Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

Prachatičák Ivo Grabmüller zdolal jako pátý Čech Korunu světa

 PRACHATICE - 26. května 2018 - 20:07 - Ve středu 16. května vystoupil Ivo Grabmüller na nejvyšší horu světa a stal se tak historicky pátým Čechem, který zdolal takzvanou Korunu světa, nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů světa. Spolu se všemi přáteli mu blahopřeje i redakce PRACHATICKOnews.cz.

 Text a foto poskytla Aneta Grabmüllerová

   Touha zdolat Korunu světa přepadla 54letého prachatického inženýra zcela nenápadně před devíti lety při africké expedici do Tanzanie a Keni, kde bez vážnějších příprav vystoupal na nejvyšší horu afrického kontinentu Kilimandžáro. O zdolání Koruny světa začal vážněji přemýšlet, až když si na účet připsal i nejvyšší horu Jižní Ameriky, Aconcaguu, a Elbrus, který je v horolezeckém projektu ‚7 summits‘ (v překladu sedm vrcholů) považován za nejvyšší horu Evropy.   Během následujících let sbíral český amatérský horolezec zkušenosti s vysokohorskými expedicemi. Pokořil čínskou Muztagh Atu, horu vysokou 7546 metrů. Pokus o první osmitisícovku mu narušilo ničivé zemětřesení v Nepálu, které jej zasáhlo v základním táboře Čo Oji. Do Nepálu se vrátil nyní po třech letech, během kterých zvládl pokořit nejvyšší horu severní Ameriky, 6190 metrů vysokou horu Denali, i složitě dostupnou Carstenz Pyramid na Nové Guineji. Společně se svou dcerou pak vystoupal i na nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc.   O Vánocích společně na jednom laně s Radkem Jarošem dobyl i přes nepřízeň počasí nejvyšší horu Antarktidy, téměř pět tisíc metrů vysoký Vinson Massif. K dobytí Koruny světa už mu tak zbývala samotná nejvyšší hora světa Mount Everest. Do hlavního města Nepálu, Káthmándú, se vydal již v polovině dubna. Aklimatizaci mu značně narušilo onemocnění, kdy musel sestoupit ze základního tábora a několik dnů brát antibiotika.   Ani samotný výstup se neobešel bez komplikací. „Chtěl jsem se pokusit o výstup bez kyslíku, ale ve výšce osm tisíc metrů nad mořem není čas na hrdinství. Člověk musí mít respekt a pokoru, každá chyba zde může být fatální,“ uvědomuje si Ivo Grabmüller. I přes obtíže vystoupal ve středu 16. května na vrchol Mount Everestu a stal se tak pátým Čechem v historii, kterému se podařilo pokořit nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů.   Vážné komplikace nastaly při návratu. „Při sestupu začalo sněžit, cesta zapadala, což nás značně zpomalilo.“

   V tzv. zóně smrti, v nadmořské výšce přes osm tisíc metrů, strávil Ivo s místním šerpou více než tři dny. „Tak dlouhý pobyt v takové výšce přežije málokdo,“ je si vědom. Z expedice na nejvyšší horu světa tak nevyvázl bez následků. Utrpěl omrzliny na prstech obou rukou a čeká ho náročná rekonvalescence. „Nahoru už to asi nepůjde, budu se asi muset vydat opačným směrem, Mariánský příkop zní jako výzva,“ neztrácí Ivo Grabmüller smysl pro humor.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist