Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Libín-S Prachatice se vrátil ze setkání plavců a vorařů u Drávy

 KORUTANY/PRACHATICE - 26. srpna 2019 - 11:10 - Osmičlenná delegace Libín-S Prachatice, z.s., a plavců od Schwarzenberského plavebního kanálu se vrátila v neděli 18. srpna ze čtyřdenního mezinárodního setkání plavců a vorařů v údolí horní Drávy v jihorakouských Korutanech. Setkání připravil z pověření Mezinárodní asociace plavců plavecký spolek Oberdrauer Flösser.

 Z redakční pošty: Hynek Hladík, Prachatice

   Pro folklorní soubor Libín-S Prachatice představuje Schwarzenberský plavební kanál již téměř dvacet let hlavní prostředí činnosti. Tehdy přišel s hranice překračujícím projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který v sobě spojuje setkání s folklorem, s lidovými řemesly, setkání s pohádkami z obou stran Šumavy a s plavením dříví.

   Jak k takovému projektu Libín-S Prachatice přišel? Byl inspirován slovy ředitele schwarzenberského českokrumlovského panství z roku 1828. Schwarzenberským plavebním kanálem se tehdy plavilo dřevo k řece Große Mühl a po ní k Dunaji. V ústí Große Mühl bylo třeba dřevo z vody vytáhnout a připravit ho k další dopravě na lodích do Vídně. Na to bylo třeba zhruba 300 až 350 dělníků. Tolik volného personálu v okolí nebylo, proto přicházely celé skupiny mladých mužů a žen z jižních Čech. Čeští plavci pracovali od pěti ráno do sedmi večer. Večer, k překvapení ředitele panství, Češi vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy. A často se dlouho hrálo, zpívalo a tancovalo. V pět ráno stáli Češi u vykládacích kanálů a tvrdě pracovali, aniž na nich byly vidět stopy dlouhého večera a krátké noci.

   Činnosti u Schwarzenberského plavebního kanálu přivedly Libín-S Prachatice, z.s., v roce 2006 do Mezinárodní asociace plavců.

   Asociace má v současnosti 36 členských spolků v 11 zemích Evropy: v Bosně a Hercegovině, České republice, Finsku, Francii, Itálii, Lotyšsku, Německu, Polsku, Rakousku, Slovinsku a Španělsku. Členské spolky se zabývají historií dopravy dřeva po vodě - plavením dřeva ve vorech i nesvázaného dřeva po řekách, potocích a plavebních kanálech.

   Každý rok se koná mezinárodní setkání plavců, při kterých se setkávají lidé různých národností, kterí spojuje společné zájmy a po mnoha letech a opravdová přátelství. Součástí setkání jsou pravidelné valné hromady. V posledních letech probíhají přípravy na zápis plavectví na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V současnosti je plavectví zapsáno na pěti národních seznamech: v České republice, Litvě, Německu, Polsku a Rakousku. O stavu přípravu zápisu na mezinárodní seznam a nutných krocích hovořil Frank Thiel z Německa.

   Asociace dokončuje práce na přípravě knihy o plavectví v Evropě.

   V údolí horní Drávy každý rok probíhají Plavecké dny, při kterých plují v několika etapách vory od Oberdrauburgu po Spital an der Drau. Letos se na vorech postupně svezlo téměř všech více než 200 účastníků mezinárodního setkání.

   Příští mezinárodní setkání plavců se bude konat v červenci 2020 ve finské Lieksa.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist