ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Šumava Litera nabídne téměř sto knižních titulů

ZPRÁVA Z REDAKČNÍHO @ - Jedinečné propojení regionu s literaturou a třemi rozdílnými kulturami. To vše nabídne již devátý ročník festivalu Šumava Litera.

    

  

# Čtvrtek 26/10 2023 – Z REDAKČNÍ POŠTY

Jana Bryndová, mluvčí festivalu Šumava Litera

Ten se letos koná od 13. do 18. listopadu. Akce se dlouhodobě zaměřuje na popularizaci české, německé a hornorakouské literatury s důrazem na obě části Šumavy. Letošní ročník má podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese a objeví se na něm o téměř polovinu víc knižních titulů než loni, z toho jednašedesát českých a jednatřicet německých.

„Smyslem festivalu je setkávání lidí z obou částí jednoho regionu a zviditelnění současných literárních děl s vazbou na Šumavu, Bavorský les a Mühlviertel,“ říká programový ředitel festivalu Martin Sichinger. Na programu je řada doprovodných koncertů, výstav, filmových projekcí, setkání s pamětníky nebo přednášek. A zároveň je Šumava Litera příležitostí k objevování krás historického města Vimperk, dějiště festivalu.

Podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese zvolili pořadatelé u příležitosti sta let od úmrtí českého spisovatele a učitele Karla Klostermanna. „Festival oživuje kulturní a historickou paměť tohoto krásného a v minulosti i drsného regionu,“ vysvětluje Sichinger, vimperský rodák a spisovatel. Dodává, že právě kultura spojuje národy, které v minulosti společné šumavské území obývaly.

„Festival chce seznámit veřejnost každý rok s jedním vybraným tématem. Rovněž propojuje, a to na obou stranách hranice, nakladatele, spisovatele, knihkupce, výtvarníky, fotografy, filmaře, hudebníky, pracovníky v muzeích, galeriích a kulturních institucích. Slouží jako platforma i inkubátor budoucí přeshraniční spolupráce,“ doplňuje Martin Sichinger.

Zároveň připomíná, že součástí festivalu je celotýdenní program v několika městech a závěrečná sobotní série přednášek a výstav, velký předvánoční knižní trh v hotelu Zlatá hvězda a 18. listopadu slavnostní galavečer s udílením cen v Městském kulturním středisku ve Vimperku.

„Návštěvníci se i letos dozví o Šumavě něco nového, například na přednáškách o potulných učitelích nebo o učitelích v legiích. Zároveň načerpají inspiraci k výletům a v neposlední řadě tipy na dobré čtení. Určitě také zaujme komedie českoněmecké režisérky, která sama zažila emigraci, o cestě za železnou oponu,“ zve produkční festivalu Marie Poláčková, podle které panuje na festivalu příjemná rodinná atmosféra.

Vstup na všechny akce je zdarma. www.sumava-litera.cz

„Pokud to mají zájemci do Vimperka daleko, mohou navštívit na našem webu sekci podcastů. Tam najdou rozhovory se zajímavými hosty minulých ročníků,“ pokračuje Poláčková a doplňuje, že letos poprvé bude festival dvojjazyčný. Návštěvníci mohou také navštívit výstavy Karel Klostermann a zrod Evropy nebo Bavorsko – šumavští učitelé. „Do Šumavy Litery se se svým programem zapojí i knihovna, která připravila pro školy besedy s podtitulem Šumava Litera dětem, na kterých se představí autoři šumavské literatury určené dětem,“ doplňuje Poláčková.

„Za devět let existence jsme vytvořili největší databázi titulů tematicky spjatých se šumavským regionem. Knihovna na webu Šumava Litera shromažďuje aktuálně přes tisíc titulů různých žánrů se šumavskou tematikou. Vyrobili jsme více než dvacet epizod šumavského literárního podcastu, který má aktuálně přes patnáct set poslechů. Databázi knih, podcastů a záznamů z přednášek na kanálu youtube pravidelně rozšiřujeme, a umožňujeme tak lidem čerpat informace o šumavských tématech,“ uzavírá Martin Sichinger s tím, že festival slouží zároveň jako platforma pro setkávání milovníků Šumavy, kulturních institucí, neziskového sektoru z obou stran hranice nebo i starostů měst a obcí.

Festival Šumava Litera získal letos poprvé záštitu ministra kultury a stejně jako v minulých letech záštitu prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje Františka Talíře. Cena Johanna Steinbrenera, vimperského rodáka, se na festivalu udílí ve čtyřech kategoriích: Beletrie a poezie, Populárně naučné publikace, Výtvarné publikace a Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Hlavní cena Šumava Litera je pak mezinárodním oceněním za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Hodnocení udílí mezinárodní i česká porota.  

 


 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky