Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce

VOLARY - 12/7 2021 - 00:00 – Maxovy louky za volarským plaveckým bazénem hostily už třináctý ročník Volarského sekáče a byl to ročník velmi povedený.

Text: TOMÁŠ PŘIBYL, foto: LADISLAV BERAN

V sobotu přinesl nový ročník tradiční soutěže v kosení trávy na čas snad vše, co přinést měl. Vítěz obhájil loňské prvenství a postaral se navíc o nový rekord. Počasí bylo přímo výstavní a dobrá nálada a přátelská atmosféra vládly celému dni.

A nakonec se dařilo i Křovinátorovi, který sice souboj stroje a člověka tentokrát vyhrál, ale jinak patřila soutěž samozřejmě člověku. Volarský sekáč je totiž také vzpomínáním na doby, kdy ještě nevládly společnosti tolik technika a mechanicistní pojetí světa a lidé k sobě díky tomu měli blíž.

O přípravu soutěže se postarali tradičně jako hlavní organizátoři volarský spisovatel a nakladatel Ivo Stehlík a Martin Janda. Na zahájení přišla podpořit více než dvě desítky sekáčů také volarská místostarostka Jana Bártová. „Moc ráda mezi vás každý rok chodím a moc se mi vaše soutěžení líbí. Jste báječní a moc vám všem fandím,“ řekla.

Tradičně se začínalo sekáčskou modlitbou a losováním pořadí. Dvanáct mužů pak čekal čtverec trávy o rozměru sedm krát sedm metrů, osm žen čtverec pět krát pět metrů a čtyři dětské účastníky pak třikrát tři metry. Většina sekáčů přitom dorazila v krojích nebo dobovém oblečení a čekalo na ně i občerstvení třeba s klobásami nebo kosáckým gulášem, který chutnal výtečně.

V dětské kategorii o soutěžení až tolik nešlo. „Tři sourozenci - Ondra, Martin a Mariana z Plzeňského kraje společně s Martinem z Volenic ze strakonického okresu předvedli své dovednosti na jedničku a Martin z Volenic pokosil svůj úsek tak dobře, že i rozhodčí uznale kroutili hlavou,“ řekl náš volarský zpravodaj Ladislav Beran.

Mezi ženami zvítězila Marie Tupá s časem 2:20:86. Zhruba o osmnáct vteřin pomalejší byla nakonec Marie Krejčová a třetí skončila Hana Vomáčková. Mezi muži obhájil loňské vítězství Eduard Šejna s časem 1:53:24 a poprvé připravený čtverec trávy pokosil pod dvě minuty. Druhý skončil Miroslav Šobr a třetí Martin Gajárek.

Volarský sekáč přitom tradičně končí soubojem Křovinátora s vítězem mužské kategorie. Jde o recesi, ale Martin Janda s motorovou kosou a Volarský sekáč, dávají do souboje všechno své umění. Letos těsně vyhrál Křovinátor.