Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Šumavskou mozkovku získal znalec knih Karla Klostermanna

VIMPERK - 16/2 2021 - 9:49 – Sedmý ročník Šumavské mozkovky, soutěže o nejlepší popularizační článek o Šumavě, zná svého vítěze. Park rozdal i další ceny.

      

   Text: ZDENĚK PŘIBYL, foto: Štěpán Rosenkranz – NP Šumava  

  

Rekordních 291 hlasujících vybralo na webu Správy Národního parku Šumava, organizátora soutěže, jako nejlepší článek Karla Malíka Sbírka knih Karla Klostermanna a postřehy z jeho tvorby. Jeho autor se tak stal vítězem 7. ročníku Šumavské mozkovky a převzal hlavní cenu - keramickou mozkovku, kterou vytvořili žáci ZŠ Borová Lada. Cena i název soutěže se inspirují názvem i podobou vzácné šumavské houby.

„Karel Malík je sběratelem knih Karla Klostermanna a povedlo se mu zkompletovat sbírku všech jeho dosud česky vydaných knih. Sbírka 64 titulů obsahuje i takové spisovatelovy skvosty, jako Dalčické panstvo, Vánoce na Šumavě nebo Kulturní naléhavost. Malíkův článek je zajímavý nejen výjimečností tématu, ale také tím, že jako jediný ze soutěžní pětice je psán v takzvané "ich" formě, která soutěžícím stále přináší úspěch,“ uvedl ředitel NP Šumava Pavel Hubený při vyhlášení výsledků.

Karel Malík se Šumavské mozkovky zúčastnil již podruhé. V roce 2016 publikoval článek Vývoj obnovy horských smrčin, který mu vynesl třetí místo. Letos pro jeho článek hlasovalo 127 čtenářů, což je rekordní počet hlasů pro jediný článek za celou existenci soutěže Šumavská mozkovka.

„Za letošní vítězství jsem opravdu šťastný. Vyhrát v tak silné konkurenci zajímavých článku, to je pro mě čest. Článek se evidentně líbil a spisovatel Karel Klostermann veřejnost stále zajímá, což mě těší,“ sdělil své pocity vítěz Karel Malík. Ten již 14 let pracuje na Správě Národního parku Šumava.  

Druhé místo s celkovým počtem 80 hlasů získala Michala Bryndová z biologického centra Akademie Věd s článkem Želvušky, neviditelné šampionky v přežívání. Třetí místo s třiceti hlasy obsadil článek Divoká, ale ne tak docela - Šumava v mladém pravěku, kolektivu autorů pod vedením Radky Kozákové z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

O jediný hlas méně, tedy 29, obdržel na čtvrtém místě Ondřej Slavík z České zemědělské univerzity v Praze za článek Neočekávaná cesta lipanů z řeky Řasnice k Lipnu a zase zpátky. Pětadvacet hlasů pak získala dvojice autorek Andrea Kučerová a Romana Roučková za článek „Záchrana populace rozchodníku huňatého – kriticky ohrožené rostliny otevřených pramenišť a rašeliných luk.

Populárně naučné články hodnotí spolu s hlasujícími po internetu také odborná porota složená ze zástupců všech čtyř národních parků České republiky. "Porota to měla i letos přetěžké. Úroveň do soutěže přihlášených příspěvků se každým rokem zvyšuje, jak po stránce obsahové, tak i ve výběru zajímavých témat i obrazových příloh,“ potvrdil kvalitu soutěžních příspěvků předseda odborné poroty Tomáš Rothröckl, ředitel NP Podyjí.

"V rámci slavnostního vyhlášení vítěz Karel Malík vylosoval dva hlasující Zuzanu Marešovou a Milana Kuncla, kteří získávají věcné ceny a Tomáše Zástavu z Lužice u Hodonína, který získává víkendový pobyt pro dvě osoby na Kvildě v ubytovacím zařízení Národního paku Šumava v termínu dle vlastního výběru," doplnil mluvčí parku Jan Dvořák. Všechny soutěžní články jsou k dispozici zde.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

prachatickoNEWS.CZ

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena