Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 OBRAZEM: Budoucí pedagogové se seznamovali s prací hasičů

 PRACHATICE - 21. března 2019 - 17:33 - V požární stanici u profesionálních hasičů v Prachaticích proběhla ve středu 20. března tematická akce pro žáky a žákyně prachatické Střední pedagogické školy. K nim se v polovině akce připojila i jedna dětská skupina z Prachatic.

 Z redakční pošty: Text - por. Mgr. Martin Vávra, foto - por. Ing. Ladislav Rathovský

    Akce byla zaměřena zejména na to, aby se budoucí pedagogičtí pracovníci seznámili s prací hasičů, načerpali znalosti z požární ochrany, ochrany obyvatelstva a krizového řízení.

   Na prvním stanovišti si příchozí prohlédli hasičskou techniku a její vybavení. Mohli si například potěžkat hydraulické vyprošťovací zařízení, které je převážně určeno ke stříhání, rozpínání nebo odtlačování konstrukčních částí silničních vozidel po haváriích. Vidět mohli také motorové pily, přenosné plovoucí čerpadlo, elektrocentrálu či hadicové vedení a proudnice, jež se ve vozidlech nachází. Vyzkoušeli si také, jak srazit naplněné plastové lahve vysokotlakem přímo z vozidla. Místem je provázeli profesionální hasiči, kteří vše podrobně vysvětlili a názorně ukázali.

   Druhé stanoviště nabídlo ukázku přetlakového dýchacího přístroje, termokamery, ochranných obleků, měřicích přístrojů na radiační záření a nebezpečné látky. I zde si mohli žáci vše osahat a zeptat se na doplňující údaje po odborném výkladu hasičů.

   Na třetím stanovišti se dozvěděli informace především z oblasti požární ochrany. Zde si také od pracovníků prevence, krizového řízení a ochrany obyvatelstva vyslechli, jaké druhy přenosných hasicích přístrojů existují, jak je používat a k jakému druhu hašení se hodí. Slyšeli, jak zní autonomní hlásič požáru, seznámili se s tím, k čemu je dobrý a kam se umisťuje. Dále si prohlédli požární značky, které ukazují nouzový východ, únikové schodiště či východ, hasicí přenosný přístroj, hydrant a jiné.

   Po přednášce si hasiči postupně odváděli návštěvníky do uzavřeného zakouřeného prostoru a za pomoci vyváděcí masky je tímto prostorem provedli. Účastníci si tedy mohli na vlastní kůži zkusit, jak vypadá záchrana ze zakouřeného prostředí.

   Na dalším stanovišti se žáci dozvěděli od pracovníka prevence, krizového řízení a ochrany obyvatelstva rozdělení hasičů na požární stanici a jejich náplň práce. Prošli si požár bytu od jeho ohlášení na OPIS, uhašení, až po vyšetření požáru vyšetřovatelem. Pomocí videa zjistili, jak rychlý rozvoj požáru může být, a proč nehasit hořící olej vodou. Dále také poznali, jak nebezpečné je manipulovat s rychle se vypařujícími hořlavými látkami.

   Nakonec byla provedena praktická ukázka. Došlo k zapálení hořlavé tekutiny v plechové vaničce a hasiči postupně ukazovali, který přenosný hasicí přístroj se na tento druh požáru nehodí, a který je naopak vhodný. Nakonec si mohli zájemci i sami vyzkoušet použití hasicího přístroje. Dokonce i na vlastní oči viděli opravdový výjezd hasičů, který proběhl při této návštěvě požární stanice.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist