OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Šumava Litera slaví deset let a roste i za hranice

Z REDAKČNÍHO @ - Z původně regionálního setkávání spisovatelů, nakladatelů a knihkupců ve Vimperku se rozrostla v mezinárodní projekt s celoročním programem.

# Čtvrtek 31/10 2024 – Z REDAKČNÍ POŠTY

Milan Brabec, Město Vimperk

Soutěží za tu dobu prošlo přes pět set knih se šumavskou tematikou, od roku 2021 včetně německojazyčných. „V posledních dvou ročnících jsme se přiblížili stovce knih, přičemž třetina je německých. Šumava Litera však nejsou jen knihy, ale také celoroční doprovodný program na různých místech, například v Praze, Plzni, Českých Budějovicích, Strakonicích, Klatovech, Prachaticích, Čkyni, Ludwigsthalu nebo Freyungu. Hlavní festivalový týden zakončený předáváním cen se pak koná tradičně ve Vimperku, letos od 11. do 16. listopadu,“ uvedl ředitel festivalu Tomáš Jiřička.

Doprovodný program sestávající se z výstav, přednášek, besed, poznávacích výletů, promítání filmů či divadelních představení se zaměřuje na určité téma. Letos to jsou křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese, příští rok k osmdesátému výročí konce druhé světové války to budou Američané na Šumavě a v Bavorském lese a v roce 2026 bude tématem hudba.

„Přihlášené množství knih dokazuje, že Šumava je láska české literatury. Prostor s charakteristickými příběhy, inspirace pro poezii, beletrii i historii. Soutěž říká, že existuje šumavská literatura, že má několik podob a také jazyků. Je charakteristická pro své autory – snad nikde v zemi neexistuje tak silné společenství spisovatelů jako v jižních a západních Čechách. Po staletí se tu utváří svébytná kultura – pod značkou Šumava Litera ji můžeme pěstovat a můžeme o ní mluvit,“ přiblížil předseda českojazyčné poroty, spisovatel Jan Štifter.

„Každá literární soutěž má také tu výhodu, že generuje oceněné knihy – a v záplavě knižní produkce je výhra v soutěži něco, co jednotlivým publikacím pomáhá, knihkupci je z regálů přenesou přímo na pult nebo vybudují pyramidu. Oceněné knihy mají také mnohem větší šanci, že si jich všimnou překladatelé a zahraniční nakladatelství,“ zdůraznil Štifter. Šumava Litera přispívá nejen k propagaci regionální literatury, ale zprostředkovaně i celého regionu. Poslední dva roky se také koná pod záštitou ministra kultury.

Porota letos hodnotila jednašedesát českých a třiatřicet německých knih vydaných v roce 2023. Jedna z nich v sobotu 16. listopadu ve Vimperku obdrží Mezinárodní cenu Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Dále porota udělí Cenu Johanna Steinbrenera ve třech českojazyčných kategoriích: 1. beletrie a poezie, 2. populárně naučné publikace, 3. výtvarné publikace a v kategorii Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Hlasování veřejnosti rozhoduje také o ceně Šumavská ozvěna, internetové projekty mohou získat cenu Šumava virtuální, dále pořadatelé nepravidelně uvádějí do Síně slávy významné osobnosti regionu.

Přeshraniční přesah Šumavy Litery oceňuje ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš, jinak též zakladatel internetového projektu Kouhoutí kříž, který mapuje šumavskou německou literaturu. „Vyhnáním obyvatel Šumavy německé národnosti byla přerušena staletá kulturní tradice a zapojení rakouských a bavorských partnerů do Šumavy Litery pomáhá tuto trhlinu zacelovat,“ poznamenal.

Cena nesoucí jméno Johanna Steinbrenera je vyrobena ze skla a odkazuje ke dvěma tradicím hostitelského města Vimperk – sklářského a tiskařského průmyslu. To bylo zakladateli festivalu zvoleno za místo konání právě kvůli knihařské tradici a také proto, že bývá označováno za bránu Šumavy.

Johann Steinbrener (1835 - 1909), někdy přezdívaný „šumavský Baťa“, ve Vimperku doslova z ničeho vybudoval tiskařské impérium, proslulé především produkcí modlitebních knih a lidových kalendářů v mnoha jazycích. Začínal v roce 1855 s ručním lisem a obcházel trhy s nůší, v roce 1875 vydal první náklad kalendářů v počtu 8000 kusů a na sklonku života jich tiskl přes milion ročně. Firma měla pobočky a sklady po celé Evropě i v zámoří a do 75. výročí své existence v roce 1930 vytiskla 96 milionů modlitebních knih a 34,5 milionu kalendářů. V tomtéž roce vydala 1060 knih ve 23 jazycích. Zaměstnávala pětinu obyvatel Vimperka a na současné podobě města se podepsala mnoha budovami postavenými pro firmu a pro potřeby zaměstnanců i jejich rodin.

 


 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky