ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

EDITORIÁL: Zastavit knihovnu a koupit Rumpála?

ÚVAHY a OTÁZKY - Prachatice by se mohly pokusit zabít dvě mouchy jednou ranou. Zastavit předraženou šílenost a oživit strategický objekt na Velkém náměstí.

    

  

# Na svátek svatého Václava 2023 - TEXT: Tomáš Přibyl

Dva velké prachatické problémy by mohly mít společné řešení, kdyby město koupilo Rumpálův dům a objekt za ním a upravilo bývalé kino s pasáží na novou knihovnu. Zastavilo by to přípravu stále se prodražující stavby multifunkčního vzdělávacího centra na místě bývalé hasičské zbrojnice u gymnázia a zároveň by to pomohlo oživit polomrtvé centrum města.

A teď trochu vysvětlení i pro ty, kteří nemají o těchto dvou záležitostech příliš velké povědomí. – Před více než dvaceti lety převedl stát prachatickou knihovnu na město. Ta už dávno potřebuje nový moderní prostor. Na to ale stát městu nedal ani korunu a hledání míst, kam knihovnu přestěhovat dvacet let nikam nevedlo.

Před více než deseti lety se však objevila idea, že stát bude dotovat multifunkční vzdělávací centra i s knihovnami. A tak vznikl nápad přestavět na takové centrum bývalou hasičárnu u gymnázia. Centrum navrhl prachatický architekt Jakub Nepustil, který se v současném volebním období stal místostarostou.

Dnes už je celkem jedno, proč tento nápad nakonec zůstal dlouho ležet v šuplíku, ale před několika lety se objevila možnost na něj získat dotaci. Minulé vedení města to zkusilo, žádost o dotaci uspěla a stavba je v současnosti připravována. Jenže se z ní stává pro Prachatice těžce naddimenzovaná a předražená šílenost.

Dobře, to je možná trochu silné vyjádření, ale jde o to, že velikostí a náklady na stavbu a provoz by prostě měla být knihovna úměrná tomu, že Prachatice mají ani ne 10 500 obyvatel a do knihovny z nich chodí (podle počtu registrovaných čtenářů) asi pětina. Nákladově by tak měla smysl knihovna zhruba za sto milionů korun?

Tak levné ale multifunkční vzdělávací centrum nebude ani náhodou. Tedy mělo být podle žádosti o dotaci, ale pak přišlo nové vedení města a ve jménu obviňování minulého vedení města, že projekt špatně připravilo, se začaly dít věci, které tuto investici zdražují a zdražují, i když stále ještě ani nebyl vybrán dodavatel stavby.

Nové vedení města zadalo revizní odhad, který náklady na stavbu centra zvýšil o padesát procent na zhruba 155 000 000 korun. Bezmála dva a půl milionu korun bude stát jen administrace projektu a dalších dva a půl milionu korun spolkne pořízení architektonické studie interiéru nového centra.

A před pár dny radnice oznámila, že bude vypsáno výběrové řízení na správce stavby. V tiskové zprávě z kanceláře starosty se k tomu píše: „Dle zkušeností odborníků v dané oblasti činí výše uvedených „doprovodných“ projektových nákladů mnohdy i více než 10 % z ceny díla.“ To by znamenalo „doprovodné projektové náklady“ klidně i ve výši patnácti až dvaceti milionů korun. - Milionové sumy prostě poletují éterem v divém reji…

Odhadovat, že se všechny náklady na nové multifunkční vzdělávací centrum vyšplhají někam mezi 170 000 000 až 200 000 000 korun v tuto chvíli vůbec není nereálné. A to se zdá moc i když se vezme v úvahu zhruba sedmdesátimilionová dotace. Využije tak malé město tak nákladnou stavbu, jejíž údržba bude zatěžovat rozpočet desítky let?

A do toho se nedávno v nabídce realitní kanceláře objevil Rumpálův dům na prachatickém náměstí s pasáží a blokem objektů za ním včetně bývalého kina. Strategická důležitost tohoto velkého objektu pro oživení centra je neuvěřitelná – jen ho vidí vizionářsky uvažující hlava, tak se v ní líhnou nápady.

Problémem je, že to budou nápady, do kterých se žádný soukromý podnikatel ve městě s polomrtvým centrem a rychle ubývajícím počtem obyvatel nepustí. Jde tak zcela jednoznačně o úkol pro samosprávu, a navíc o úkol, který svou důležitostí předčí většinu věcí, které město nyní řeší. Nemluvě o tom, že možnosti radnice shánět na oživení takového bloku dotace, jsou mnohem větší než u podnikatelů.

Nemusí přitom nutně jít o to, aby město v těchto objektech mezi náměstím a Křišťanovou ulicí začalo podnikat. Najít se dá i veřejné využití většiny tohoto bloku a zbytek je možné pronajímat – pro obchody, manufaktury, pro využití v cestovním ruchu, pro kulturní projekty nebo třeba pro muzeum soli, které by se k městu s historií Prachatic také hodilo. Nápadů se nabízí hodně, řada jich může městu pomoct a klidně je možné udělat i architektonickou soutěž, která přinese mnoho dalších nápadů.

Velkou část tohoto bloku – bývalé kino – by ale především mohla obsadit rozumně velká knihovna. Efektů, které by to pro ni mělo, je velké množství. Především by zůstala na skvělém místě v centru a mohla by využít jedinou, a tedy nejkrásnější městskou pasáž.

Vznikla by tu tak pasáž, která by byla z nemalé části knižní i s biblioboxem na vracení knih, s knižní budkou na jejich výměnu mezi čtenáři. V úvahu připadá i obchůdek s unikátními knihami. Navíc by knihovna mohla využít pasáž i jako svou galerii, která by byla přístupná čtyřiadvacet hodin denně. Výstav, které pravidelně dělá, je velké množství.

V tak velkém objektu lze navíc uvažovat i o menším sále pro besedy a přednášky knihovny, menší představení, která nezaplní divadlo, a ve kterém by mohlo být i promítací zařízení. Kino by se tak mohlo díky tomu vrátit z periférie na sídlišti zpět do centra…

Knihovna je bez jakékoliv diskuse jedna z nejdůležitějších institucí na světě. Psaní a čtení rovná se myšlení a jen přemýšlivý lidé mohou udělat a dělali ze světa lepší místo pro život. Knihy a písmo zůstanou největším vynálezem lidstva, který stojí v základu civilizace. Ale postavit pro město naddimenzovaný a příliš nákladný projekt a nechat ladem takový objekt v centru prostě není dobrý nápad.

Trochu paradoxem přitom jsou zatím vyjádření, která znějí z koalice. Starosta nevidí potenciál, ale další problém, což vypovídá víc o jeho přístupu k práci starosty než o podstatě problému. A Živé Prachatice vyjmenovávají na svém fb co vše je důležitější a jak je rozpočet města vyčerpán investicí do letního kina a klidně připravují a obhajují ještě větší vyčerpání městské kasy projektem, který bude třikrát dražší než letní kino…

V minulém volebním období současná koalice doslova hýřila nápady a vizemi. Navrhovala řešit kde co pracovními skupinami… Oživení centra, odchody mladých lidí z města, zeleň, odpady, bydlení… Po nástupu k moci se ale většina z toho někam vytratila.

Otočit kormidlo vždy vyžaduje minimálně tři věci – vědět kam chcete plout, hodně práce až dřiny a především odvahu. Asi by tento nápad znamenal velkou bitvu s památkáři a další odklad stěhování knihovny. Ale většina i na první pohled obtížných nebo snad neřešitelných problémů své řešení mívá.

Možnost otočit kormidlem v řešení otázky knihovny a oživení centra přišla nečekaně, ale je tu a pro koalici tak platí staré latinské přísloví HIC RHODUS, HIC SALTA…

 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor a vydavatel prachatickoNEWS.CZ

 

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky