Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Prachatická nemocnice testuje plodnost žen novým způsobem

 PRACHATICE - 20. října 2016 - 11:15 - Plodnost žen začala testovat Nemocnice Prachatice, a. s., novým způsobem – takzvaným testem ovariální rezervy neboli zjištěním rezervy vajíček. Ten provádí v nemocniční laboratoři vyšetřením AMH, což je hormon, který s největší přesností ukazuje počet zbylých vajíček v těle ženy.

 Z redakční pošty: Ivana Kerlesová, Nemocnice Prachatice

   www.dre-kon.cz

   „Dosud se rezerva vajíček ve vaječníku posuzovala několika způsoby. Všechna vyšetření ale jsou závislá na dni menstruačního cyklu a často jsou nutné opakované odběry. Revolučním objevem je vyšetření AMH, což je Anti-Müllerian Hormone,“ uvedla primářka Oddělení klinické biochemie a hematologie prachatické nemocnice MUDr. Jaroslava Ambrožová.   

   „Test je vhodný pro všechny ženy a provádí se náběrem krve nalačno. K odběru hormonu AMH se mohou zájemkyně dostavit bez závislosti na dni menstruačního cyklu či užívání hormonálních léků. V případě potřeby je doplněn o ultrazvukové vyšetření v gynekologické ambulanci naší nemocnice, aby bylo posouzení ovariální rezervy i výhled do budoucna co nejpřesnější. K odběru se lze objednat v laboratoři nemocnice na telefonním čísle 388 600 400 nebo na gynekologické ambulanci 388 600 216,“ doplnila primářka Jaroslava Ambrožová.

   Prachatická nemocnice začala testovat plodnost tímto novým způsobem na žádost pacientek a také zejména kvůli stále rostoucímu trendu odkladu mateřství do pozdějšího věku žen.

   „Trendem posledních dvaceti let v evropských zemích je odklad mateřství do období po 30. roce věku ženy. Mnohé ženy si ale neuvědomují, že pravděpodobnost početí může být v tomto věku podstatně snížena, i když pravidelně menstruují. Jedinou efektivní pomocí je znalost ovariální rezervy a podle aktuálních výsledků přistoupit k založení rodiny včas. Kalendářní věk totiž u mnohých žen nekoresponduje s tzv. ovariálním věkem. Proto některé ženy po vypotřebování vajíček vstupují do předčasné menopauzy a jsou odkázány na dárcovský program. Doporučujeme tedy provedení tohoto testu všem ženám mezi 27. až 38. rokem věku, které plánují do budoucna odklad mateřství, aby si test nechaly alespoň jednou provést,“ sdělil primář Gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Bohumil Wackershauser.

   Laboratorní vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a každý zájemce si je musí zaplatit sám. „Podle našich informací se toto vyšetření v žádné jiné jihočeské nemocnici neprovádí, jinde po republice se cena pohybuje od 700 do 1100 korun. Prachatická nemocnice za ně účtuje 650 korun,“ sdělil ředitel prachatické nemocnice Ing. Michal Čarvaš, MBA. „V případě potřeby zařídíme doplnění o ultrazvukové vyšetření v gynekologické ambulanci naší nemocnice, aby bylo posouzení ovariální rezervy i výhled do budoucna co nejpřesnější,“ dodal Michal Čarvaš.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist