Hlavní strana
 

Zprávy - Kriminalita - Publicistika - Kultura - Fotoreportáže - Inzerce - Názory - Počasí - FACEBOOK - Sportovní odkazy

 
Více...

www.foto-show.cz

Více...

Více...

 

www.prachatickonews.cz - Zprávy

 Knihovnická pouť pošle do života Jihočeské spisovatele   

 PRACHATICE - 12. září 2011 - 10:00 - Vrcholným okamžikem nadcházejícího svátku čtenářů, knihovníků, autorů a nakladatelů nazvaného Jihočeské knihovny na kolech, tentokrát vlakem Ecce Libris na Knihovnickou pouť, bude křest knihy Jihočeští spisovatelé aneb někteří z mnoha... Vydává ji Městská knihovna Prachatice, sestavil ji Tomáš Červený a je unikátním almanachem současných jihočeských autorů. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl  

Akce slev. Co jsme připravili?   Reklama u nás se vyplatí. Více...

   Publikace Jihočeští spisovatelé aneb někteří z mnoha... je malá encyklopedie, která si dala za úkol zmapovat jihočeské autory, kteří žijí a tvoří v Jihočeském kraji. "Je písemným doplněním a vlastně rozšířením putovní výstavy Jihočeští spisovatelé, kterou připravila Městská knihovna Prachatice. Výstava byla zahájena v Prachaticích začátkem dubna letošního roku a putuje po knihovnách jihočeského regionu. Publikace je také součástí akce Živá kultura, která směřuje k seznámení se současnými jihočeskými píšícími autory a jejich dílem. Iniciativa uspořádat tuto výstavu a vydat tuhle publikaci vzešla z Městské knihovny Prachatice vloni na podzim," uvedl autor knihy Tomáš Červený. 

   Dodejme, že nápad se zrodil v hlavě ředitelky prachatické knihovny Hany Mrázové a své podhoubí má v bohaté činnosti knihovny. Ta si například často zve autory na literární besedy a čtení, a to jak pro dospělé a seniory, tak i pro děti a mládež. "Tato knížečka by nevznikla bez podpory Jihočeského kraje, Společnosti tří zemí, Města Prachatic, kolektivu pracovníků Městské knihovny v Prachaticích v čele s ředitelkou Hanou Mrázovou a vstřícného přístupu autorů," říká Tomáš Červený. 

   Osloveným autorům položil Tomáš Červený, šikovný kulturní organizátor, ale také autor řady básní a hlavně zkušený a všestranný manažer, který byl také u založení Jihočeského klubu Obce spisovatelů, tři otázky. Ptal se například na to, kdy začali psát a z jakého důvodu, kdo je ovlivnil, inspiroval a byl jim vzorem, koho z branže nejvíce uznávají, a také co by chtěli vzkázat svým současným i budoucím čtenářům. "Měl jsem v životě to štěstí, že jsem se osobně s některými autory již dlouho znal, byli a jsou mými přáteli. Takřka se všemi jsem v osobním kontaktu a jsme si blízcí," říká Tomáš Červený.

   Díky jeho autorskému postupu a dalším příznivým okolnostem se stala kniha působivou besedou s bezmála stovkou jihočeských autorů. Jsou mezi nimi například osobnosti Jako Věroslav Mertl - laureát Státní ceny za literaturu 2001, Jan Bauer - autor více než stovky knih o historii českých zemí, Ludvík Mühlstein, píšící o jihočeské přírodě, Jan Míka - scénárista televizních seriálů, Jiří Hájíček - laureát literární ceny Magnesia litera za rok 2005, Vladimír Šlechta - nejprodávanější a nejúspěšnější český spisovatel sci-fi a fantazy literatury, Hynek Klimek, píšící nejen o šumavských pověstech, Jan Schneider - básník, textař a spisovatel, František Niedl - autor historických románů z jižních Čech, experimentátor Pavel Pavel, o němž je známo, že rozchodil sochy moai na Velikonočním ostrově, spisovatelka detektivních příběhů Milena Brůhová, Ivo Šmoldas - televizní a rozhlasový glosátor a mnoho dalších autorů. 

   Knihu Jihočeští spisovatelů aneb někteří z mnoha... pokřtí organizátoři akce Jihočeské knihovny na kolech, tentokrát vlakem Ecce Libris na Knihovnické pouti v areálu Pošumavské jižní dráhy v Novém Údolí v sobotu 17. září. Čtenáři ji následně najdou ve svých knihovnách. Poputuje také do škol.  

Máte informace stojící za zveřejnění? Nečekejte až zavoláme a ozvěte se nám sami.

Napište nám e-mail nebo volejte:

+420 724 576 434 a 

+420 607 640 368

 

TOPlist

 

Více...

Více...

Více...

 
Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2011, Všechna práva vyhrazena
Redakce - Reklama