Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Do Prachatic míří světová kapacita. Neurolog a primář z Yale

PRACHATICE – 10. ledna 2020 – 18:24 – Do Prachatic přijede v pondělí na besedu v kině Národka přední světový neurolog a primář z Yale University Martin Jan Stránský.

      

   Text: KATEŘINA PŘIBYLOVÁ, foto Wikimedia Commons 

  

   Martin Jan Stránský je znám širší veřejnosti hlavně z poslední doby, kdy kritizuje vliv sociálních sítí na lidský organismus. A ne proto, že by moralizoval, ale proto, že má k dispozici tvrdá vědecká fakta o škodlivosti těchto technologií. „Nové století přináší nejdramatičtější změny pro lidstvo od jeho zrodu. Jedná se o nástup technologie, která ve skutku funguje jako dvousečný meč. Technologicko-vědecké pokroky nám sice zlepšují život, ale proměna do umělé formy komunikace odbourává evoluční schopnosti našeho mozku. Hrozí další rozklad rodiny, lidských vztahů a možná i lidstva samotného?“ řekla Martina Zíková z Montessori Prachatice, která besedu pořádá, o tom, o čem bude řeč. Navíc pak dojde na autogramiádu knihy Deník doktora z Mrnic.MUDr. Martin Jan Stránský, M.D, FACP
Martin Jan Stránský se narodil v roce 1956 v New Yorku do významné československé rodiny. Jeho otec Jan založil společně s Pavlem Tigridem československou sekci Rádia Svobodná Evropa, děda Jaroslav založil časopis Přítomnost, byl ministrem spravedlnosti (1945) a poté školství v letech 1946 až 1948, pradědeček Adolf založil Lidové noviny a byl prvním ministrem obchodu Československa.

Po získání dvou atestací v interním lékařství a neurologii začal MUDr. Stránský praktikovat neurologii a vyučovat na Yaleské univerzitě, kde je dodnes primářem. Po roce 1989 se vrátil do vlasti, obnovil časopis Přítomnost, založil Polikliniku na Národní, program výměn vědců mezi Yaleskou a Karlovou univerzitou a Prague Selective, největší letní program pro studenty medicíny na světě.

Vzhledem k jeho zkušenostem je poradcem ve zdravotnictví ministrům a organizacím po celém světě. V roce 2014 založil kancelář Ombudsman pro zdraví z. ú. a již dříve i nadační fondy pro podporu výuky v žurnalistice a občanských práv. Je iniciátorem a realizátorem pomníku Milady Horákové ve Sněmovní ulici v Praze. V 2019 vydal knihu Deník doktora z Mrnic, která zobrazuje tragikomické aspekty české společnosti.

Spolu s uvedenými aktivitami, které koordinuje jeho kolektiv, se MUDr. Stránský převážně věnuje neurologickým dopadům moderní technologie na lidský mozek a na lidskou budoucnost. Na toto téma přednáší v současnosti po celém světě.  

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena