Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  Počasí  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 ŠUMAVA: Park má nový návštěvní řád, platí na dobu neurčitou

 ŠUMAVA - 24. dubna 2013 - 9:45 - Šumava bude mít od května nový návštěvní řád. Platí na dobu neurčitou, zpřístupňuje tradiční hraniční přechod s Německem Modrý sloup. Také určuje nová pravidla pro splouvání Vltavy, která již prokazatelně nebudou mít významný negativní vliv na vzácnou šumavskou přírodu.

 Z redakční pošty: Pavel Pechoušek, Správa NP a CHKO Šumava

   www.dre-kon.cz

   Nový návštěvní řád začne od 1. května platit na území Národního parku Šumava. "Podstatná změna se týká doby jeho platnosti. Oproti minulým letům, kdy byl návštěvní řád schvalován jen na dobu jednoho roku a situace udržovala milovníky šumavské přírody, obce, podnikatele i Správu NP a CHKO Šumava v nepříjemném napětí, se nám konečně podařilo schválit turistická pravidla na dobu neurčitou," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

   Návštěvní řád obecně stanovuje podmínky pro turistické, sportovní a rekreační aktivity osob na území Národního parku Šumava. "Po loňském rozhodnutí státní správy a ministerstva životního prostředí se pro veřejnost otevírá přístup k Luznému přes hraniční přechod Modrý sloup, který sloužil lidem tisíc let. Jen několik posledních desetiletí byl uzavřený. Návštěvní řád tak reaguje na potřeby návštěvníků české i bavorské strany Šumavy a reflektuje přání Správy NP a CHKO Šumava i NP Bavorský les," doplňuje Jiří Mánek.

   Zásadní změny se dočkal především režim splouvání Vltavy. Vodáci mohou splouvat od 1. 5. do 31. 10. - každý den od osmi ráno do osmi do večera. Poslední vyplutí z registračního místa na Soumarském mostě je možné v 16 hodin. V květnu je splouvání možné jen o víkendech a státních svátcích. V řadě případů je splouvání Vltavy možné jen v doprovodu akreditovaného průvodce.

   Zákonem požadované posouzení, které určilo pravidla pro letošní splouvání, musel vypracovat autorizovaný posuzovatel. "Na základě vyhodnocení všech odborných podkladů jsem došel k závěru, že i když prakticky každé splouvání má nějaký dopad, schválená varianta už s dostatečnou jistotou nevyvolá významné vlivy na přírodu. Určité mírné ovlivnění je podle naší i evropské legislativy přípustné, jen je potřeba tyto méně významné vlivy dále snižovat," uvádí Ondřej Bílek, autor odborného posouzení.

   Jaká jsou pravidla splouvání pro rok 2013? Zjednodušeně řečeno může na Teplou Vltavu v měsících mimo letní prázdniny vyjet skupinka do pěti lodí bez průvodce. Nad pět lodí jen s průvodcem. O letních prázdninách bude s průvodcem vyjíždět většina lodí.

   Maximální počet lodí, který bude moc Vltavu splout, se stejně jako v předchozích letech odvíjí od výšky hladiny. Od letošního roku může Vltavu splouvat v hodinových intervalech maximálně 63 lodí za den při výšce hladiny od 50 do 61 cm, bude-li hladina u Soumarského mostu vyšší než 61 centimetrů, může vyrazit více lodí, až 20 za hodinu. Podrobnosti o pravidlech splouvání najdete zde. Poplatky za splouvání se budou pohybovat v relaci od 300 a 500 korun. Bližší podmínky jsou součástí registračního systému.

   Nový kompletní návštěvní řád je již v tuto chvíli vyvěšený na webových stránkách www.npsumava.cz.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2013, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...