Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Třicet let od pádu železné opony připomene pochod "po čáře" 

 LIPENSKO - 28. května 2019 - 13:59 - Třicáté výročí pádu železné opony si v lipenském pohraničí připomenou společným pochodem turistů ze tří sousedních států – České republiky, Německa i Rakouska. Výšlapem, který se bude konat v sobotu 5. října, oslaví jeho účastníci možnost svobodného pohybu po státní hranici. Pochod povede z Třístoličníku na Trojmezí, kde bude pro všechny turisty připraveno příjemné pohoštění. Iniciátorem je Turistický spolek Lipenska.  

 Z redakční pošty: Pavel Pechoušek, Turistický spolek Lipenska, fotografoval: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

   Společně se spolkem, který se stará o rozvoj turistického ruchu na území od Stožce po Rožmberk, ho bude organizovat bavorský okresní úřad Freyung-Grafenau a také rakouský okres Rohrbach. Začátkem července je naplánovaná organizační schůzka.

Zleva - Karel Škácha, Jiří Horák, Vlasta Štěpová - ministryně obchodu, Karel Pecháček a Jiří Hagara na Bučině

   „Zvláště pro turistickou oblast Trojmezí Bavorska, Rakouska a Čech je možnost svobodného průchodu státních hranic mimořádně důležitá. Svoboda pohybu napomáhá nejenom k přeshraniční spolupráci, ale především turistickému i ekonomickému rozvoji tohoto řídce osídleného území uprostřed Evropy,“ uvedl k významnému jubileu pádu železné opony Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Protitankové zátarasy na Bučině

   Nápad vznikl ve Frymburku při společné mezinárodní konferenci zúčastněných stran. Ta byla organizována k letošnímu 30. výročí pádu železné opony a zúčastnili se jí odborníci i politici z Čech, Bavorska i Německa. Během setkání se domlouvaly detaily celého pochodu.

   „Cílem akce je společně oslavit významné výročí v regionu a podpořit přeshraniční turismus. Zároveň chceme připomenout historii, na kterou nesmíme zapomínat, aby se již nikdy neopakovala a možná i proto, abychom si uvědomili, v jak kontrastní a prosperující době můžeme posledních třicet let žít,“ doplnil Jiří Mánek.

Železná opona - v údolí vede dnes cesta z Kvildy k Pramenům Vltavy

Drátěný zátaras cestou k Bučině

Už ztrhané vedení podél cesty z Kvildy na Bučinu

Sloupek vrat v prvním zátarasu na cestě z Kvildy na Bučinu

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist