ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK

 
  Policejní majáky blikaly za oběti trestných činů

PRACHATICKO/OBRAZEM – Policisté a pracovníci probační a mediační služby, kteří působí na Prachaticku, podpořili v samém centru našeho regionu oběti kriminality.

      

  

 

 # Neděle 26/2 2023 - TEXT A FOTO: Tomáš František Přibyl 

Na prachatickém Velkém náměstí se sešli tento týden zástupci policejního sboru našeho okresu a také pracovníci probační a mediační služby. Symbolicky tak připomněli Evropský den obětí trestných činů a dali tím najevo, že nestojí jen na straně práv pachatelů a státu, ale i na straně práv poškozených a nejsou jim lhostejní.

Ve středu 22. února se proto na náměstí také rozblikaly majáky na několika policejních autech. Šlo opět o symboliku – když oběť trestných činů vidí blikající maják, má vědět, že pomoc se blíží. Cílem Evropského dne obětí trestných činů je přitom hlavně zvýšení povědomí o jejich právech.

Ta upravuje v České republice zákon o obětech trestných činů z roku 2013. „Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva – například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, lékařské vyšetření, ale i výslech těchto obětí osobou stejného nebo opačného pohlaví,“ vysvětlila prachatická policejní mluvčí Martina Joklová. Mezi zvlášť zranitelné oběti trestných činů patří třeba děti, oběti domácího a sexuálního násilí nebo senioři ve vysokém věku.

Policie ČR má sice v popisu práce zejména odhalování pachatelů trestné činnosti, ale podobnými akcemi chce ukázat, že ani řadovým policistům nejsou oběti trestných činů lhostejné a nejsou jen neosobními poškozenými.

Probační a mediační služba má pak bezplatnou pomoc obětem trestných činů přímo v popisu práce. V Prachaticích má své středisko v Hradební ulici číslo 435 a podrobné informace o tom, jak může pomoct, najdete na jejích stránkách www.pmscr.cz. Služba si klade za cíl zejména pomoc obětem ve vyrovnání se s těžkou životní situací a pomáhá i v boji proti předsudkům.

 

 

 

 

 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky