Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Stožec obnoví šumavský jarmark. Najde Nejlepšího Šumaváka

 STOŽEC - 28. července 2018 - 9:16 - Kameník, tesař nebo kovář. K tomu odborník na výrobu skleněných, vinutých perel či dřevených koryt - to vše nabídne obnovený jarmark v obci Stožec, která je také členem Turistického spolku Lipenska. Akce, která je zaměřená na stará řemesla Šumavy, se koná v pátek 3. srpna od 10:00 do 17:00 před zdejším informačním střediskem.

 Z redakční pošty: TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA, Pavel Pechoušek,
manažer pro PR a media

   „Akce měla u nás tradici a byla hojně navštěvovaná jak místními, ale hlavně turisty, kteří do Stožce přijedou. Správa parku ji nechtěla dále organizovat, tak jsme se toho po dvou letech ujali my. Národní park Šumava je spolupracující subjekt,“ uvedla starostka obce Drahomíra Stanžovská.

   Vedle ukázek výroby tradičních šumavských artefaktů budou připravené i tvořivé dílny pro děti, kde si vyzkouší výrobu svíček nebo talismanu pro štěstí z ovčí vlny. V čase od 13:00 do 14:00 se bude konat klání o Nejlepšího Šumaváka.

   „Správní Šumaváci musí zvládnout řadu specifických dovedností, bez kterých by v šumavské divočině nepřežili,“ vysvětluje starostka. Soutěžit se bude ve třech kategoriích – ženy, muži a děti - a na vítěze čekají netradiční ceny.

   Jednotlivá klání opět odkazují na tradici starých šumavských řemesel. Ženy tak budou například hrabat seno, muži budou na vytyčené trati závodit se lžičkou soli v ruce. To je připomínka toho, že tudy vedla Zlatá stezka, kudy soumaři vozili sůl z Bavorska.

   „Na Lipensku za poslední čtvrtstoletí přišlo o práci přes 4000 lidí a turistický ruch je to poslední, co místním zbylo. Stejně tak na Šumavě od věků žili, pracovali a vyráběli své výrobky lidé, staří Šumaváci. Je skvělé, že na tradice a historii Stožec nezapomíná, byť dnes již jen jako součást turistické atrakce,“ řekl Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o turistický ruch Lipenska od Stožce až po Rožmberk nad Vltavou.

   Stejný středověký fenomén, kterým je Zlatá stezka, připomíná i závod „Běh Zlatá stezka ve Stožci“, který se poběží o den později, v sobotu 4. srpna. Závod, který organizuje obec Stožec za pomocí dobrovolných hasičů z obou stran Šumavy, se bude letos konat již počtrnácté. Loni se ho zúčastnilo 61 závodníků.

   „Trasa vede unikátním územím národních parků Šumava a Bavorský les. Startuje z centra obce Stožec směrem na Krásnou horu na vrch Podkova a potom dále směrem do Německa. V Haidmühle se trasa otáčí a přes Nové Údolí se vrací zpátky na Stožec,“ popsala průběh trati starostka. Večer se pak bude konat na zdejším fotbalovém hřišti taneční zábava, na které bude připravené i občerstvení. Více informací je na webových stránkách www.behzlatastezka.cz.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist