Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Soutěž Šumavská mozkovka o výzkumech v NP zná své vítěze

 VIMPERK - 16. února 2019 - 13:50 - Vyrovnaný 5. ročník Šumavské mozkovky o nelepší populárně - naučný článek vyhrál příspěvek o zjišťování stavu lesů v Národním parku

 Z redakční pošty: Jan Dvořák, tiskový mluvčí, Správa NP Šumava

   Od poloviny prosince 2018 až do 11. února letošního roku hlasovaly desítky čtenářů pro nejlepší populárně-naučný článek, popisující výzkumy na území Národního parku Šumava v rámci soutěže Šumavská mozkovka 2018. Nejvíce zaujal článek „Zjišťování stavu lesních porostů v Národním parku Šumava“, jehož autorem je Pavel Němčák.   „Tento článek popisuje, jak se dá využívat geografický informační systém (GIS) pro zjišťování stavu lesů na Šumavě. V podstatě jde o to, že pracovník GISu každý rok podrobně vyhodnocuje aktuální ortofotomapu, díky které je možné sledovat stav lesů na území celého národního parku, včetně bezzásahových zón,“ vysvětlil autor článku Pavel Němčák.

   Tento článek zaujal nejvíce čtenářů a získal 55 hlasů. Další dva články pak obdržely shodně 31 hlasů, a tak se dělí o druhé místo.

   Letošní ročník byl dlouho vyrovnaný. První týdny průběhu soutěže byl ve vedení vždy jiný soutěžní článek. Až v samém závěru soutěže článek Pavla Němčáka ostatním poodskočil. Nakonec ale články „Změny ve srážkovém režimu a sněhových podmínkách na Šumavě“ ředitele ČHMÚ Plzeň Jiřího Hostýnka a „Šumavské lesy už nehoří“ trojice autorů Petra Kuneše, Alice Moravcové a Vachel Carter získaly stejný počet hlasů – 31.“    Součástí soutěže Šumavská mozkovka je také hodnocení odborné poroty, která je složená ze zástupců všech čtyř národních parků České republiky.

   „Ani my jsme neměli jednoduchý výběr. Sešly se tři příspěvky, které byly dobře napsané a navíc pojednávaly o velice atraktivních tématech – voda, lesy a přírodní historie Šumavy. Všechny články obsahovaly jak atraktivní fotografie tak i zajímavé grafy, které by měly být součástí každého odborného článku,“ vyjmenovává ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

   „Odborná porota se nakonec shodla na tom, že nejlepším populárně-naučným článkem 5. ročníku Šumavské mozkovky je podle ní článek „Šumavské lesy už nehoří“ trojice autorů Petra Kuneše, Alice Moravcové a Vachel Carter. Te vyniká nad ostatními tím, že opravdu čtivou formou popisuje historii šumavských lesů v posledních 9 000 letech. Ukazuje, že po celou tu dobu tu byl vládnoucí dřevinou smrk, a že v historické době tu byla několikasetletá období, kdy šumavské lesy hořely opravdu často a opravdu ve velkém,“ dodává Pavel Hubený.

   Všech 116 hlasujících bylo zařazeno do slosování o zajímavé ceny. Tu první, tedy víkendový pobyt v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě, získala Hana Drholcová ze Stach. Věcné ceny získávají Simona Mikešová z Horní Vltavice a Pavel Kroneisl z Vyššího Brodu.

   Všechny soutěžní články je možné si přečíst zde.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist