ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK

 
  Do Neumannky na wo-men s cenami za design

PRACHATICE/ZPRÁVA – Prachatické designcentrum Neumannka představuje na své aktuální výstavě práci nakladatelství, které se soustředí na krásu knih a slaví s tím úspěch.

      

  

 

 # Sobota 7/1 2023 - TEXT A FOTO: Tomáš František Přibyl

Umělecky a čtenářsky založeným duším se tentokrát tají v Neumannce dech nad krásou a křehkostí v podobě knih. Pro další z pravidelných výstav totiž toto centrum designu a architektury zvolilo práci jednoho z nejmenších českých nakladatelství wo-men, jehož knihy ztělesňují právě ženskou krásu a křehkost tím, jak vypadají, a současně se věnují postavení žen ve společnosti a dalším ženským tématům.

„Menší nakladatelství už asi ani být nemůže, protože wo-men je nakladatelství jediné ženy a představuje knihy, které získaly řadu ocenění, jaká často nezískávají ani velká nakladatelství,“ řekl Jakub Nepustil, který Neumannku vede.

wo-men založila před deseti lety spisovatelka Barbora Baronová a vydala už dvacet knih dvanácti autorek. Loni přitom získala Magnesii Literu za nakladatelský počin a má i řadu cen ze soutěže o Nejkrásnější české knihy roku, kterou už bezmála šest desetiletí vyhlašuje ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví.

Na počátku malého nakladatelství přitom stála touha zaměřit se při vzniku knih na kvalitu a krásu. Jenže s tím Barbora Baronová u většiny nakladatelů narazila hned se svou první knihou Střípky. „Pracovali jsme na tom pět let, a když nás odmítli, řekla jsem: Tak to ne! Vzala jsem své stavební spoření a pořídila jsem za to tu knihu a ona se stala velkým úspěchem,“ řekla mladá nakladatelka.

Podle svých slov na vernisáži se Barbora Baronová přípravě knih věnuje velmi pečlivě a dlouho. Spolupracuje přitom s řadou designerů a výtvarníků a i díky tomu už získala pro své nakladatelství dvacet cen a vyprodala zcela šest titulů. O některé knihy od wo-men je dokonce takový zájem, že za ně sběratelé platí i desetinásobek jejich původní ceny.

Výstava potrvá v Neumannce už jen do 25. ledna a otevřeno je tu od pondělí do pátku vždy od dvanácti do šestnácti hodin.

 

 

 

 

 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky