Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Dny duchovní hudby a oslavy sv. Jana Nepomuka Neumanna

 PRACHATICE - 6. června 2019 - 14:49 - Vznik Festivalu duchovní hudby se datuje do roku 1995 a jde o ojedinělý festival svého druhu v České republice. Poprvé ho pořádaly Festivalová kancelář Emy Destinové a Český rozhlas České Budějovice za velké podpory Okresního úřadu v Prachaticích a to díky velkému zájmu tehdejšího přednosty RNDr. Karla Škáchy o vážnou hudbu.

 Z redakční pošty: Jiřina Dolejšková, vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu, Městský úřad Prachatice

   Festival reaguje na stálý zájem posluchačů o koncerty duchovní hudby tematicky spjaté s osobností sv. Jana N. Neumanna, prachatického rodáka. Zůstává ojedinělým projektem, věnovaným výhradně duchovní hudbě, s přihlédnutím k zajímavé dramaturgii a s vynikajícími interpretační výkony.

   Klíčovým dramaturgickým východiskem je samotná blízkost nejvýznamnějšího rodáka našeho města. Festival se současně věnuje mimo jiné i objevování neprávem opomenutých děl a aktivně vystupuje jako iniciátor nových duchovních kompozic. Odehrává se každý rok ve třech týdnech, je slavnostně zakončen mší svatou a situován do prachatického chrámu sv. Jakuba Většího.

   Festival Dnů duchovní hudby je každoročně inspirován jediným tématem. Naše město Prachatice je pyšné na skutečnost, že může na počest sv. Jana Nepomuka Neumanna, od jehož svatořečení v letošním roce uplyne 42 let, opět uskutečnit hudební festival Dnů duchovní hudby.

   V letošním roce se jedná již o dvacátý čtvrtý ročník, který se skládá ze tří celovečerních slavnostních koncertů, řady doprovodných akcí, ale také výstavy věnované našemu slavnému rodákovi, která se v letošním roce, po loňském úspěchu, opět uskuteční v prostorách rodného domu sv. Jana N. Neumanna v galerii, která je nu zasvěcena. Za to patří veliké poděkování řádovým sestrám a sestře představené zdejší komunity sester Boromejského řádu Aleně.

   Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 6. června v 17:00 hodin v galerii, kde proběhne vernisáž výstavy pod názvem Sv. Jan Nepomuk Neumann očima evropských malířů. Jedná se o výtvarná díla, která vznikala na výtvarných workshopech pod názvem SALVE Prachatice.

   Slavnostního zahájení spojeného s vernisáží výstavy se každoročně zúčastňují zástupci vedení města Prachatic v čele se starostou Martinem Malým a prachatickým vikářem P. Petrem Plášilem. Kostel sv. Jakuba pak  je místem, které pravidelně a s velikou pokorou město Prachatice využívá mimo jiné i ke koncertním vystoupením u příležitosti festivalu Dnů duchovní hudby.

   Jako první v sérii koncertů se nám představí velmi svěží Pražský smíšený sbor, patřící dlouhodobě ke špičce české neprofesionální sborové scény. Je známý jako těleso se širokým záběrem repertoáru s důrazem na českou tvorbu 20. století. Dosáhl mnoha úspěchů doma i v zahraničí a získal řadu ocenění na prestižních pěveckých soutěžích, mj. na mezinárodní soutěži pěveckých sborů Praga Cantat, kde získal umístění ve Zlatém pásmu a zároveň prvenství v kategorii Nejlepší provedení povinné skladby. Kromě koncertů na domácí půdě reprezentuje české interpretační umění na četných zahraničních turné. První zahajovací koncert začíná dne 6. června v 19 hodin v kostele sv. Jakuba.

   Druhý koncert, ve čtvrtek 13. června, nám umožní zaposlouchat se do krásných tónů v podání mužského pěveckého sboru Schola Gregoriana Pragensis, který byl založen Davidem Ebenem v roce 1987. Sbor se věnuje středověké duchovní hudbě se zaměřením na interpretaci gregoriánského chorálu. Spolupracuje s celou řadou českých i zahraničních interpretů.

   Na závěrečný koncert ve čtvrtek 20. června jsme si pro vás připravili koncert MAJÁLES – MÁJ A LES, složený z písní 13. – 18. století, v provedení komorního souboru RITORNELLO. Ten zazpívá a zahraje na dobové nástroje tak, jak to činili pánové u sv. Jakuba v Prachaticích na famózním obrazu literátského bratrstva z roku 1604.

   Festival Dnů duchovní hudby neznamená pouze tři čtvrteční večery v prachatickém kostele sv. Jakuba plné nádherných tónů vážné hudby, ale i spoustu dalších doprovodných akcí. Jednou z nich je i zmíněná výstava Sv. Jan Nepomuk Neumann očima evropských malířů. V pátek 24. května jste se mohli těšit z dalšího ročníku Noci kostelů. Tato akce umožňuje široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím. Jedná se o odpolední a večerní program v kostele sv. Petra a Pavla včetně komentovaných prohlídek pro děti i dospělé.

   Vyvrcholením těchto svátečních dnů budou Oslavy sv. Jana Nepomuka Neumanna organizované ve spolupráci s Římskokatolickou farností Prachatice. Hlavní program oslav je připraven na sobotu 22. června. Tento den zahájíme v 10:00 hodin poutní bohoslužbou v kostele sv. Jakuba. Mši svatou bude celebrovat J. E. Mons. Charles Daniel Balvo, Apoštolský nuncius v České republice. Koncelebrovat budou Mons. Mambé Jean-Sylvain EMIEN, rada Apoštolské nunciatury a naši biskupové Mons. Vlastimil Kročil a Mons. Pavel Posád.

   Od 14:00 hodin se pak můžeme těšit na koncert skupiny Druhý dech v altánu hospicového parku, od 15: 00 hodin bude pro rodiny s dětmi připravena pohádka A pak se to stalo. Pohádka je dárkem Farní charity Prachatice, dále budou následovat hry pro děti, barbecue a možnost prohlídky rodného domu světce s možností prohlídky galerie. Na oslavy srdečně zveme širokou veřejnost.

   Věříme, že vás nabídka letošního festivalu Dnů Duchovní hudby upoutala. Těšíme se na vás na všechny ve dnech 6., 13. a 20. června, v termínech slavnostních koncertů, vždy od 19: 00 hodin v kostele sv. Jakuba. Dny duchovní hudby slavnostně zakončí mše svatá dne 22. června, v 10:00 hodin.

   Podrobné informace o všech koncertních vystoupeních a dalších programech uvedeme na webových stránkách Města Prachatic www.prachatice.cz a farnosti www.farnostprachatice.cz.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist