Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Do Jihočeského muzea na Steinbrenera a vimperský knihtisk 

 VIMPERK A ČESKÉ BUDĚJOVICE – 18. dubna 2019 - 8:58 - Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích otevřelo ve středu 17. dubna výstavu věnovanou Johannu Steinbrenerovi a vimperskému knihařství a tiskařství. To má ve městě pod Boubínem bohatou tradici, které se podařilo přežít do současnosti.

Z redakční pošty: Tomáš Svoboda, Jihočeské muzeum   

   Výstavu najdete v historické budově Jihočeského muzea v Dukelské ulici v Českých Budějovicích do 27. října. Nese podtitul Mým polem je svět a představuje příběh vimperského knihtisku.  

   Výstava uspořádaná u příležitosti 110. výročí úmrtí zakladatele knihtiskařského impéria Johanna Steinbrenera (1835 – 1909) zavede návštěvníky do šumavského Vimperka, městečka, které se po Plzni stalo druhým místem v Čechách, kde byly tištěny knihy. Již v 80. letech 15. století ve Vimperku působil pasovský tiskař Johann Alakraw, který zde vytiskl první český kalendář. V polovině 19. století na vimperskou tiskařskou tradici navázal knihař Johann Steinbrener, když si ve svém rodném domě U Slona založil malou knihařskou dílnu a krámek. 

   "Díky své píli, řemeslnému umu a vrozenému obchodnímu nadání z malého rodinného podniku vybudoval úspěšnou firmu, jejíž výrobky se vyvážely do celého světa," přibližuje náměstkyně ředitele Jihočeského muzea, vedoucí muzejní knihovny a garantka výstavy Helena Stejskalová. Modlitební knihy ze Steinbrenerovy produkce se dočkaly mimořádné obliby daleko za hranicemi českých zemí a byly vydávány téměř ve 30 jazykových mutacích, včetně indiánských a afrických domorodých jazyků. Stejné proslulosti dosáhly i vimperské lidové kalendáře či kolibří korány.

   Výstava představuje Johanna Steinbrenera nejen jako úspěšného průmyslníka, ale též jako podnikavého hospodáře a filantropa. Navštívíme s ním světové průmyslové výstavy, zažijeme požár Vimperka, uvítáme císaře Františka Josefa I. a budeme přihlížet prudkému stavebnímu rozvoji města. Pozornost bude věnována také osudu firmy po smrti jejího zakladatele v divokém 20. století. Prosperující podnik byl Steinbrenerovu rodu po druhé světové válce vyvlastněn, po roce 1948 znárodněn. Původní majitelé byli odsunuti do Rakouska, usadili se v Schärdingu, kde se jim přes mnohá úskalí podařilo rodinný podnik vzkřísit a provozovat dodnes. 

   Vimperské tiskárny se v 50. letech staly součástí plzeňských tiskařských závodů Stráž. Díky své profesionalitě a vyhlášené kvalitě působily ve službách řady předních českých nakladatelství. Prosperující podnik však nepřežil nástup kapitalismu po roce 1989. Tiskárny Stráž byly zprivatizovány a v roce 2003 zanikly.

Výstava nabízí příjemné seznámení s tímto největším jihočeským knihtiskařstvím nejen prostřednictvím velkého množství reprodukcí a fotografií, ale i výběrem exponátů. Kromě řady knih z fondu Jihočeského muzea jsou mimořádně k vidění i předměty ze Steinbrenerových tiskáren zapůjčené Muzeem Vimperska.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist