krádež v domě v Ševčíkově ulici má mít na svědomí recidivista

OBRAZEM: Bára Hrzánová přijela po roce zazpívat seniorům

Podvodník vylákal jedenáct tisíc jen díky e-mailu a telefonátu

OBRAZEM: První prachatický singltrek už čeká na otevření

Díky za návštěvu, milí umělci ze slovenského sdružení ARTEM!

Všechny obce mohou Čkyňským závidět Tajemství čkyňský lvů

Zimní zahrada hostí nejen běloruské památky zapsané v UNESCO

Za zdemolování soudní síně autem padla maximální pokuta

Opilý řidič zdemoloval u Kratochvíle auto a skončil v nemocnici

Cizinec přišel včera o peněženku, kterou nechal v obytném voze

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena