Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Vernisáž výstavy Ivana Uhlíře doprovodila Bára Štěpánová

VOLARY - 15. listopadu 2019 - 9:50 - Všestranný výtvarník Ivan Uhlíř představuje nově své práce v Městské galerii Volary. Vernisáž doprovodila herečka a zpěvačka Bára Štěpánová.

      

   Text a foto: LADISLAV BERAN

  

   Malíř, sochař, keramik, restaurátor a památkář, táborský rodák Ivan Uhlíř, se od středy 13. listopadu prezentuje v Městské galerii Volary působivým spojením malby a keramiky. Slavnostní vernisáž zahájil Vít Vavřinec Pavlík, volarský starosta a předseda Asociace jihočeských výtvarníků, netradičně. "Obvykle v tuto chvíli moc nečtu to, co si připravím, ale dnes udělám výjimku," řekl a pokračoval. "Auguste Renoir jednou poznamenal, že malba není pouhé snění s otevřenýma očima, ale především řemeslná zručnost, protože každý malíř musí být dobrým řemeslníkem. Velmi často zapomínáme na to, že umění obsahuje i složkou řemeslnou a zvládnout toto řemeslo je dost složité. Na první pohled to vypadá, že nabrat barvu na štětec a nanést ji na podklad je poměrně jednoduché. Ale již při prvních krocích snadno uvázneme v pasti našich neznalostí,“ řekl Vít V. Pavlík, kurátor galerie, který je zároveň výkonným umělcem.

   Renoirovou myšlenkou o základním stavebním prvku tvorby začala vernisáž výstavy prací všestranného výtvarníka Ivana Uhlíře. Absolvent Střední umělecko průmyslové školy keramické v Bechyni žije a pracuje v jihočeském Radeníně. Zabývá se keramikou, plastikou, sochami, užitkovou dekorativní keramikou. Od roku 1990 je členem Asociace jihočeských výtvarníků, je členem Unie výtvarných umělců, tvůrčí skupiny KLACCI a skupiny Setkání. Mezi zajímavosti patří i to, že se od roku 2005 zabývá i obnovou a restaurováním historických staveb, dále pak i rekonstrukcí kachlových kamen, od výroby, po realizaci kachlových prvků. Ivan Uhlíř má za sebou na čtyřicet samostatných výstav a zúčastnil se nespočtu skupinových výstav umělců po celém světě.

   Výtvarník poté poděkoval za pozvání a také za to, že i v lehce zasněženém podvečeru si návštěvníci našli cestu do galerie. Sám o svém díle nechtěl příliš hovořit, neboť, jak řekl, umělci to vždy vnímají jinak. "Věřím však, že se vám bude výstava líbit. Obrazy a sochy, které jsem k vám dovezl, jsou jen malým vzorkem toho, čím se nyní zabývám. Jsem rád, že u vás mohu i v komorním prostoru volarské galerie ukázat mnohé ze své tvorby," dodal Ivan Uhlíř. 

   Poté už dostala slovo i notu herečka a zpěvačka Bára Štěpánová, která je uměleckou můzou autora Ivan Uhlíře. Bára Štěpánová přijela na vernisáž zazpívat společně se svým manželem, hudebníkem Miroslavem Barabášem, který její písně doprovodil na trubku. Zazněl tak krásný francouzský šanson, repertoár doplnili i domácí autoři, a stylový závěr patřil písni Nechte zvony znít. Bylo to symbolické zakončení, které nejen zahájilo výstavu prací Ivana Uhlíře, ale citlivě připomnělo, že se blíží 17. listopad. Den, který bude nejen oslavou, ale i příležitostí k zamyšlení nad tím, kam naše demokracie za třicet pokročila.

 

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena