Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Pozměněné Hiršperské slavnosti v Jeleních Vrších opět lákaly 

 JELENÍ VRCHY - 23. července 2019 - 19:19 - "Hiršperské slavnosti mají už tradici, nemůžeme je opustit", prohlásil někdy na jaře starosta Nové Pece a obyvatel osady Jelení Vrchy Martin Hrbek. V trochu pozměněné formě se tak konal letos už jejich čtvrtý ročník. Také tentokrát se o ně postaral Spolek Svobodný Hiršperk, z.s., spolu s obcí Nová Pec, svůj podíl na nich měl i folklórní soubor Libín-S Prachatice, z.s.

 Z redakční pošty: Text a foto - Hynek Hladík

   V místě, kde je dnes osada Jelení Vrchy, prý v době jelení říje troubili ti nejsilnější jeleni. Poté, co v roce 1793 k Jelenímu potoku dorazila stavba Schwarzenberského plavebního kanálu, tehdy zvaného Krumlovsko-vídeňský či jen Vídeňský, vznikly tu první dřevěné dřevorubecké domky určené pouze pro přenocování lesních dělníků.

   V roce 1796 bylo schwarzenberskou knížecí správou přiděleno pět míst na stavbu chalup k trvalému bydlení. Za další tři roky bylo postaveno na jižních svazích Jeleního potoka dalších 15 domů a na počátku 19. století tu stálo přes dvacet domů. K osadě Hirschbergen /Hiršperky/ Jelení Vrchy patřily podle Seznamu míst v království Českém z roku 1913 samoty Haberdorf, Jánská Pila /Johannessäge, Mázník/ Schmierbrenner.

   Celkem měly v roce 1913 Jelení Vrchy 29 domů s 240 obyvateli, z nich jeden používal jako obcovací řeč češtinu, zbytek mluvil hlavně německy. Po vyhnání německého obyvatelstva v roce 1946 byla většina chalup opuštěna a ponechána napospas přírodě a vandalům. Chátrající domy byly v roce 1953 srovnány se zemí. Stát zůstalo je osm domů. Dnes místa chalup připomínají jen ovocné stromy a kamenné základy.   Stalo se zvykem, že při Hiršperských slavnostech se dobře hraje a zpívá, ale také, že je tu vždy něco dobrého k snědku. Většina z nabízených dobrot je z produkce místních, bývá tu řada sladkostí, ale i něco slaného. Vše i tentokrát upekly, uvařily a připravily ženské z Jeleních Vrchů. Na grilu se točilo voňavé prasátko, novopečtí hasiči dozírali nad opékáním buřtů.

   I letos se hrálo a zpívalo, jen to byl jiný žánr, než v předchozích letech, kdy na Jeleních Vrších hrála a zpívala Pošumavská dudácká muzika, letos to bylo v rytmu country. Ale country je vlastně původně lidová muzika amerických kolonistů. V sobotu na Jeleních Vrších hrála Jelenovršská country kapela i s jedním z plavců a se starostou Nové Pece.   Krátce po druhé odpolední sei na břeh plavebního kanálu jen kousek od dřevěného plavce Hynka postavil vrchní plavec Pavel Štětina, kterého plavební ředitel Hynek Hladík pověřil, aby řídil dnešní plavení dříví. "Plavební ředitel si zlámal ruku, nemůže tu mezi námi být," vysvětlil situaci Pavel Štětina.


   Pak už došla řada na plavební rozkaz:

"Plavební rozkaz č. 4/2019
k provedení ukázkové plavby dříví


Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 21. července 2019 na Jeleních Vrších.

Plavbu nařizuji provést od domu čp. 13 na Jeleních Vrších zhruba 9 sáhů před hranicí prvního a druhého úseku za můstek ve vzdálenosti cca 191 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku. Splaveno bude zhruba 1/4 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o půl třetí hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Dáno v Prachaticích dne 10. července LP 2019."   Potom ještě vrchní plavec Štětina dodal: "V celé Evropské unii je zakázána dětská práce, u nás u kanálu je to jinak, dětská práce je tu žádoucí. Děti, rychle do práce, budete vhazovat dříví!" A tak začalo plavení.   Ukázka plavení dříví na Jeleních Vrších byla součástí projektů Libín-S Prachatice, z.s., Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí mladé generaci, spolufinancovaných z prostředků Evropské unie z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014-2020 a projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Projekty podpořil i grant Jihočeského kraje a darem přispěla obec Nová Pec.

 

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist