Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Prachatičtí zastupitelé: Ohňostroj škodí, ale nezrušíme ho

PRACHATICE - 17. března 2020 - 17:32 – Prachatičtí zastupitelé se shodli, že městský novoroční ohňostroj škodí zvířatům, ale při hlasování o jeho zrušení se většinově zdrželi.

      

   Text a foto: KATEŘINA PŘIBYLOVÁ

  

   S návrhem na zrušení městského novoročního ohňostroje na prachatickém Velkém náměstí, který doprovází proslov starosty a menší koncert, přišla zastupitelka Barbora Koritenská. V diskusi zastupitelstva si od řady svých kolegů vyslechla, že má pravdu v tom, že ohňostroj škodí zvířatům, lidem i domácím mazlíčkům, ale nakonec jeho zrušení neprosadila, protože zvítězil primitivní princip – dav si ho žádá.

   „Při ohňostrojích dochází k silným zvukovým a světelným efektům, snižování viditelnosti a uvolňování toxických látek. Zvukové efekty mají svou intenzitou prostorově daleký dosah a mohou tedy negativně působit na volně žijící živočichy. Hlasitý zvukový efekt ohňostrojů způsobuje strach u všech zvířat, a to domácích, volně žijících nebo hospodářských. Zatěžuje také spoustu našich občanů,“ uvedla Barbora Koritenská své hlavní argumenty v důvodové zprávě pro zastupitele. Také řekla, že si uvědomuje, že zákaz používání pyrotechniky ve městě by šel těžko vynutit a svůj návrh brala hlavně jako příklad pro veřejnost, aby ohňostroje omezila a přestaly být cool. „Byl by to dobrý příklad, že nám není životní prostředí lhostejné,“ řekla.

   „Myslím, že by to byla škoda a krok zpět, protože ohňostroj byl vyžadován,“ odvolal se se svým názorem starosta Martin Malý na názor davu s tím, že jde o jednu z nejnavštěvovanějších akcí ve městě. S dopady na přírodu souhlasil naprosto radní Jiří Machart, ale i on, coby velký milovník přírody, držel koaliční basu a odvolal se na názor davu. „Ještě společensky nenastala doba, abychom toto téma otevřeli,“ řekl. Proti zrušení ohňostroje se postavil i Jan Bauer.

   Naopak Růžena Štemberková důvody pro zrušení ohňostroje podpořila a přišla sama s návrhem na úplný zákaz používání pyrotechniky a lampionů štěstí v Prachaticích. „Jak jsem mluvila s lidmi, tak by jich to hodně přivítalo,“ řekla. „Myslím, že je to hodně sobecké. My si chceme dělat zábavu a ostatní je nám jedno,“ podpořil návrh Barbory Koritenské i Jakub Nepustil.

   Místostarosta Jan Klimeš přišel v diskusi s tím, že naše civilizace je ve stejné fázi zániku jako byla římská a tak i pro nás platí, že dav musí dostat hlavně chléb a hry. „Tady to nevytrhneme,“ řekl Jan Klimeš.

   Po přehlídce odmítání morálních hledisek v rozhodování zastupitelstva pak úplný zákaz používání pyrotechniky v Prachaticích podpořili tři zastupitelé a zákaz ohňostroje jen pět. V prvním hlasování se zdrželo 14 zastupitelů a ve druhém devět.

Dříve zveřejněné zprávy k tématu:

 Zruší prachatičtí zastupitelé novoroční ohňostroj?

 PRACHATICE – 27. února 2020 – 15:07 – Prachatičtí zastupitelé budou jednat o zrušení městského novoročního ohňostroje na náměstí. S návrhem přichází Živé Prachatice.

 Text: KATEŘINA PŘIBYLOVÁ

Nad Prachaticemi se po silvestrovské půlnoci vždy rozzáří desítky soukromých ohňostrojů. A pak na Nový rok večer přijde na řadu městský novoroční ohňostroj. A ten chtějí nyní Živé Prachatice zrušit. Návrh chce předložit zastupitelům zastupitelka Barbora Koritenská.

   Důvodem je ochrana přírody a především zvířat a domácích mazlíčků. Řada jejich majitelů přitom ohňostroje a hluk, který zvířata děsí, kritizuje dlouhodobě. I úvaha Živých Prachatic o zrušení ohňostroje není úplně nová. „Při ohňostrojích dochází k silným zvukovým a světelným efektům, snižování viditelnosti a uvolňování toxických látek. Zvukové efekty mají svou intenzitou prostorově daleký dosah a mohou tedy negativně působit na volně žijící živočichy. Hlasitý zvukový efekt ohňostrojů způsobuje strach u všech zvířat, a to domácích, volně žijících nebo hospodářských. Zatěžuje také spoustu našich občanů,“ uvádí Barbora Koritenská v důvodové zprávě pro zastupitele. „Divoká zvěř je hlučným explozím nemilosrdně vystavena a při úprku před neznámou hrozbou se často fatálně zraní. Ptáci opouštějí svá hnízda, do kterých se mnohdy nejsou schopni vrátit, často narážejí do budov,“ dodala.

   Mladá prachatická zastupitelka chce také upozornit na to, že problémy s ohňostroji se diskutují na řadě míst a moderní začíná být od nich ustupovat. „Pro to, aby se mohly Prachatice pyšnit přízviskem moderní město, je toto opatření jedním z důležitých kroků,“ řekla Barbora Koritenská pro PRACHATICKOnews.cz.

   Návrh městský ohňostroj zrušit se objevil i na Fóru Zdravého města Prachatic. „Nesmíme být ke svému okolí lhostejní. Jelikož ale nejde pyrotechnika nijak plošně zakázat, protože porušení této vyhlášky by bylo velmi obtížně vymahatelné, mělo by město samo jít občanům příkladem a tuto lacinou formu zábavy zrušit,“ řekla Barbora Koritenská.

   Návrh přitom neříká, že by se ohňostroj měl rušit bez náhrady, ale přichází s nápadem ho nahradit třeba videomappingem nebo koncertem. „Nový rok nemusí být o žádné okázalé a přitom poměrně prvoplánové zábavě. Koneckonců lidé chodí na náměstí především kvůli setkání s přáteli, se kterými si chtějí popřát štěstí do nového roku,“ dodala.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena