|
Text a foto:
LADISLAV BERAN

Malíř, sochař, keramik,
restaurátor a památkář, táborský rodák Ivan Uhlíř, se od
středy 13. listopadu prezentuje v Městské galerii Volary
působivým spojením malby a keramiky. Slavnostní vernisáž
zahájil Vít Vavřinec Pavlík, volarský starosta a předseda
Asociace jihočeských výtvarníků, netradičně. "Obvykle v tuto
chvíli moc nečtu to, co si připravím, ale dnes udělám
výjimku," řekl a pokračoval. "Auguste Renoir jednou
poznamenal, že malba není pouhé snění s otevřenýma očima,
ale především řemeslná zručnost, protože každý malíř musí
být dobrým řemeslníkem. Velmi často zapomínáme na to, že
umění obsahuje i složkou řemeslnou a zvládnout toto řemeslo
je dost složité. Na první pohled to vypadá, že nabrat barvu
na štětec a nanést ji na podklad je poměrně jednoduché. Ale
již při prvních krocích snadno uvázneme v pasti našich
neznalostí,“ řekl Vít V. Pavlík, kurátor galerie, který je
zároveň výkonným umělcem.

Renoirovou myšlenkou o základním
stavebním prvku tvorby začala vernisáž výstavy prací
všestranného výtvarníka Ivana Uhlíře. Absolvent Střední
umělecko průmyslové školy keramické v Bechyni žije a pracuje
v jihočeském Radeníně. Zabývá se keramikou, plastikou,
sochami, užitkovou dekorativní keramikou. Od roku 1990 je
členem Asociace jihočeských výtvarníků, je členem Unie
výtvarných umělců, tvůrčí skupiny KLACCI a skupiny Setkání.
Mezi zajímavosti patří i to, že se od roku 2005 zabývá i
obnovou a restaurováním historických staveb, dále pak i
rekonstrukcí kachlových kamen, od výroby, po realizaci
kachlových prvků. Ivan Uhlíř má za sebou na čtyřicet
samostatných výstav a zúčastnil se nespočtu skupinových
výstav umělců po celém světě.

Výtvarník poté poděkoval za
pozvání a také za to, že i v lehce zasněženém podvečeru si
návštěvníci našli cestu do galerie. Sám o svém díle nechtěl
příliš hovořit, neboť, jak řekl, umělci to vždy vnímají
jinak. "Věřím však, že se vám bude výstava líbit. Obrazy a
sochy, které jsem k vám dovezl, jsou jen malým vzorkem toho,
čím se nyní zabývám. Jsem rád, že u vás mohu i v komorním
prostoru volarské galerie ukázat mnohé ze své tvorby," dodal
Ivan Uhlíř.

Poté už dostala slovo i notu
herečka a zpěvačka Bára Štěpánová, která je uměleckou můzou
autora Ivan Uhlíře. Bára Štěpánová přijela na vernisáž
zazpívat společně se svým manželem, hudebníkem Miroslavem
Barabášem, který její písně doprovodil na trubku. Zazněl tak
krásný francouzský šanson, repertoár doplnili i domácí
autoři, a stylový závěr patřil písni Nechte zvony znít. Bylo
to symbolické zakončení, které nejen zahájilo výstavu prací
Ivana Uhlíře, ale citlivě připomnělo, že se blíží 17.
listopad. Den, který bude nejen oslavou, ale i příležitostí
k zamyšlení nad tím, kam naše demokracie za třicet
pokročila.
































|
|
 |
 |
 |
| |
ZPRÁVY |
|
| |
|
|
| |
PRACHATICKOnews.cz
Husova
68, 383 01
redakce@prachatickonews.cz


|
|
|
|



|