Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Ve Volarech se diskutuje o asistentech prevence kriminality 

 VOLARY - 23. května 2019 - 20:21 - Ve středu 22. května proběhla ve společenském sále volarské radnice veřejná diskuze, týkající se bezpečnosti v našem městě. Pozvání přijali zástupci města Vimperka v čele se starostkou Jaroslavou Martanovou a společně s Městskou policií Vimperk prezentovali úspěšný projekt asistenta prevence kriminality.  

 Z redakční pošty: Vít Pavlík, starosta Volar, foto: Jaroslav Pulkrábek

   Proč právě Vimperk? Dle sdělení paní starostky měli před lety ve Vimperku obdobný problém a z podaných informací jednoznačně vyplynulo, že prevence může být účinnější než represe.  

   Situace ohledně bezpečnosti v našem městě začíná eskalovat, a to je záležitost, kterou jednoznačně musíme podchytit včas. Jsem velmi rád, že diskutovat přišlo více než 150 občanů. Naopak mě mrzí, že zde nebyl žádný zástupce romské komunity, neboť právě ona má velký podíl na narušování občanského soužití, především pak na území sídliště. 

   Občané mimo jiné veřejně vyjádřili svůj názor, vycházející z jejich pohledu na činnost obvodního oddělení Policie ČR ve Volarech, na což osobně reagoval velitel oddělení Jiří Klein. První setkání s občany na téma bezpečnosti já osobně považuji za první krok a zároveň dobrý začátek dalšího konání, avšak obecně platí, že na většinu problémů nedokážeme najít jednoznačné řešení. Je třeba získat co nejvíce informací ze všech zainteresovaných stran a pak společně najít optimální postup.

   Otázka zřízení Městské policie ve Volarech bude jistě předmětem intenzivních jednání. Jedním z limitujících faktorů je však finanční stránka věci. Myslím si, že bychom jako první krok mohli využít příkladu dobré zkušenosti s asistenty prevence kriminality ve Vimperku.

   Asistenti zpočátku výkonu své práce chodí ve společné hlídce s mentorem, který je seznámí s terénem a způsobem průběhu služby, na co se mají zaměřit ve vztahu k dodržování obecně závazné vyhlášky o zabezpečení veřejného pořádku, ochrany životního prostředí, čistoty a bezpečnosti na veřejných prostranstvích.

   Dále se zaměřují na spolupráci s příslušnými institucemi, při kontrole terénu vyvíjejí vlastní iniciativu a dohled nad určitými problémovými lokalitami. Zmírňují napětí v romské komunitě například v případě řešení sporů. Pochopitelně účinnou součinnost bude dle vyjádření nadporučíka Jiřího Kleina poskytovat policie ČR.

   Co považuji během mapování problémových lokalit za velmi důležité, je analýza průzkumu pocitu bezpečí mezi občany města. Jde o dotazník zjišťující, kde se cítíme bezpečně, kudy neradi chodíme a podobně. Tento průzkum nám pomůže určit problematická místa, o kterých mnohdy ani nevíme, jako například i některá dětská hřiště.  

   Zda bude v budoucnu nezbytně nutné zřídit i Městskou policii ukáže čas. Na úplný závěr bych rád touto cestou poděkoval všem zúčastněným, především paní Jaroslavě Martanové, panu Jiřímu Kleinovi, panu vrchnímu strážníkovi Městské policie Vimperk Milanu Koberovi a asistentům prevence kriminality panu Karlu Ferencovi a Janu Bílému.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist