Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Černobílé Prachaticko 1978: Jméno Jihokov mělo vždycky zvuk

PRACHATICE - 2/5 2021 - 9:54 – Ve fotografické galerii provozoven našeho regionu má po léta přední místo výrobní družstvo Jihokov Prachatice a Husinec.

      

   Text a foto: ZDENĚK PŘIBYL 

   

Fotografie dokládají, že v provozovně v prachatické Nádražní ulici se vyráběly hlavně mlýnky na strouhanku a v Husinci kempinkový nábytek. To byly tehdy mezi lidmi možná nejoblíbenější produkty VD Jihokov. Lidé si také cenili, že tu našlo práci velké množství šikovných lidí, a to se také projevovalo ve vysoké kvalitě výrobků. V neposlední řadě se tu vždy sešla dobrá parta lidí, kteří si takříkajíc sedli, i když spolu tu a tam dokázali ostřeji diskutovat. Svou roli tu hrálo i rozumné vedení. 

Výrobní družstvo Jihokov s mateřskou firmou v Českých Budějovicích existuje stále. Po roce 1989 odešlo dost lidí na soukromo a změnil se trochu i sortiment. Mlýnky na strouhání i na mák a kempinkové stolky, křesílka a lehátka jsou v něm dál. Můžeme se s nimi občas setkat třeba i na farmářských trzích v Chlumanech.

A k tomu z dílen výrobního družstva, která má provozovny v Českých Budějovicích, Prachaticích a v Husinci, vychází ještě spousta dalších užitečných výrobků, do kterých se velké podniky ani nepouštějí. Například komínové hlavice, reklamní stojany, kolostavy nebo skládací přenosné udírny a nářadí pro domácnost. Tradice tedy stále žije.

Černobílé Prachaticko představuje cyklus fotoreportáží z archivu černobílých negativů Zdeňka Přibyla, který je nejdéle sloužícím novinářem našeho regionu. Reportáže vnikaly od 70. do 90. let v době, kdy psal a fotil pro týdeník Hraničář, deník Jihočeskou pravdu i prachatický městský zpravodaj "Péčko. Jde o unikátní archiv čítající desítky tisíc fotografií a tisíce reportáží, obsahující často jinde nedochovaný zpravodajský a historický materiál.

 
 

FOTOREPORTÁŽE

 
     
 

prachatickoNEWS.CZ

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena