Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Děti se na táboře na Lipně učí zachraňovat topící se turisty

 ČESKÝ KRUMLOV/LIPNO NAD VLTAVOU - 4. srpna 2018 - 10:28 - Třináctiletá Alena Patčová chce být vodní záchranářkou. Čtyři roky trénuje plavání a přihlásila se i na letní tábor, který organizuje Vodní záchranná služba Českého červeného kříže se sídlem v Českém Krumlově, která letos slaví 50 let od svého vzniku.

 Z redakční pošty: TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA, Pavel Pechoušek, manažer pro PR a media

   „Zdokonalila jsem se v plavání i potápění. Každý den si troufnu potopit se hlouběji. Moc se mi na táboře líbí,“ uvedla Alena.

   Táborového pobytu v Dolní Vltavici se účastní 20 dětí a pět instruktorů. Ti učí děti základy potápění, děti se zdokonalují v plavání, ale také zlepšují svou mrštnost, hbitost, odolnost a fyzickou zdatnost. Právě z těchto dětí se stanou vodní záchranáři, kteří zachraňují topící se turisty, jež přijedou na Lipno.

   „Tábor je určený pro naše členy od osmi do patnácti let. Všechny aktivity směřují k tomu, aby dítě bylo schopno pomoci druhému člověku v nouzi nejenom na vodní hladině, ale i v běžném životě. Na konci tábora skládají zkoušky k získání osvědčení mladého záchranáře, což je jakýsi motivační prvek pro jejich další práci. Na tyto certifikáty navazují osvědčení, která opravňují dospělého záchranáře vyjíždět k zásahům a zachraňovat životy,“ vysvětlil Radek Toman, jeden z instruktorů.
„Některé děti mají především strach z jiné vody, než je v bazénu. Bojí se, že narazí na rybu, šlápnou na raka. Odstranit takové obavy nenásilnou formou, je náš první úkol,“ doplnil.

   "Na Lipně každý rok dojde k tomu, že se někdo topí, většinou má drama šťastný konec, ale máme zde i tragédie. Nejhorší jsou příliš sebevědomí opilci na vodě, a tak tu mají vodní záchranáři stále co dělat. Protože jsou to dobrovolníci, nikdy jich není dost. Záchranáři nejenom že učí děti vztahu k přírodě, vodě a vycházet se svými kolegy, ale také si vychovávají své následovníky, díky kterým bude na Lipensku o kousek bezpečněji,“ uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

   Nikdo z vodních záchranářů není profesionál, všichni mají své občanské povolání a tuhle práci dělají ve svém volném čase. Nejčastěji se jedná o policisty či vojáky z povolání.

   Instruktoři během pobytu u dětí zvyšují fyzickou zdatnost, důležité jsou především pravidelné dávky v plavání. Ale také potápění, běhání, lezení, jízda na kajaku, na kole, ale například i paintball. „Děti si musí umět ve vodě nasadit brýle a šnorchl, potopit se, uplavat určitou vzdálenost. Znovu sundat a nasadit. V této činnosti musí získat velikou zdatnost,“ uvádí Toman. Večer je na programu teoretická výuka například uzlování, zdravověda nebo ovládání různých plavidel.

   Tábor trvá deset dní, do neděle 5. srpna. Vyvrcholením byl páteční kurz přežití (3. srpna), který vedli profesionální vojáci. Ti prošli zahraničními misemi například v Afghánistánu. „Přes den dostali školení, prolnuté praktickými ukázkami, jak se chovat v krizových situacích, například v lese. Večer je čekal důležitý úkol - praktické cvičení v jízdě na kajaku a lezení, a také zachraňovali raněného. Spali jsme venku pod širákem, pouze s celtou, museli jsme si uvařit a ráno se vrátili na základnu,“ uzavřel Toman.

   Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v Českém Krumlově má registrovaných asi 60 dětí, z toho 40 je aktivních a polovina z nich tráví tyto dny na táboře u Lipna.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist