Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Nová fotografická kniha dobře propaguje náš nejbližší region

 PRACHATICE - 18. září 2018 - 15:45 - Město Prachatice vydalo novou fotografickou knihu s názvem Z Prachatic za poznáním. Ta kromě Prachatic poutavě na více než 260 fotografiích propaguje velkou část zdejšího regionu. Není bez zajímavosti, že spoluautorem knihy je i prachatický starosta Ing. Martin Malý.

 Připravil (zpf)

Co vás vedlo k tomu vydat právě takovou knihu?

   Vnímal jsem, že v našem sortimentu rozmanitých publikací chyběl materiál, který by propagoval náš nádherný nejbližší region, především pak menší, pro někoho méně známá, ale zajímavá místa a památky. O městě Prachatice jsou vydané dvě rozsáhlé publikace a celá řada menších propagačních materiálů. Souvislá dokumentace nejbližšího okolí však chyběla. Malé obce s nízkým rozpočtem ani soukromí vlastníci tyto památky nepropagují nebo je propagují pouze v omezené míře. Druhým podnětem byla reakce některých představitelů našich partnerských měst. Když jsem jim ukázal tyto malé, mnohdy i obyvatelům Prachatic neznámé kouty či památky našeho regionu, byli velice mile překvapeni, v jakém nádherném kraji plném pamětihodností žijeme. Chtěl jsem tedy touto publikací více zviditelnit náš region, nejenom pro místní obyvatele, ale především pro turisty, kteří se v našem městě zastaví jen na pár hodin, prohlédnou si historickou část a pokračují dál. Tato kniha jim má říci: „Turisto, nikam nespěchej, ubytuj se v Prachaticích a zvol si naše město jako výchozí bod pro své výlety a toulky po okolí.“ A proto i název Z Prachatic za poznáním. Kniha nabízí 68 různých typů na výlety. Myslím si, že díky ní by se mohlo zvýšit povědomí o našem krásném kraji a zároveň by to mohl být příspěvek k posílení turistického ruchu v našem městě a okolí.

Jak jste vybíral jednotlivé cíle?

   V první řadě na základě vlastních letitých zkušeností. Omezujícím limitem byla samozřejmě vzdálenost výletních míst od Prachatic. Zvolil jsem hranici jedné hodiny cesty autem od Prachatic. V podhorských podmínkách klikatých místních komunikací to může být i pouze 50 km. Snažil jsem se přibližně do této vzdálenosti vybrat jednotlivé zajímavé cíle. Každému výletnímu tipu, kromě našeho města, byla věnována maximálně dvoustrana. Vybíral jsem památky historické, kulturní, technické, ale i přírodní.

Nelze si nevšimnout, že hned na začátku publikace najde čtenář - turista mapu s jednotlivými očíslovanými barevnými body. K čemu to slouží?

   To je taková jednoduchá navigace pro čtenáře. Turistické cíle byly vybrány tak, jak jdou za sebou na trase, bez ohledu na to, o jaký druh památky se jedná. Barevné rozlišení udává přibližný světový směr, což slouží pro lepší orientaci. Turista se jej může držet, ale i nemusí.

Je mi to sympatické, ale musím se zeptat: Proč právě fotografická kniha?

   Jak všichni dobře víme, lidé neradi čtou rozsáhlé texty. Podrobný komentář si přečtou až ve chvíli, kdy je konkrétní cíl z nějakého důvodu zaujme. A právě fotografie by měly být tím prvním, co upoutá čtenářovu pozornost. Proto je každé výletní místo vyobrazeno na několika fotografiích, které doprovází minimum textu. Více informací se čtenář může dozvědět prostřednictvím internetového odkazu, který je u cílů uveden, tedy pokud je o něm na internetu alespoň nějaká zmínka.  Předpokládali jsme, že většina obyvatel má již přístup k internetu a mnoho z nich vlastní i chytré telefony. Kniha má celkem 120 stran a obsahuje přibližně 260 fotografií.

Každý zájemce si může knihu koupit v pevné vazbě nebo brožovanou, Má to nějaký speciální důvod?

   Obsahově jsou obě knihy naprosto stejné. Rozdíl je skutečně jen ve vazbě. Pevná – vázaná – vazba je především pro zájemce, kteří knihu budou chtít mít v knihovně, a brožovaná pro turisty, kteří ji budou používat při svých cestách a snadněji ji stočí do ruličky do batohu. Rozdíl je samozřejmě i v ceně.

Na to jsem se chtěl za velkou rodinu turistů, cestovatelů a milovníků zážitků také zeptat. Kde a za kolik si ji mohou zájemci koupit?

   Knihu je možné zakoupit v tuto chvíli zatím v prachatickém informačním centru na Velkém náměstí ve Staré radnici. Brožovaná kniha stojí 99 korun a vázaná pak 129 korun.

Placením peníze sice ubývají, ale tohle opravdu není mnoho, když budeme srovnávat s jinými podobnými publikacemi...

   Důvod je jediný. Všichni poskytovatelé fotografií, které jsou v knize uvedeny, umožnili jejich publikování zcela zdarma, bez nároku na jakýkoliv honorář. Kniha slouží především k propagaci města a regionu, nikoliv k tomu, aby na prodeji město vydělávalo.

Mluví se o tom, že váš podíl na této knize je ještě výraznější. Jak je to doopravdy?

   Přibližně polovina fotografií je z mé „vlastní dílny“. Zároveň jsem se spolupodílel na celkovém designu knihy, tedy jakési celkové její tváře. Kniha vznikala přibližně dva roky. Za tu dobu jsem pořídil několik tisíc fotografií, z nichž jsem jen výše zmíněný počet vybral pro tuto publikaci. Fotil jsem je především ve svém volném čase, při různých výletech a toulkách naším krajem. Na některá místa jsem se musel vrátit třeba pětkrát, než se mi podařilo udělat fotku tak, aby se mi líbila a upoutala pozornost. I já jsem veškeré úkony včetně dodání fotografií konal bez nároku na jakoukoliv odměnu či honorář. Velké poděkování patří odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu, jmenovitě pak paní Miroslavě Le Guen, která zajišťovala a organizovala vlastní vydání knihy (svolení k publikování od autorů, správců i vlastníků jednotlivých fotografií či turistických cílů, které jsou v knize obsažené, včetně komunikace s grafikem, tiskárnou apod.).

Tak teď se vás ptám i jako autora snímků: Jaký máte vztah k fotografování?

   Abych pravdu řekl, fotografování se věnuji již odmala. Někdy, když mi bylo 11 let, mi můj taťka věnoval svůj starý foťák Směna 8. Od té doby jsem příležitostně fotil. Tehdy jsem ovšem fotil jen černobíle. Barevné fotografie byly dost nákladné. Později mi rodiče koupili zvětšovací přístroj a další pomůcky k vytváření fotografií, abych si mohl vyvolávat filmy i fotografie sám. Dnes už je to úplně o něčem jiném. Ale tento koníček mi zůstal. V současné době se kolikrát podaří udělat hezká fotka i mobilním telefonem. Chtěl bych popřát čtenářům, ať se jim kniha líbí a ať je jim inspirací pro výlety. Zároveň věřím, že pomůže k většímu zviditelnění našeho města a regionu. V příštím roce bychom rádi knihu vydali i v cizojazyčných mutacích. 

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist