Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Powerchair hokej u nás: Evropský týden sportu s handicapem

 PRACHATICE - 14. října 2018 - 15:25 - Sportovní zařízení Prachatice – Hokejbalový klub Prachatice - umožnilo zahrát si lidem s postižením powerchair hokej na hokejbalovém hřišti v Prachaticích. Zahráli i zafandili si vozíčkáři z Prachatic.

 Z redakční pošty: Text - Hanka RH+ Rabenhauptová, za organizátory, fotografie - Zdeněk Krejsa a Hanka RH+

   Pomocnou ruku podal Klub zdravotně postižených Prachatice, Komunitní centrum při společnosti KreBul o.p.s. a dobrovolníci. Fotografie jsou z tréninku i zápasu.

   Zakladatelem seskupení powerchair hokeje vozíčkářů Štíři České Budějovice je Václav Srnec z nedaleké Dubské Lhoty. Má duchennovu svalovou dystrofii, která způsobuje ochabování svalstva, v jejímž důsledku musí používat plicní ventilátor a elektrický vozík. Jak sám Vašek říká, „...jsem napůl stroj, protože bez elektřiny "nedám ani ránu" :-). V roce 2015 jsem maturitou zakončil střední školu, obor Ekonomika a podnikání. Mám rád přírodu, zajímám se o sport a hraji powerchair hokej, což je obdoba florbalu pro lidi na elektrickém vozíku.“

   Do družstva se přidali i prachatičtí hráči, vedle dalších českobudějovických, a to Barbora Poštová a Adam Pošta. Powerchair hokej, česky hokej na elektrickém vozíku, je, dalo by se říci, skutečně obdoba florbalu. Hraje se s florbalovým míčkem a florbalovými holemi. Hráči, kteří nemohou hrát s klasickou hokejkou, hrají s tzv. T-hokejkou připevněnou k přední části vozíku.

   Tým se skládá z pěti hráčů na hřišti. Brankář a minimálně jeden další hráč na hřišti musí používat T-hokejku. Powerchair hokej je bezkontaktní sport, při hře je zakázáno hákování, atakování protihráče hokejkou, házení hokejky, narážení, vysoká hůl a další fauly. V Česku je momentálně pět týmů, z toho čtyři hrají Českou powerchair hokej ligu.

   V Prachaticích jsme využili k exhibičnímu zápasu hokejbalové hřiště Sportovního zařízení města Prachatic a jeho skvělého zázemí, kde nám s přípravou velmi pomohl Hokejbalový klub, pánové Kotalík, Švácha a především pan Parkman. Děkujeme za podporu zastupitelky Hany Bolkové. Exhibice se hrála 28. září, na hřišti bylo přes sto lidí – účastníci soutěže ženského hokejbalu, ale i hosté, přátelé a známí. Děkujeme za účast a podporu!

   Nezáleží na tom, jestli člověk má rád florbal, hokej, fotbal, rugby nebo jiný sport, v powerchair hokeji si to vše najdete. „Na hrací ploše jste sami,“ jak napsal Vašek, „sami za sebe a nepotřebujete něčí pomoc, jediné co potřebujete je spolupráce a chuť hrát.“ A věřte, ze záběrů je vidno, měli chuť hrát…

   TENTO SPORT DÁVÁ JEHO HRÁČŮM SVOBODU, POCIT VÍTĚZSTVÍ, MOŽNOST BÝT SOUČÁSTÍ TÝMU A TÁHNOUT ZA JEDEN PROVAZ, ALE HLAVNĚ JE TO POŘÁDNEJ ADRENALIN!

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist