Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  OBRAZEM: Krásu Kratochvíle podtrhují nově dřevěné sochy

KRATOCHVÍLE – 16/6 2020 - 17:43 – Na Kratochvíli začala nová celosezónní výstava soch Jiřího Kobra. Dostala název Neděle a podtrhuje lehkost bytí na tomto krásném zámku.

      

   Text a foto: TOMÁŠ PŘIBYL 

  

Výstavy, které Kratochvíle hostí a které sem správa zámku vybírá, vždy podtrhují její renesanční nádheru a naopak krása zámku podtrhuje díla, která tu bývají vystavena. A tejné je to i s novou celosezónní výstavou na Kratochvíli, jejímž autorem je český sochař Jiří Kobr. Jeho převážně dřevěné sochy v zahradním pavilonu Markéta, zámecké zahradě a vile podtrhují vzdušnost a hravost renesance a zároveň nabízí i hluboká duchovní témata.

Na zahájení výstavy zámek kvůli vládním restrikcím čekal dlouho. Nakonec ji mohou návštěvníci vidět od 25. května, kdy se zámek opět otevřel pro veřejnost, a v pátek se dočkala výstava zahájení s vernisáží. Tu hudebně doprovodil varhaník a skladatel Mikoláš Troup, který se soustředí na středověkou hudbu. O sólový zpěv se pak postarala Kateřina Falcníková, která spolupracuje například i s Jihočeským divadlem, koncertuje i v zahraničí a vyučuje sólový zpěv.

Jiří Kobr a Kratochvíle není spojení nové. Podílel se tu totiž na obnově zámku, která vyvrcholila v roce 2009 pod mottem renesance renesance. A jako sochař je tu zastoupen ve stálé expozici, k čemuž došlo, když se hledal do interiérů zámku lovecký lustr s dřevěnou plastikou. „Takový lustr nebyl nikde k sehnání a nikdo nám ho nechtěl půjčit. Tak jsme si řekli, že by bylo krásné, kdyby takový lustr mohl vzniknout přímo pro Kratochvíli a tehdy přišel ke slovu Jiří Kobr,“ vzpomněl kastelán zámku Vojtěch Troup na první setkání s dílem Jiřího Kobra.

„Název výstavy snad nejlépe odpovídá zamýšlenému vyznění mých věcí. A to ve všech smyslech toho slova. Něco nevšedního, svátečního, ale třeba i možnost mít na sebe čas dělat věci člověku milé. A samozřejmě je to i odkaz na křesťanskou neděli,“ uvedl o své výstavě Jiří Kobr. Většina soch vystavených na Kratochvíli až do podzimu tak představuje hlavně křesťanskou ikonografii.

„Snažím se hledat formu, která mi umožňuje stručnost a přesnost vyjádření, a která zároveň odkazuje k čemusi původnímu. Často jde o figury sbité z prken, někdy řezbářsky zpracované, pokusy o možná zpracování božích muk, práce z kamene i betonu, grafiky na plátně. Důraz kladu i na barevné provedení a povrchovou úpravu. Sochy vnímám jako samozřejmou součást prostředí. Jako věci, které dotvářejí kulturní krajinu, jsou součástí interiéru, reagují na daný prostor a pomáhají posouvat jeho vnímání. Proto možnost vystavit své práce jak v pavilónu Markéta, v zahradě, ale i v rámci prohlídkové trasy zámku, je pro mě výzvou a svého druhu dobrodružstvím,“ řekl také Jiří Kobr.

Jiří Kobr (nar. 1974 ve Dvoře Králové n. Labem) vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu a Vyšší odbornou školu v Praze (řezbářství, 1988–1997), v letech 1997–2003 absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění (Petr Siegl, Jindřich Zeithamml; za diplomovou práci „Kříž“ obdržel cenu rektora). Roku 2001 proběhla jeho samostatná výstava v Městské galerii v Trutnově, v roce 2009 vytvořil rekonstrukci norimberského lustru pro zámek Kratochvíle, roku 2016 navrhl pro kapli ve Strakově u Litomyšle vitrážovou výzdobu oken tematizující světlo, roku 2017 proběhla jeho samostatná výstava v Galerii Ústavu makromolekulární chemie v Praze a dále dlouhodobá instalace souboru dřevěných soch v zahradě břevnovského kláštera v Praze, která byla zopakována i v roce 2018. V roce 2019 vystavoval v zahradách broumovského kláštera a v galerii Dům, v městské galerii v Trutnově proběhla společná výstava s Jakubem Špaňhelem.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena