OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Herní prvky v parku nakonec nezvolila veřejnost

ZPRÁVA - Vybavení Štěpánčina parku v Prachaticích se poprvé od jeho zrekonstruování před rokem a půl rozrostlo o herní prvky pro děti. Vybrala je autorka parku.

# Sobota 11/1 2025 - TEXT A FOTO: Tomáš František Přibyl

Poté, co byl Štěpánčin park dlouhé roky předmětem obav kvůli své zpustlosti a lidem, kteří se v něm pohybovali, stal se po rekonstrukci dokončené v roce 2023 hlavně předmětem diskusí. A nejde jen o cenu za rekonstrukci, která přesáhla jednatřicet milionů korun, nebo jeho oplocení. Debaty na sociálních sítích vzbuzuje i jeho vybavení. V závěru loňského roku tu přitom přibyly nové herní prvky pro děti.

Jejich pořízení navrhla zastupitelka Barbora Koritenská. Svůj návrh nepředložila do zastupitelstva nebo rady, ale do participativního rozpočtu. V hlasování, kterého se účastnilo jen 175 lidí, pak její návrh zvítězil. Jenže, prvky, o kterých hlasovala veřejnost, byly jiné, než se nakonec v parku ocitly.

„Ráda bych do vybraného prostoru umístila hrací věž se skluzavkou, hrazdou a lezeckými chyty, dále pružinovou houpačku a malé uzavíratelné pískoviště s lavičkami. Herní prvky jsou navrženy podle katalogu firem hřiště.cz a Elisdesign,“ uvedl Barbora Koritenská ve svém návrhu.

Jenže podoba parku vzešla z architektonické soutěže, kterou připravilo minulé vedení města v čele s Martinem Malým, a také ze složitých debat s památkáři. Podoba parku je tak autorským dílem a její změny musí radnice konzultovat s jeho autorkou architektkou Lindou Obršálovou.

Ta však měla o podobě herních prvků jinou představu a požadovala použití akátového dřeva v přirozené úpravě a harmonii tvarového řešení nových herních prvků se zbytkem parku. Nakonec pak architektka připravila vlastní návrh prvků. Ten je přitom levnější, než ten původní. Barbora Koritenská odhadla cenu prvků u svého návrhu na 199 400 korun, ale prvky navržené Lindou Obršálovou stály nakonec i s instalací jen 122 680 korun. Dodala je brněnská firma hřiště.cz.

Ukazuje se tak opět, že i pro zastupitele, který je v zastupitelstvu už druhé volební období, není snadné vymyslet do participativního rozpočtu projekt, který by následně nepotřeboval úpravy a dopracování. Několik zajímavých nápadů z řad veřejnosti už kvůli tomu z participativního rozpočtu vypadlo a dál už se o nich nejednalo. Příprava i poměrně malých investic je dnes totiž poměrně složitá.

Jde o jeden ze dvou větších problémů, které má v Prachaticích snaha o zapojení veřejnosti do rozhodování ve městě. Tím druhým je to, že do participativního rozpočtu určeného pro veřejnost přihlašují své nápady i zastupitelé. Participativní rozpočet je tak zatím v Prachaticích spíše nástrojem přímé demokracie, než impulsem pro to, aby si veřejnost řekla, co by ve městě chtěla, a sama o tom i rozhodla.

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky