Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Terénní triatlon Hus Muž v panenské přírodě u Křišťanováku

 KŘIŠŤANOVICE - 8. května 2018 - 17:32 - První díl obnoveného českého poháru v terénním triatlonu Hus Muž zavedl závodníky do panenské přírody okolo Křišťanovického rybníka. Na start se postavila stovka závodníků, kteří se museli poprat s nástrahami tratí i kvalitní konkurencí. Po napínavém souboji do posledních metrů závod ovládli Vojtěch Bednarský a v ženské kategorii Pavlína Vargová.

 Text: Michal Piloušek, foto: Václav Pancer

   Zkušený pořadatelský tým okolo praotce českého terénního triatlonu Michala Pilouška připravil nový závod Hus Muž Duatlon na stejném místě, kde začíná kultovní triatlon Xterra Czech, který se chystá na červenec. Tratě, které organizátoři vybrali pro Hus Muže ale zavedly závodníky na úplně nová místa, především pak na mýtický hrad Hus, který dal celému závodu jméno.

   Ráno přivítalo pořadatele, závodníky i účastníky chladným počasím a mlhou, která se táhla po hladině nejvýše položeného rybníka v České republice. Po deváté hodině odstartoval program běžeckými závody dětí. Na malé závodníky čekal kopcovitý okruh po loukách nad rybníkem, který posléze vyzkoušeli i dospělí závodníci. Mezi čtyřmi desítkami dětských soutěžících byla i známá jména z hlavního závodu – sourozenci Zadákovi, Plánkovi, Piloušek, Debnár a další. Vítězové, ale i všichni další, kteří doběhli do cíle, byli oceněni sladkou odměnou i dárky od sponzora závodu - Ford Motor Company.

   Poté už začala depo plnit závodní kola účastníků hlavního závodu. Mezi hlavní favority se řadili ostřílení borci jako Karel Zadák, Pavel Jindra, Tomáš Jiránek nebo Václav Holub, kteří patří ke generaci závodníků, která náležela k průkopníkům Xterry v Čechách. Hlavními konkurenty jim měla být nastupující generace v čele s vloni bronzovým na MČR Vojtěchem Bednarským. V ženské kategorii se očekával souboj loňské vítězky Barbory Hlaváčové a Pavlíny Vargové z Plzeňského TAPu. Ve startovním poli se nenápadně skrýval i bronzový medailista z olympiády ze Sydney Jan Řehula, který nejen že přivezl své svěřence z Plzně, ale také prověřil své tělo na dlouhé trati.

   Po startu se ihned do čela drali mladí závodníci jako Bednarský, Cmunt nebo Velíšek. S malým odstupem dobíhal po třech kilometrech okolo řeky Blanice do prvního depa hlavní favorit Zadák pronásledován Holubem a Petrem. Cyklistická část měřila 24 kilometrů a byla rozdělena do dvou okruhů. Kromě náročných technických sekcí na závodníky čekaly i krásné výhledy na Šumavu nebo průjezd okolo bunkrů meziválečného hraničního opevnění. Už na 5. kilometru se zformovala silná trojice Zadák, Bednarský, Cmunt, kterou s malým odstupem stíhal Holub. V následném úseku okolo  Zvěřenic z elitní trojky vypadnul vinou namotané větvičky do přehazovačky Vojtěch Bednarský, který ale defekt opravil a pomalu se v průběhu závodu posouval zpět dopředu.

   Ženskou kategorii po běhu vedla Vargová, ale na kole se lépe dařilo Barboře Hlaváčové, která si průběžně navyšovala náskok až na 40 vteřin v druhém depu. V průběhu druhého kola mužského závodu se na čele osamostatnila dvojice Zadák – Cmunt, kterou s minutovou ztrátou stíhal silný biker Václav Holub. Vojtěch Bednarský se držel na dostřel a v druhém depu už svou ztrátu na vedoucího Zadáka stáhnul na 1 minutu a 50 sekund. Na začátku druhého běhu závod zdramatizovali Zadák s Cmuntem, kteří špatně odbočili na kratší běžecký okruh a naběhli si minutu navíc. Tím se na ně dotáhnul nejdříve Holub a po chvilce i Bednarský. Tato čtveřice poté absolvovala většinu osmikilometrové trati pospolu.

   Ve finálním stoupání přes Hrad Hus si nejlépe s kořeny a kameny poradil skvělý běžec Bednarský, který závod ovládnul s třináctivteřinovým náskokem na druhého Karla Zadáka. Třetí místo bral Petr Cmunt, bramborová medaile zbyla na loňského vítěze Václava Holuba. Všichni čtyři elitní muži se vešli do jedné minuty ztráty, to svědčí o obrovsky vyrovnaném závodě. V ženské kategorii lépe druhý běh zvládla Pavlína Vargová, stříbrná se ztrátou 1 minuty a deseti vteřin skončila Hlaváčová, bronzovou medaili ukořistila Petra Bublíková.

   V cíli poté zavládla pohodová atmosféra, elitní borci, olympijští medailisté i další osobnosti Xterry tleskali všem účastníkům, kteří pokořili výzvu Hus Muže. Speciální obdiv si poté vysloužili ti, kteří se chystají o nadcházejícím víkendu na závod Krušnoman, jejich časy z Hus Muže a právě závodu v Krušných horách budou sečteny a ti nejlepší získají tituly v Duathlon Double. 

   Vyhlášením vítězů poté skončil oficiální program, ale odpoledne na pláži u Boudy u Josefa pokračovalo koncertem bluesové kapely Buczech Blues, opékáním špekáčků a debatami o závodě do pozdních nočních hodin. Vítězové si odnesli krásné ceny, ostatní silné zážitky a už nyní se mohou připravovat na Hus Muž 2019, který se bude znovu konat u Křišťanovického rybníka.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist