Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Noc s Andersenem doprovodili Rychlé šípy i dobrovolní hasiči

 PRACHATICE, VIMPERK, NETOLICE - 30. března 2018 - 12:52 - Noc z pátku 23. na sobotu 24. března byla v celé České republice i v našem okrese Nocí s Andersenem. Hans Christian, dánský a největší světový pohádkář, spolu s knihovnicemi, dobrovolnými hasiči nebo skauty, tak pomohl dětem zažít řadu dalších kouzelných příhod. (zp)

 Text a foto: Naši dopisovatelé z Prachatic, Vimperka a Netolic

 Noc mění prachatickou knihovnu v řadu mnoha dobrodružství

 Lucie Jiraňová, Městská knihovna Prachatice, oddělení pro děti a mládež

   PRACHATICE - Při Noci s Andersenem se vzpomínalo na Rychlé šípy.
Noc byla výjimečná pro 15 dětí – nejlepších čtenářů oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Prachatice. Při takové Noci s Andersenem se knihovna až do rána promění v magické místo, v němž prožijí malí čtenáři nejedno dobrodružství.

   Letošní ročník vzpomínal na slavné příběhy Rychlých šípů. O této partě nerozlučných kamarádů začal vycházet obrázkový seriál v časopise Mladý Hlasatel přesně před 80 lety.

   Rychlé šípy a jejich tvůrce, spisovatel Jaroslav Foglar, byli hlavními hrdiny programu, který si pro úspěšné čtenáře knihovnice letos připravily. Nechyběla noční hra ztemnělými prachatickými Stínadly, na jejichž konci čekal na hráče slavný ježek v kleci. Po vzoru Jana Tleskače si děti ve skupinkách zahrály na vynálezce. I muffiny, které soutěžící dostali spolu s diplomem za umístění v Čtenářské lize knihovny, byly ozdobeny obrázky z komiksu o Rychlých šípech na jedlém papíru.

   Před spaním ještě na děti čekala noční hra liduprázdnou knihovnou, při které všichni účastnící prokázali dostatek odvahy. A tak byl noční spánek, který po půlnoci pomalu ovládl knihovnu, opravdu zasloužený.

 Rychlé šípy kmitaly také ve skautské klubovně ve Vimperku

 Eva Buryánová, vedoucí knihovny, Městská knihovna Vimperk

 VIMPERK - Letošní jedenácté Noci s Andersenem ve Vimperku se zúčastnilo 19 přihlášených dětí, 10 skautů a čtyři dospělí. Za téma jsme zvolili 80. výročí vzniku Rychlých šípů a celá Noc se nesla v tomto duchu.   

   Navštívili jsme skautskou klubovnu, dozvěděli se mnoho zajímavostí o činnosti skautů, zpívali jsme při kytaře a zahráli si řadu nových her. Program pokračoval až do půlnoci. Děti plnily bobříky a z vyluštěné tajenky se dozvěděly, kde se ukrývá Tleskačův vynález – létající kolo.

   Pomocí indicií pak nalezli i ježka v kleci. Každý si podle svého návrhu vyrobil na památku srdíčko. Na karimatky mezi regály děti ulehly až
v ranních hodinách.

 Pohádková noc v netolické knihovně i u dobrovolných hasičů 

 Hana Trněná, Městská knihovna Netolice

   NETOLICE - Městská knihovna Netolice se i letos připojila k celostátní akci Noc s Andersenem. Malí čtenáři strávili v knihovně z pátku na sobotu další pohádkovou noc.

   Děti se vypravily do netolické „hasičárny“, kde na ně čekali členové Sboru dobrovolných hasičů Netolice, kteří pro ně připravili více než dvě hodiny zajímavého vyprávění a ukázek hasičské techniky. Děti si mohly vyzkoušet slaňování, vázání uzlů, otvírání zámků nebo ošetření a přepravu raněných osob. Velkým zážitkem byla pro ně jízda hasičskými auty. Na rozloučenou nám hasiči předvedli, jak vypadá svolávání členů SDH k výjezdu. Všem hasičům patří velké poděkování za ukázky a čas, který nám věnovali.

   Po návratu do knihovny jsme si opekli párky a šli soutěžit. Naše letošní Noc s Andersenem byla tematicky zaměřená na Povídání o pejskovi a kočičce, a tak i naše děti prokazovaly znalost tohoto díla. A po soutěžích už na děti čekal kouzelník, který si pro nás připravil hodinu kouzel a triků.

   Přiblížila se půlnoc a s ní stezka odvahy. Děti došly do netolického muzea, kde bylo jejich úkolem podepsat se před panem Otakarem Kudrnou, jehož jméno muzeum nese. A protože se děti na stezku vypravovaly postupně, ty, které právě byly v knihovně, malovaly obrázky na textilní tašky.

   Ranní budíček vyhnal děti z jejich „pelíšků“. Po výborné snídani proběhlo vyhlášení vítězů a předání dárků. Po osmé hodině se děti vydaly domů, kde většina z nich dospávala probdělou noc.

   Pracovnice Městské knihovny děkují všem, kteří s přípravou a organizací této akce pomáhali. Velký dík patří i našim každoročním sponzorům manželům Reindlovým a pekárně Kuliš a Jerie. A letos děkujeme i za vynikající párečky z Volar.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist