Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Park přišel o Pandoru a Davida a dočasně uzavírá vlčí centrum

ŠUMAVA - 8/5 2022 - 10:37 – V Návštěvnických centrech Srní a Kvilda evidujeme dva úhyny - rysa Davida a vlčici Pandoru a centrum Srní musíme dočasně uzavřít.

      

   Z REDAKČNÍ POŠTY: Jan Dvořák, NP Šumava 

 

Letošní rok v obou návštěvnických centrech Národního parku Šumava nezačal šťastně. Ve výběhu rysů v Návštěvnickém centru Kvilda uhynul rys David a na konci dubna byla ve vlčím výběhu na Srní nalezená mrtvá vlčice – samice Pandora, která odchovala několik generací vlčat. Přesné příčiny úhynu by mohly odhalit pitvy.

Rys David, jako malé kotě, neměl moc štěstí, když ho v roce 2012 srazilo ho auto a způsobilo mu mnohačetné zlomeniny zadních končetin. Tehdy byl starý jen asi čtyři měsíce. Díky skvělé práci veterinářů, ale také díky péči pracovníků Záchranné stanice živočichů NP Šumava v Klášterci, se ho podařilo vyléčit.

Prodělal však mnoho operací a v zajetí strávil tolik času, že už nemohl být vypuštěn do volné přírody. Pár let přebýval v upraveném výběhu přímo v Záchranné stanici v Klášterci. V roce 2016 správa vybudovala prostornější výběh pro rysy v areálu návštěvnického centra Kvilda, kde žil bezmála šest let.

„Rysu Davidovi už bylo 10 let a jeho tělo muselo v mládí snášet ohromnou zátěž mnoha operací a s tím spojených anestézií. A protože na uhynulém zvířeti nejsou žádné známky zranění, předpokládáme, že se jedná o přirozený úhyn. Uvidíme, zda pitva, kterou provedou kolegové z Veterinární univerzity v Brně, nám prozradí více,“ vysvětluje koordinátor chovu zvířat v Návštěvnických centrech NP Šumava Oldřich Vojtěch.

Pitva proběhne také u samice z výběhu Návštěvnického centra Srní. Vlčice Pandora byla v roce 2015 přivezena ze zoologické zahrady Lohberg a společně se samcem Gregem z Plzeňské zoo založili smečku, která dosud čítala čtrnáct jedinců. „Pandoře už bylo 12 let a také nemá žádné známky zranění. I v tomto případě předpokládáme, že se jedná o přirozený úhyn – prostě přišel její čas,“ zmiňuje Oldřich Vojtěch.

Vlčí smečka v Návštěvnickém centru Srní, tak bude dále žít v počtu třinácti vlků. „Zatím nepozorujeme, že by docházelo k nějaké změně chování celé rodiny. Doufáme, že to tak bude i nadále a určitě nebudeme smečku stresovat například tím, že bychom jim tam přivezli nového vlka. Stejně budeme postupovat i v případě výběhu rysů, kde zůstane rysí samice sama,“ doplňuje Vojtěch.

Uzavření Návštěvnického centra Srní
Nejnavštěvovanější místo Národního parku Šumava, tedy Návštěvnické centrum Srní čeká v nadcházejících týdnech omezení provozu. Z důvodu nutné opravy vyhlídkové lávky bude centrum uzavřeno od 16. května do 30. června a to vždy v pracovní dny. Soboty a neděle bude pro návštěvníky otevřeno.

Opravy na vyhlídkové plošině, která se klene nad výběhem vlků, už nesnesou odkladu. Dožité jsou především prvky zábradlí, které se musejí bezpodmínečně vyměnit. Bezpečnost návštěvníků je totiž v každém ohledu na prvním místě.

Aby však nedošlo k absolutnímu, dlouhodobému výpadku provozu naprojektovali jsme rekonstrukční práce tak, že bude centrum uzavřeno pouze od pondělí do pátku, ale o víkendech bude otevřeno dle normální provozní doby. Žádáme však všechny návštěvníky o plné dodržování všech bezpečnostních opatření, která budou na vyhlídkové lávce platná – děkujeme! 

 
 

OD ČTENÁŘŮ

 
     
 

Volarské školky budou plné, lesní školka má ještě volná místa

Bezbaťůžkový den v Montessori byl o spoustě zajímavých nápadů

OBRAZEM: Strunkovický týden Země a Noc s Andersenem

OBRAZEM: Děti z montessori pátraly na Den Země po studánkách

Mladí zahradníci z MŠ Chlumany srdečně zvou na místní trh

Turisté z Prachatic opět vyráží na výlety a zvou mezi sebe

OBRAZEM: Čarodějnický rej ve volarských školkách udělal radost

OBRAZEM: Ve strunkovické škole to v noci žilo s čarodějnicemi

Čáry, máry, koťata, připravte si košťata. Vzkázala na Skalku Elvíra

OBRAZEM: Den Země na Zahrádce vedl do přírody za vodou

OBRAZEM: Na Dřípatce a u přehrady opět vítali ptačí zpěv

Portus děkuje Prachatickým za štědrost v potravinové sbírce

OBRAZEM: Ten dělá to a ten zas tohle ve školce na Krumlovské

OBRAZEM: V Paraplíčku si Velikonoce prodloužili dobrodružstvím

OBRAZEM: O velikonočních prázdninách se v knihovně tvořilo

Červený kříž v Prachaticích už pomohl na sto dvaceti Ukrajincům

OBRAZEM: Velikonoční pondělí na Kratochvíli bylo pestrobarevné

OBRAZEM: Děti ze Skalky za sebou mají na akce bohaté týdny

OBRAZEM: Děti z domečku se mohou letos chlubit řadou úspěchů

OBRAZEM: Příjemné sousedské odpoledne bylo předvelikonoční

OBRAZEM: Velikonoční atmosféra ve Strunkovické školce

OBRAZEM: Velikonoce dětí v chlumanské školce jsou plné tradic

 
 

TOPlist

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena