Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Město Prachatice zve na otevření obnovené kaple sv. Markéty

 PRACHATICE - 12. července 2018 - 8:28 - Obnovou vnitřního vybavení nyní skončila čtyřletá postupná oprava novogotické kaple sv. Markéty v lokalitě Lázní sv. Markéty v Prachaticích. Kaple bude slavnostně otevřena na svátek Markéty v pátek 13. července v 16:00. Dojde k jejímu vysvěcení a konána bude bohoslužba. Všichni jsou srdečně zváni.

 Z redakční pošty: Antonín Jurčo, odbor stavebně správní a regionálního rozvoje, Městský úřad Prachatice

   Dlouhodobě chátrající nevyužívanou kapli, pocházející z konce 80. let 19. století, město koupilo v roce 2014 od předchozího soukromého vlastníka s cílem její opravy a znovuoživení.

   V roce 2015 došlo nákladem 1 milion 22 tisíc korun, z čehož 390 tisíc korun pokryl příspěvek Ministerstva kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností, k opravě vnějších omítek, střechy a stropu lodi.

   V roce 2016 byly opraveny vnitřní omítky stěn s rekonstrukcí a restaurováním bohaté malířské výzdoby a osazeny nové výplně oken. Na úhradě celkové ceny druhé etapy ve výši 513 tisíc korun se částkou 330 tisíc korun podílel příspěvek Ministerstva kultury z uvedeného dotačního programu.

   Roku 2017 doplnil presbytář kaple obnovený oltář s restaurovanou původní menzou a predelou a rekonstruovaným nedochovaným oltářním nástavcem. Práce vyšly na 337 tisíc korun, přičemž 300 uhradilo Ministerstvo kultury.

   Letos následovala obnova dvou lavic z původního vybavení kaple, rekonstrukce nedochovaného zábradlí mezi lodí a presbytářem a doplnění niky oltáře polychromovanou dřevořezbou sv. Markéty, provedené dle historické fotografie Josefa Seidela, poskytnuté Museem Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. Celkové náklady těchto letošních akcí dosáhly 337 tisíc korun, přičemž na rekonstrukci zábradlí přispěl Jihočeský kraj částkou 40 tisíc korun z dotačního programu Kulturní dědictví – opatření č. V Nemovité kulturní památky.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist